Klara entydiga spelregler, kända av alla inblandade parter är en förutsättning för all samverkan. Det förhållandet gäller i högsta grad i samverkan mellan kommun och ortens näringsliv, där två så olika organisationskulturer möts. Det är en självklar förutsättning för gott företagsklimat.
Det har ”Den Nya Välfärden” försökt lösa genom att bygga upp ett regelsystem ”Agenda Konkurrens” som kommunerna kan gå med på steg för steg efter politisk mognad i den takt man själv vill.
Steg 1
Kommunen skapar garantier för att gällande lagstiftning är känd inom vår förvaltning och också följs.
Steg 2
Kommunen ser till att konkurrens på lika villkor gäller vid upphandling.
Steg 3
Kommunen vill i ökad utsträckning konkurrensutsätta kommunal serviceproduktion.
Steg 4
Kommunen skall inte driva egen verksamhet – eller bolagsverksamhet – på marknader där det finns en fungerande konkurrens mellan privata näringsidkare.
50 kommuner är med i Agenda Konkurrens
Tex har redan 14 av 15 kommuner i Skaraborgs län gått med.
Kommunerna i södra Sverige har varit mest lyhörda för budskapen. I Norrland har inte enda kommun anslutit sig. T o m informationsarbetet har stött på motstånd där.
Lindesbergs kommun hör beklagligt nog till de senare och har ännu inte anslutit sig.
LindeNytt tycker att man omedelbart kan ansluta sig till steg 1 och 2 och snarast börja förbereda sig för steg 3.
Detta är Agenda Konkurrens
Agenda Konkurrens är ett hjälpmedel för de kommuner, landsting och regioner som vill tydliggöra sin konkurrensstrategi.
Agenda Konkurrens definierar inte någon paketlösning, utan tillåter varje enskild kommun, landsting eller region att komponera sin egen konkurrensstrategi efter lokala förhållanden och politiska överväganden.
Med Agenda Konkurrens kan kommunikationen mellan kommunen, landstinget, regionen och företagen och medborgarna bli bättre. Politikerna kan fokusera sig på politiska frågor i stället för produktionstekniska frågor. Och skattemedlen kan utnyttjas på ett effektivare sätt.
Agenda
Vad tycker du?
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.