Kommunstyrelsen klubbade på tisdagsförmiddagen att de så kallade torgflyglarna på Rådhustorget skall säljas.
Rådhustorgets flyglar, Spruthuset och Café Oscar, kommer att säljas precis som man har flaggat för sedan en tid tillbaka. Redan för två veckor sedan kunde man läsa mellan raderna att försäljningen redan var bestämd, detta sedan man flyttade på Turistbyrån från Café Oscar till Utvecklingsenheten på Kristinavägen. Och på tisdagens kommunstyrelsesammanträde kom så bekräftelsen när klubban gick i bordet och beslutet var taget. Miljöpartiet, Vänsterpartiet och Sverigedemokraterna yrkade återremiss.
Ärendet tog fart i slutet av sommaren när det stod klart att hotellägaren, Egeryds Fastigheter, visat stort intresse att köpa fastigheterna av kommunen i syfte att utveckla hotellverksamheten i Lindesberg. Samtidigt har kulturföreträdare i Lindesberg, bland andra Linde fornminnes- och hembygdförening, försökt övertyga kommunen om vikten att fastigheterna stannar i kommunal ägo och utvecklas för kultursyften. Detta finns dock ej ekonomi för, konstaterar kommunstyrelsens ordförande, Anders Ceder.
– Det kommer att krävas åtskilliga miljoner kronor för att iordningställa Spruthuset. Det har inte Lindesbergs kommun råd med, säger han.
Kommunstyrelsens beslut idag innebär att försäljningsprocessen fortsätter för fastighetsägaren TUAB, Tredingen Utveckling AB. Försäljningen kommer att gå via en mäklare och fastighetsägaren kommer att ha fri prövningsrätt.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.