Frövi IK följer upp fjolårets stora cup i futsal, en form av inomhusfotboll, under allhelgonahelgen. Nytt för i år är att man siktar på att sända finalerna live via nätet.-Ja, vi jobbar på det och hoppas verkligen att det går att ordna, för det vore väldigt roligt, säger Frövi IKs Benny Gill.
Frövi IKs futsalcup lockade totalt 64 lag och omkring 2000 besökare när man hade premiär hösten 2010. Cupen omsatte hela 430 000 kr. Så sent som för fem veckor sedan fick man klart med Lindesberg Arena att få chansen att följa upp fjolårets cup.
-Det blev verkligen tätt inpå men vi beslutade oss snabbt för att köra. Det hade inte varit bra att hålla upp ett år för att sedan dra igång på nytt, därför var det bra att vara tidsoptimist i detta läge och köra på för fullt, ler Benny Gill.
Han berättar att man trots tidsbrist redan har det mesta färdigt för avspark.
-Vi har 61 lag anmälda idag och plats för tre till. Det vi har kvar att lösa är tekniken kring det nya inslaget – att kunna sända finalerna live via Internet. Vi saknar egentligen bara en vettig kamera för ändamålet, vilket jag skall försöka lösa under de närmaste dagarna, förklarar Benny.
Frövi IK har fortfarande målsättningen att etablera landets finaste turnering i futsal med deras ”Helgoncupen”, som den har kallats relaterat till allhelgonahelgen.
-Vi vill naturligtvis utveckla turneringen på alla sätt och vis, dels för vår egen del men också för Lindesbergs övriga föreningar samt butiksägare. Alla som kommer hit konsumerar ju en del, vilket torde ge lite extra klirr i kassan ute i butikerna. Det är bara roligt ju fler som kan må gott av det här, konstaterar Benny Gill.
Frövi IK har redan fokus på att arrangera landets finaste futsalcup, men på lite längre sikt ser man även möjlighet att arrangera den allra största också.
-Vi har så många hallar att det inte är en omöjlighet. Man kan sprida ut matcherna på flera platser och sedan hålla finalerna i Lindesberg Arena. Därför vore det bra om vi kan få ett längre kontrakt med arenan, exempelvis ett femårskontrakt. Då är det så mycket lättare att planera inför varje cup, säger Benny Gill.
Fotnot: Cupen arrangeras 4-6 nov.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.