Ebba och Shayan representerar klass 5C i Vi i femman. Foto: Camilla Lagerman
Klass 5C från Brotorpsskolan till kvartsfinal i Vi i femman
Uttagningarna till nästa års upplaga av Vi i femman är nu klara, och av hela 92 anmälda klasser i Örebro län blev klass 5C från Brotorpsskolan Södra i Lindesberg en av de 8 som tagit sig vidare till de direktsända kvartsfinalerna.
– Vi den smartaste femman i Lindesberg! säger Shayan Sardar stolt.
Det är en pirrig och upprymd klass på Brotorpsskolan Södra som LindeNytt besöker under fredagen. I förrgår fick de beskedet att de blev en av de totalt 8 femteklasserna som gått vidare till kvartsfinal i långköraren Vi i femman. För att ta sig dit fick eleverna individuellt svara på 25 frågor, om allt fram Pokémons till vitaminer, på 20 minuter.
Det råder en pirrig stämning i klassrummet under eftermiddagen. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas resultat visade sig vara så pass bra att man inte bara hamnade över rikssnittet, man tog sig även till kvartsfinal där man möter Bråtenskolans klass 5B från Karlskoga i en direktsänd kunskapsmätning. Enligt Vi i femmans regelverk är det tjejen och killen med de högsta resultaten i klassen som får representera sin klass i radiosändningen. För klass 5C innebär det att Ebba Wallin och Shayan Sardar tar sig an motståndet på plats i P4 Örebros studio.
– Det är jättekul! utbrister Shayan glatt från sin bänk.
– Det är pirrigt, det här är ju lite av en dröm för mig, erkänner Ebba.
För klassens mentor, Marie-Helen Haglund, är detta inte första gången hon får följa med en femteklass till den anrika tävlingen.
– Det är 10 år sedan sist jag hade en klass med i radio, men det är ju jätteroligt, säger hon med ett stort leende.
Men vad är då hemligheten, hur blir man så här smart?
– Man lyssnar på läraren, svarar Wilma, som även är reserv för Ebba i tävlingen.
– Om man har dig som lärare blir man smart, säger en kille och vänder sig till Marie-Helen med ett brett leende.
Ebba räcker upp handen, och berättar om ett tips till föräldrar som vill att deras barn ska bli smarta:
– Få barnen nyfikna! Jag är väldigt nyfiken och gillar till exempel både matte och NO, och vill gärna testa vad som händer om man till exempel blandar glukos och sirap.
För Ebba är Vi i femman något av en dröm att vara med i. Foto: Camilla Lagerman
För klassen väntar nu en spänd uppladdning inför kvartsfinalen mot Karlskoga, som går av stapeln den 26 januari. På frågan hur de ska ladda upp och toppa formen finns det många förslag:
– Vi ska lyssna och peppa varandra, svarar Wilma.
– Äta glass varje dag! säger Fares och skrattar.
– Jag ska göra tester på Vi i femmans hemsida. Äntligen kommer min nördighet till användning, och ingen kan reta mig för det, säger Ebba stolt.
Vilka frågor hoppas ni på att få?
– Jag är bäst på engelska, spel och Pokémons, svarar Shayan.
– Matte, NO, SO tror jag, eller de flesta ämnena förutom engelska, säger Ebba.
Klassen verkar vara nöjda med sina representanter, och tror att de kan komplettera varandra på ett bra sätt i tävlingen.
– De är bra på olika saker, så det är jättebra tror jag, säger Wilma.
Kvartsfinalen mellan Brotorpsskolan Södra 5C Lindesberg och Bråtenskolan 5B Karlskoga sänds i P4 Örebro tisdagen den 26 januari 2021 kl 17.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Oppositionens budget vinnare i fullmäktige
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, ...
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.