I måndags träffades Johan Strandberg från länsstyrelsen, Bernt Larsson från trafikpolisen, Kjell-Eric Eliasson från kommunen samt SHRAs Mikael Blomberg för att diskutera vad som krävs för att dragracing ska få genomföras i sommar.-Det var ett mycket bra möte och vi ser goda chanser att komma fram till lösningar som uppfyller alla krav, säger Kjell-Eric Eliasson.
SHRAs dragracetävling Linde Open kommer att kunna genomföras som tänkt i augusti. Kraven som nu ställs för beviljat tillstånd, är att kommunen kan styrka att industrirakan klassas som terräng samt att SHRA ordnar med ordentliga avspärrningar.
-Att vägen klassas som terräng är ganska lätt att visa eftersom det saknas en detaljplan för området. Jag har alldeles nyss varit hos BMB för att fixa det. Det andra kravet är att avspärrningarna är korrekta. Det innebär att man måste ha plastband längs sträckan samt att man har vakter utplacerade där, förklarar Kjell-Eric.
Hans uppfattning efter mötet, är att samtliga inblandade faktiskt strävar åt samma håll. Att man inte alls försöker motarbeta tävlingarna.
-Tvärtom faktiskt. Jag får en känsla av att vi alla strävar åt samma håll, säger han.
Kjell-Eric ser nu den planerade augustitävlingen som ett första viktigt ”test” som ger svar på en rad frågor.
-Tävlingen ger oss ett intressant och viktigt underlag och det är därför oerhört angeläget att den får arrangeras som planerat. Först då kan man ju se om vi måste förbättra vissa detaljer som t ex parkeringsplatser samt publikplatser vid banan.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
Region Örebro län satsar på enklare vaccinering mot HPV för män upp till och med 26 år. På Lindesbergs vårdcentral erbjuds gratis vaccination med drop-in vid två tillfällen i maj, skriver Region Örebro län i ett pressmeddelande.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under större delen av lördagen fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
– Jag har en uppgift om att det skall finnas bilar i byggnaden, men jag vet inte hur många det rör sig om eller hur omfattande branden är, säger Mats Öhman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.