På fredag i nästa vecka kommer den första konferensen att hållas i den nya konferensanläggningen i Folkets Hus. Trots att man ännu inte har öppnat, så har man redan fått hela fem inbokningar varav den största är ett sällskap om 250 personer.
Just nu arbetas det för fullt med att iordningställa själva ”nöjesdelen”. Baren i centrum är sånär färdig – precis som den stora loungen med plats för 40 personer att mysa omkring i. Loungen är belägen avsides från den del som utgör dansgolv och scen, där man i första hand kommer att kunna lyssna till dansband.
Besim Celik förklarar att lokalen är uppdelad på detta sätt för att kunna anpassa yta efter behov samt skapa en plats där man kan sitta och prata även när bandet spelar.
-När det är danstillställningar här så kommer hela lokalen att vara öppen och scenen har vi lagt på sådant sätt att musiken inte strömmar rakt mot loungen. Man måste kunna koppla av lite om man så vill. Men vanliga dagar eller kvällar med mindre nöjesevenemang så kommer endast den här delen med loungen vara öppen, därför är baren placerad i centrum så här, säger Besim.
I denna del kommer även entrén till den omskrivna uteserveringen att vara. Och när man passerar denna så passerar man även ett vattenfall som porlar ner längs väggen.
-Det blir riktigt häftigt, ett skönt inslag som jag tror blir uppskattat, säger han.
Detaljer är viktiga, det har han också tagit med i konceptet under arbetets gång.
På bottenvåningen gör man bland annat ett VIP-rum eftersom den tilltänkta VIP-hyllan på ovanvåningen fick tas bort då scenen behövde platsen. VIP-rummet kommer vem som helst kunna hyra för en kväll och då ingår en bartender som sköter serveringen där.
Fick tacka nej till Barbados
Konferensanläggningen kommer alltså öppnas om lite drygt en vecka. Men gällande nöjeslokalerna så dröjer det ännu en tid innan man får öppna dörrarna. Besim vill inte gärna prata datum när det blir dags, men har tagit sikte på att starta lite lugnt under mars i alla fall.
-Men det blir inte helt klart här uppe förrän senare i vår och då kör vi igång på allvar med danser. Och på tal om det så fick jag nyligen en förfrågan att boka Barbados men tvingades ju att tacka nej eftersom det har tagit lite längre tid än väntat med allt. Tanken var att de skulle spela här den 29 februari, i morgon fredag alltså. Men det kommer fler tillfällen att få hit dem, så det är lugnt, säger han och ler.
Bussresor från Örebro
För att etablera ett riktigt bra nöjespalats, som han tidigare kallat det, så har han naturligtvis tagit sikte på att locka en mycket bred publik. Inte bara lokalt alltså. I sin strävan har han därför ordnat med bussresor från Örebro till Lindesberg när det anordnas danser här.
-Det är en privatbokad buss som kommer att stanna precis utanför. Och den avgår från Örebro och kör sedan tillbaka på natten. Enkel resa 50 kr. Jag hoppas det fungerar bra och det är väl ändå mycket bättre än att behöva åka taxi fram och tillbaka, konstaterar han.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.