En glad nyhet för små och stora barn är att bygget av den nya lekplatsen i Generationsparken nedanför Församlingshemmet i Lindesberg drar igång inom kort, och redan till hösten beräknas den stå så gott som färdig.
Bakom bygget står Lindesbergs kommun med ekonomiskt stöd från Lindesbergs Rotaryklubb (genom LindeDagen) och Linde bergslags församling som även upplåter mark för lekplatsen nedanför Församlingshemmet.
Lekplatsen som har ritats och planerats av Arne Tschentscher – stadsträdgårdsmästare på Samhällsbyggnad Bergslagen,kommer att få lek- och upplevelsestationer som passar både små och större med allt från rutschbana och vattenlek till ”skateboardgunga” och ”humsten” – och en trivsam miljö med sittplatser och grönytor för alla generationer.
”Området nedanför Församlingshemmet med sin stora nivåskillnad inbjuder till spännande lek- och upplevelsestationer som passar in i miljön – dels genom kopplingen till församlingen, dels genom den mineralsamling som redan finns på plats”, förklarar Arne Tschentscher i pressmeddelande.
I mitten av augusti kommer arbetet dra igång och beräknas stå i stort sett färdig i oktober. Enligt planerna komer den att fyllas med dessa lek- och upplevelsestationer (med reservation för eventuella ändringar):
1 Tubrutschbana i slänten, 2 Gårdspump för vattenlek, 3 Lekskepp Noas Ark, 4 Hummsten för ljudupplevelse, 5 Parabol för ljudupplevelse, 6 Stort lekhus, 7 Snurrlek, 8 Skateboardgunga.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.