Frövi IK följer upp fjolårets stora cup i futsal, en form av inomhusfotboll, under allhelgonahelgen. Nytt för i år är att man siktar på att sända finalerna live via nätet.-Ja, vi jobbar på det och hoppas verkligen att det går att ordna, för det vore väldigt roligt, säger Frövi IKs Benny Gill.
Frövi IKs futsalcup lockade totalt 64 lag och omkring 2000 besökare när man hade premiär hösten 2010. Cupen omsatte hela 430 000 kr. Så sent som för fem veckor sedan fick man klart med Lindesberg Arena att få chansen att följa upp fjolårets cup.
-Det blev verkligen tätt inpå men vi beslutade oss snabbt för att köra. Det hade inte varit bra att hålla upp ett år för att sedan dra igång på nytt, därför var det bra att vara tidsoptimist i detta läge och köra på för fullt, ler Benny Gill.
Han berättar att man trots tidsbrist redan har det mesta färdigt för avspark.
-Vi har 61 lag anmälda idag och plats för tre till. Det vi har kvar att lösa är tekniken kring det nya inslaget – att kunna sända finalerna live via Internet. Vi saknar egentligen bara en vettig kamera för ändamålet, vilket jag skall försöka lösa under de närmaste dagarna, förklarar Benny.
Frövi IK har fortfarande målsättningen att etablera landets finaste turnering i futsal med deras ”Helgoncupen”, som den har kallats relaterat till allhelgonahelgen.
-Vi vill naturligtvis utveckla turneringen på alla sätt och vis, dels för vår egen del men också för Lindesbergs övriga föreningar samt butiksägare. Alla som kommer hit konsumerar ju en del, vilket torde ge lite extra klirr i kassan ute i butikerna. Det är bara roligt ju fler som kan må gott av det här, konstaterar Benny Gill.
Frövi IK har redan fokus på att arrangera landets finaste futsalcup, men på lite längre sikt ser man även möjlighet att arrangera den allra största också.
-Vi har så många hallar att det inte är en omöjlighet. Man kan sprida ut matcherna på flera platser och sedan hålla finalerna i Lindesberg Arena. Därför vore det bra om vi kan få ett längre kontrakt med arenan, exempelvis ett femårskontrakt. Då är det så mycket lättare att planera inför varje cup, säger Benny Gill.
Fotnot: Cupen arrangeras 4-6 nov.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
REPLIK: Vi vill börja med att tacka Vänsterpartiet för att ni tagit er tid att läsa Moderaternas valprogram för 2026-2030. Det är ett väl genomarbetat program där flera representanter ur partiet deltagit i arbetet som medlemmarna sedan antagit på årsstämman.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.