Vid regionstyrelsens sammanträde på torsdagen kom beslutet, Storå och Freja vårdcentraler tas över i privat regi. De två privata aktörerna som nu tar över är Medikus AB som kommer driva vårdcentralen i Storå, samt Nya Freja Vårdcentral AB. Båda vårdcentralerna beräknas vara i full drift enligt plan efter årsskiftet från februari.
Turerna kring Storå och Freja vårdcentral har varit många sedan Regionen aviserade sina sparåtgärder. Länge såg det ut som att Storå och Frövis vårdcentraler skulle bli så kallade mindre utbudspunkter, med begränsade öppettider. Men efter att Willhelm Sundman (L) lagt fram ett yrkande för Regionfullmäktige avbröts arbetet med den aktuella färdplanen. Istället började man utreda möjligheterna att låta privata aktörer ta över ansvaret för de båda vårdcentralerna, något regionstyrelsen fattade beslut om under torsdagen.
Från början av 2025 tas Storå och Freja vårdcentraler över i privat regi, där Medikus AB driver den i Storå, och Nya Freja Vårdcentral AB den i Frövi. Båda aktörerna har idag fungerande primärvårdsverksamhet i andra regioner.
– Nu är Storå och Freja räddade. Liberalerna kämpade in i det sista för att vårdcentralerna skulle vara kvar, och vi, tillsammans med det boende i området vann. Driftsformen innebär även att makten flyttas från regionledningen till patienterna i norra länet, säger Willhelm Sundman (L).
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Det som skulle bli en rolig stund med ”bus eller godis” och med siktet på att komma hem med en massa halloweengodis, slutade istället i ren skräck för 12-åriga Mileja med familj och vänner i Frövi. När hon skulle provsmaka en kola hon hade fått med sig hem efter lördagskvällens ”bus eller godis”-runda, visade det sig att en spik låg gömd i den. Nu går mamma Gabriella ut med en varning till andra föräldrar där hon vill uppmana om att kontrollera barnens godis innan de äter det.
– Det här är så himla jätteotäckt. Jag är bara glad att hon inte hann svälja, säger Gabriella Hellfors
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Renoveringen av viadukten på Gusselbyvägen har dragit ut på tiden. När arbetet påbörjades i april 2026 var planen att vägen skulle öppnas igen i augusti. Så blev det inte – och då siktade man istället på att kunna öppna vägen för biltrafik under oktober, vecka 44. Nu meddelar kommunen att man har tvingats senarelägga öppnandet ännu en gång.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.