I måndags träffades Johan Strandberg från länsstyrelsen, Bernt Larsson från trafikpolisen, Kjell-Eric Eliasson från kommunen samt SHRAs Mikael Blomberg för att diskutera vad som krävs för att dragracing ska få genomföras i sommar.-Det var ett mycket bra möte och vi ser goda chanser att komma fram till lösningar som uppfyller alla krav, säger Kjell-Eric Eliasson.
SHRAs dragracetävling Linde Open kommer att kunna genomföras som tänkt i augusti. Kraven som nu ställs för beviljat tillstånd, är att kommunen kan styrka att industrirakan klassas som terräng samt att SHRA ordnar med ordentliga avspärrningar.
-Att vägen klassas som terräng är ganska lätt att visa eftersom det saknas en detaljplan för området. Jag har alldeles nyss varit hos BMB för att fixa det. Det andra kravet är att avspärrningarna är korrekta. Det innebär att man måste ha plastband längs sträckan samt att man har vakter utplacerade där, förklarar Kjell-Eric.
Hans uppfattning efter mötet, är att samtliga inblandade faktiskt strävar åt samma håll. Att man inte alls försöker motarbeta tävlingarna.
-Tvärtom faktiskt. Jag får en känsla av att vi alla strävar åt samma håll, säger han.
Kjell-Eric ser nu den planerade augustitävlingen som ett första viktigt ”test” som ger svar på en rad frågor.
-Tävlingen ger oss ett intressant och viktigt underlag och det är därför oerhört angeläget att den får arrangeras som planerat. Först då kan man ju se om vi måste förbättra vissa detaljer som t ex parkeringsplatser samt publikplatser vid banan.
Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra partier nått en överenskommelse om det politiska styret i Region Örebro län. Det nygamla politiska styret ser ut som tidigare, med skillnaden att Vänsterpartiet ingår i styret fullt ut istället för att, som tidigare, vara ett stödparti.
– Vi är, som ni ser, samma styre som har styrt ihop de senaste två åren och det innebär att det har varit ganska enkelt i många frågor som vi har diskuterat eftersom att vi har en gemensam politisk plattform, sade Jenny Steen (S), regionstyrelsens ordförande.
Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen inbjuden till Rotary för att hålla ett föredrag om sig själv och sitt liv. Det han däremot inte visste var att Rotary hade baktanke med det hela, nämligen att dela ut ett stipendium på 10 000 kronor till honom.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var villan i princip helt övertänd och lågor slog ut genom fönstren. Vad som har orsakat den kraftiga branden är i nuläget oklart.
– Branden har troligtvis börjat i hörnet på utsidan eller i garaget bredvid, men det är bara en gissning just nu, säger insatsledare Stefan Andersson.