Frövi IK följer upp fjolårets stora cup i futsal, en form av inomhusfotboll, under allhelgonahelgen. Nytt för i år är att man siktar på att sända finalerna live via nätet.-Ja, vi jobbar på det och hoppas verkligen att det går att ordna, för det vore väldigt roligt, säger Frövi IKs Benny Gill.
Frövi IKs futsalcup lockade totalt 64 lag och omkring 2000 besökare när man hade premiär hösten 2010. Cupen omsatte hela 430 000 kr. Så sent som för fem veckor sedan fick man klart med Lindesberg Arena att få chansen att följa upp fjolårets cup.
-Det blev verkligen tätt inpå men vi beslutade oss snabbt för att köra. Det hade inte varit bra att hålla upp ett år för att sedan dra igång på nytt, därför var det bra att vara tidsoptimist i detta läge och köra på för fullt, ler Benny Gill.
Han berättar att man trots tidsbrist redan har det mesta färdigt för avspark.
-Vi har 61 lag anmälda idag och plats för tre till. Det vi har kvar att lösa är tekniken kring det nya inslaget – att kunna sända finalerna live via Internet. Vi saknar egentligen bara en vettig kamera för ändamålet, vilket jag skall försöka lösa under de närmaste dagarna, förklarar Benny.
Frövi IK har fortfarande målsättningen att etablera landets finaste turnering i futsal med deras ”Helgoncupen”, som den har kallats relaterat till allhelgonahelgen.
-Vi vill naturligtvis utveckla turneringen på alla sätt och vis, dels för vår egen del men också för Lindesbergs övriga föreningar samt butiksägare. Alla som kommer hit konsumerar ju en del, vilket torde ge lite extra klirr i kassan ute i butikerna. Det är bara roligt ju fler som kan må gott av det här, konstaterar Benny Gill.
Frövi IK har redan fokus på att arrangera landets finaste futsalcup, men på lite längre sikt ser man även möjlighet att arrangera den allra största också.
-Vi har så många hallar att det inte är en omöjlighet. Man kan sprida ut matcherna på flera platser och sedan hålla finalerna i Lindesberg Arena. Därför vore det bra om vi kan få ett längre kontrakt med arenan, exempelvis ett femårskontrakt. Då är det så mycket lättare att planera inför varje cup, säger Benny Gill.
Fotnot: Cupen arrangeras 4-6 nov.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.