Frövi IK följer upp fjolårets stora cup i futsal, en form av inomhusfotboll, under allhelgonahelgen. Nytt för i år är att man siktar på att sända finalerna live via nätet.-Ja, vi jobbar på det och hoppas verkligen att det går att ordna, för det vore väldigt roligt, säger Frövi IKs Benny Gill.
Frövi IKs futsalcup lockade totalt 64 lag och omkring 2000 besökare när man hade premiär hösten 2010. Cupen omsatte hela 430 000 kr. Så sent som för fem veckor sedan fick man klart med Lindesberg Arena att få chansen att följa upp fjolårets cup.
-Det blev verkligen tätt inpå men vi beslutade oss snabbt för att köra. Det hade inte varit bra att hålla upp ett år för att sedan dra igång på nytt, därför var det bra att vara tidsoptimist i detta läge och köra på för fullt, ler Benny Gill.
Han berättar att man trots tidsbrist redan har det mesta färdigt för avspark.
-Vi har 61 lag anmälda idag och plats för tre till. Det vi har kvar att lösa är tekniken kring det nya inslaget – att kunna sända finalerna live via Internet. Vi saknar egentligen bara en vettig kamera för ändamålet, vilket jag skall försöka lösa under de närmaste dagarna, förklarar Benny.
Frövi IK har fortfarande målsättningen att etablera landets finaste turnering i futsal med deras ”Helgoncupen”, som den har kallats relaterat till allhelgonahelgen.
-Vi vill naturligtvis utveckla turneringen på alla sätt och vis, dels för vår egen del men också för Lindesbergs övriga föreningar samt butiksägare. Alla som kommer hit konsumerar ju en del, vilket torde ge lite extra klirr i kassan ute i butikerna. Det är bara roligt ju fler som kan må gott av det här, konstaterar Benny Gill.
Frövi IK har redan fokus på att arrangera landets finaste futsalcup, men på lite längre sikt ser man även möjlighet att arrangera den allra största också.
-Vi har så många hallar att det inte är en omöjlighet. Man kan sprida ut matcherna på flera platser och sedan hålla finalerna i Lindesberg Arena. Därför vore det bra om vi kan få ett längre kontrakt med arenan, exempelvis ett femårskontrakt. Då är det så mycket lättare att planera inför varje cup, säger Benny Gill.
Fotnot: Cupen arrangeras 4-6 nov.
Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar höstterminen för ett pilotprojekt i Lindesberg, som ska ge unga som står utan sysselsättning stöd, gemenskap och möjlighet att prova nya vägar.
– Vi vill erbjuda ett roligt och mindre krävande steg ut ur isolering och sysslolöshet, säger Katarina Doverud, från kommunens aktivitetsansvar i Lindesberg, i ett pressmeddelande.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ner under nästa vecka 39 och startas upp under vecka 41, i samband med detta kan störningarna uppstå meddelar företaget.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt valresultat kan presenteras. Det rör sig om ett stort antal sent anlända förtidsröster och ett ökat antal utlandsröster, vilket innebär att räkningen beräknas vara klar tidigast på torsdag.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen – särskilt åskoväder. Ett åskoväder behöver oftast moln för att kunna uppstå och detta blir veckans tema i krönikan.