I måndags träffades Johan Strandberg från länsstyrelsen, Bernt Larsson från trafikpolisen, Kjell-Eric Eliasson från kommunen samt SHRAs Mikael Blomberg för att diskutera vad som krävs för att dragracing ska få genomföras i sommar.-Det var ett mycket bra möte och vi ser goda chanser att komma fram till lösningar som uppfyller alla krav, säger Kjell-Eric Eliasson.
SHRAs dragracetävling Linde Open kommer att kunna genomföras som tänkt i augusti. Kraven som nu ställs för beviljat tillstånd, är att kommunen kan styrka att industrirakan klassas som terräng samt att SHRA ordnar med ordentliga avspärrningar.
-Att vägen klassas som terräng är ganska lätt att visa eftersom det saknas en detaljplan för området. Jag har alldeles nyss varit hos BMB för att fixa det. Det andra kravet är att avspärrningarna är korrekta. Det innebär att man måste ha plastband längs sträckan samt att man har vakter utplacerade där, förklarar Kjell-Eric.
Hans uppfattning efter mötet, är att samtliga inblandade faktiskt strävar åt samma håll. Att man inte alls försöker motarbeta tävlingarna.
-Tvärtom faktiskt. Jag får en känsla av att vi alla strävar åt samma håll, säger han.
Kjell-Eric ser nu den planerade augustitävlingen som ett första viktigt ”test” som ger svar på en rad frågor.
-Tävlingen ger oss ett intressant och viktigt underlag och det är därför oerhört angeläget att den får arrangeras som planerat. Först då kan man ju se om vi måste förbättra vissa detaljer som t ex parkeringsplatser samt publikplatser vid banan.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.