På fredag i nästa vecka kommer den första konferensen att hållas i den nya konferensanläggningen i Folkets Hus. Trots att man ännu inte har öppnat, så har man redan fått hela fem inbokningar varav den största är ett sällskap om 250 personer.
Just nu arbetas det för fullt med att iordningställa själva ”nöjesdelen”. Baren i centrum är sånär färdig – precis som den stora loungen med plats för 40 personer att mysa omkring i. Loungen är belägen avsides från den del som utgör dansgolv och scen, där man i första hand kommer att kunna lyssna till dansband.
Besim Celik förklarar att lokalen är uppdelad på detta sätt för att kunna anpassa yta efter behov samt skapa en plats där man kan sitta och prata även när bandet spelar.
-När det är danstillställningar här så kommer hela lokalen att vara öppen och scenen har vi lagt på sådant sätt att musiken inte strömmar rakt mot loungen. Man måste kunna koppla av lite om man så vill. Men vanliga dagar eller kvällar med mindre nöjesevenemang så kommer endast den här delen med loungen vara öppen, därför är baren placerad i centrum så här, säger Besim.
I denna del kommer även entrén till den omskrivna uteserveringen att vara. Och när man passerar denna så passerar man även ett vattenfall som porlar ner längs väggen.
-Det blir riktigt häftigt, ett skönt inslag som jag tror blir uppskattat, säger han.
Detaljer är viktiga, det har han också tagit med i konceptet under arbetets gång.
På bottenvåningen gör man bland annat ett VIP-rum eftersom den tilltänkta VIP-hyllan på ovanvåningen fick tas bort då scenen behövde platsen. VIP-rummet kommer vem som helst kunna hyra för en kväll och då ingår en bartender som sköter serveringen där.
Fick tacka nej till Barbados
Konferensanläggningen kommer alltså öppnas om lite drygt en vecka. Men gällande nöjeslokalerna så dröjer det ännu en tid innan man får öppna dörrarna. Besim vill inte gärna prata datum när det blir dags, men har tagit sikte på att starta lite lugnt under mars i alla fall.
-Men det blir inte helt klart här uppe förrän senare i vår och då kör vi igång på allvar med danser. Och på tal om det så fick jag nyligen en förfrågan att boka Barbados men tvingades ju att tacka nej eftersom det har tagit lite längre tid än väntat med allt. Tanken var att de skulle spela här den 29 februari, i morgon fredag alltså. Men det kommer fler tillfällen att få hit dem, så det är lugnt, säger han och ler.
Bussresor från Örebro
För att etablera ett riktigt bra nöjespalats, som han tidigare kallat det, så har han naturligtvis tagit sikte på att locka en mycket bred publik. Inte bara lokalt alltså. I sin strävan har han därför ordnat med bussresor från Örebro till Lindesberg när det anordnas danser här.
-Det är en privatbokad buss som kommer att stanna precis utanför. Och den avgår från Örebro och kör sedan tillbaka på natten. Enkel resa 50 kr. Jag hoppas det fungerar bra och det är väl ändå mycket bättre än att behöva åka taxi fram och tillbaka, konstaterar han.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.