Ebba och Shayan representerar klass 5C i Vi i femman. Foto: Camilla Lagerman
Klass 5C från Brotorpsskolan till kvartsfinal i Vi i femman
Uttagningarna till nästa års upplaga av Vi i femman är nu klara, och av hela 92 anmälda klasser i Örebro län blev klass 5C från Brotorpsskolan Södra i Lindesberg en av de 8 som tagit sig vidare till de direktsända kvartsfinalerna.
– Vi den smartaste femman i Lindesberg! säger Shayan Sardar stolt.
Det är en pirrig och upprymd klass på Brotorpsskolan Södra som LindeNytt besöker under fredagen. I förrgår fick de beskedet att de blev en av de totalt 8 femteklasserna som gått vidare till kvartsfinal i långköraren Vi i femman. För att ta sig dit fick eleverna individuellt svara på 25 frågor, om allt fram Pokémons till vitaminer, på 20 minuter.
Det råder en pirrig stämning i klassrummet under eftermiddagen. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas resultat visade sig vara så pass bra att man inte bara hamnade över rikssnittet, man tog sig även till kvartsfinal där man möter Bråtenskolans klass 5B från Karlskoga i en direktsänd kunskapsmätning. Enligt Vi i femmans regelverk är det tjejen och killen med de högsta resultaten i klassen som får representera sin klass i radiosändningen. För klass 5C innebär det att Ebba Wallin och Shayan Sardar tar sig an motståndet på plats i P4 Örebros studio.
– Det är jättekul! utbrister Shayan glatt från sin bänk.
– Det är pirrigt, det här är ju lite av en dröm för mig, erkänner Ebba.
För klassens mentor, Marie-Helen Haglund, är detta inte första gången hon får följa med en femteklass till den anrika tävlingen.
– Det är 10 år sedan sist jag hade en klass med i radio, men det är ju jätteroligt, säger hon med ett stort leende.
Men vad är då hemligheten, hur blir man så här smart?
– Man lyssnar på läraren, svarar Wilma, som även är reserv för Ebba i tävlingen.
– Om man har dig som lärare blir man smart, säger en kille och vänder sig till Marie-Helen med ett brett leende.
Ebba räcker upp handen, och berättar om ett tips till föräldrar som vill att deras barn ska bli smarta:
– Få barnen nyfikna! Jag är väldigt nyfiken och gillar till exempel både matte och NO, och vill gärna testa vad som händer om man till exempel blandar glukos och sirap.
För Ebba är Vi i femman något av en dröm att vara med i. Foto: Camilla Lagerman
För klassen väntar nu en spänd uppladdning inför kvartsfinalen mot Karlskoga, som går av stapeln den 26 januari. På frågan hur de ska ladda upp och toppa formen finns det många förslag:
– Vi ska lyssna och peppa varandra, svarar Wilma.
– Äta glass varje dag! säger Fares och skrattar.
– Jag ska göra tester på Vi i femmans hemsida. Äntligen kommer min nördighet till användning, och ingen kan reta mig för det, säger Ebba stolt.
Vilka frågor hoppas ni på att få?
– Jag är bäst på engelska, spel och Pokémons, svarar Shayan.
– Matte, NO, SO tror jag, eller de flesta ämnena förutom engelska, säger Ebba.
Klassen verkar vara nöjda med sina representanter, och tror att de kan komplettera varandra på ett bra sätt i tävlingen.
– De är bra på olika saker, så det är jättebra tror jag, säger Wilma.
Kvartsfinalen mellan Brotorpsskolan Södra 5C Lindesberg och Bråtenskolan 5B Karlskoga sänds i P4 Örebro tisdagen den 26 januari 2021 kl 17.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Det var en hel lördag med innebandy i arenan. De unga spelarnas matcher avlöste varandra när 36 av länets ungdomslag gästade Lindesberg för deltagande i Poolspelsfesten. Foto: Timmy Lundegård
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Bildextra: Smash Into Pieces
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför ...