Ebba och Shayan representerar klass 5C i Vi i femman. Foto: Camilla Lagerman
Klass 5C från Brotorpsskolan till kvartsfinal i Vi i femman
Uttagningarna till nästa års upplaga av Vi i femman är nu klara, och av hela 92 anmälda klasser i Örebro län blev klass 5C från Brotorpsskolan Södra i Lindesberg en av de 8 som tagit sig vidare till de direktsända kvartsfinalerna.
– Vi den smartaste femman i Lindesberg! säger Shayan Sardar stolt.
Det är en pirrig och upprymd klass på Brotorpsskolan Södra som LindeNytt besöker under fredagen. I förrgår fick de beskedet att de blev en av de totalt 8 femteklasserna som gått vidare till kvartsfinal i långköraren Vi i femman. För att ta sig dit fick eleverna individuellt svara på 25 frågor, om allt fram Pokémons till vitaminer, på 20 minuter.
Det råder en pirrig stämning i klassrummet under eftermiddagen. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas resultat visade sig vara så pass bra att man inte bara hamnade över rikssnittet, man tog sig även till kvartsfinal där man möter Bråtenskolans klass 5B från Karlskoga i en direktsänd kunskapsmätning. Enligt Vi i femmans regelverk är det tjejen och killen med de högsta resultaten i klassen som får representera sin klass i radiosändningen. För klass 5C innebär det att Ebba Wallin och Shayan Sardar tar sig an motståndet på plats i P4 Örebros studio.
– Det är jättekul! utbrister Shayan glatt från sin bänk.
– Det är pirrigt, det här är ju lite av en dröm för mig, erkänner Ebba.
För klassens mentor, Marie-Helen Haglund, är detta inte första gången hon får följa med en femteklass till den anrika tävlingen.
– Det är 10 år sedan sist jag hade en klass med i radio, men det är ju jätteroligt, säger hon med ett stort leende.
Men vad är då hemligheten, hur blir man så här smart?
– Man lyssnar på läraren, svarar Wilma, som även är reserv för Ebba i tävlingen.
– Om man har dig som lärare blir man smart, säger en kille och vänder sig till Marie-Helen med ett brett leende.
Ebba räcker upp handen, och berättar om ett tips till föräldrar som vill att deras barn ska bli smarta:
– Få barnen nyfikna! Jag är väldigt nyfiken och gillar till exempel både matte och NO, och vill gärna testa vad som händer om man till exempel blandar glukos och sirap.
För Ebba är Vi i femman något av en dröm att vara med i. Foto: Camilla Lagerman
För klassen väntar nu en spänd uppladdning inför kvartsfinalen mot Karlskoga, som går av stapeln den 26 januari. På frågan hur de ska ladda upp och toppa formen finns det många förslag:
– Vi ska lyssna och peppa varandra, svarar Wilma.
– Äta glass varje dag! säger Fares och skrattar.
– Jag ska göra tester på Vi i femmans hemsida. Äntligen kommer min nördighet till användning, och ingen kan reta mig för det, säger Ebba stolt.
Vilka frågor hoppas ni på att få?
– Jag är bäst på engelska, spel och Pokémons, svarar Shayan.
– Matte, NO, SO tror jag, eller de flesta ämnena förutom engelska, säger Ebba.
Klassen verkar vara nöjda med sina representanter, och tror att de kan komplettera varandra på ett bra sätt i tävlingen.
– De är bra på olika saker, så det är jättebra tror jag, säger Wilma.
Kvartsfinalen mellan Brotorpsskolan Södra 5C Lindesberg och Bråtenskolan 5B Karlskoga sänds i P4 Örebro tisdagen den 26 januari 2021 kl 17.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Lindenytt gästade Fritidsbyn under torsdagen när IFK Lindesbergs damer gjorde sitt första träningspass efter att laget har accepterat ett deltagande inom futsalens högsta liga till den kommande vintern. Foto: Timmy Lundegård
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FotoFredag: Här jagar lärkfalken!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn belä...
Emma ger ömma leder och muskler lindring
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller ...