Kommunstyrelsen klubbade på tisdagsförmiddagen att de så kallade torgflyglarna på Rådhustorget skall säljas.
Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar, kommer att säljas precis som man har flaggat för sedan en tid tillbaka. Redan för två veckor sedan kunde man läsa mellan raderna att försäljningen redan var bestämd, detta sedan man flyttade på Turistbyrån från Café Oscar till Utvecklingsenheten på Kristinavägen. Och på tisdagens kommunstyrelsesammanträde kom så bekräftelsen när klubban gick i bordet och beslutet var taget. Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna yrkade återremiss.
Ärendet tog fart i slutet av sommaren när det stod klart att hotellägaren, Egeryds Fastigheter, visat stort intresse att köpa fastigheterna av kommunen i syfte att utveckla hotellverksamheten i Lindesberg. Samtidigt har kulturföreträdare i Lindesberg, bland andra Linde fornminnes- och hembygdförening, försökt övertyga kommunen om vikten att fastigheterna stannar i kommunal ägo och utvecklas för kultursyften. Detta finns dock ej ekonomi för, konstaterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder.
– Det kommer att krävas åtskilliga miljoner kronor för att iordningställa Spruthuset. Det har inte Lindesbergs kommun råd med, säger han.
Kommunstyrelsens beslut idag innebär att försäljningsprocessen fortsätter för fastighetsägaren TUAB, Tredingen Utveckling AB. Försäljningen kommer att gå via en mäklare och fastighetsägaren kommer att ha fri prövningsrätt.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn