Ebba och Shayan representerar klass 5C i Vi i femman. Foto: Camilla Lagerman
Klass 5C från Brotorpsskolan till kvartsfinal i Vi i femman
Uttagningarna till nästa års upplaga av Vi i femman är nu klara, och av hela 92 anmälda klasser i Örebro län blev klass 5C från Brotorpsskolan Södra i Lindesberg en av de 8 som tagit sig vidare till de direktsända kvartsfinalerna.
– Vi den smartaste femman i Lindesberg! säger Shayan Sardar stolt.
Det är en pirrig och upprymd klass på Brotorpsskolan Södra som LindeNytt besöker under fredagen. I förrgår fick de beskedet att de blev en av de totalt 8 femteklasserna som gått vidare till kvartsfinal i långköraren Vi i femman. För att ta sig dit fick eleverna individuellt svara på 25 frågor, om allt fram Pokémons till vitaminer, på 20 minuter.
Det råder en pirrig stämning i klassrummet under eftermiddagen. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas resultat visade sig vara så pass bra att man inte bara hamnade över rikssnittet, man tog sig även till kvartsfinal där man möter Bråtenskolans klass 5B från Karlskoga i en direktsänd kunskapsmätning. Enligt Vi i femmans regelverk är det tjejen och killen med de högsta resultaten i klassen som får representera sin klass i radiosändningen. För klass 5C innebär det att Ebba Wallin och Shayan Sardar tar sig an motståndet på plats i P4 Örebros studio.
– Det är jättekul! utbrister Shayan glatt från sin bänk.
– Det är pirrigt, det här är ju lite av en dröm för mig, erkänner Ebba.
För klassens mentor, Marie-Helen Haglund, är detta inte första gången hon får följa med en femteklass till den anrika tävlingen.
– Det är 10 år sedan sist jag hade en klass med i radio, men det är ju jätteroligt, säger hon med ett stort leende.
Men vad är då hemligheten, hur blir man så här smart?
– Man lyssnar på läraren, svarar Wilma, som även är reserv för Ebba i tävlingen.
– Om man har dig som lärare blir man smart, säger en kille och vänder sig till Marie-Helen med ett brett leende.
Ebba räcker upp handen, och berättar om ett tips till föräldrar som vill att deras barn ska bli smarta:
– Få barnen nyfikna! Jag är väldigt nyfiken och gillar till exempel både matte och NO, och vill gärna testa vad som händer om man till exempel blandar glukos och sirap.
För Ebba är Vi i femman något av en dröm att vara med i. Foto: Camilla Lagerman
För klassen väntar nu en spänd uppladdning inför kvartsfinalen mot Karlskoga, som går av stapeln den 26 januari. På frågan hur de ska ladda upp och toppa formen finns det många förslag:
– Vi ska lyssna och peppa varandra, svarar Wilma.
– Äta glass varje dag! säger Fares och skrattar.
– Jag ska göra tester på Vi i femmans hemsida. Äntligen kommer min nördighet till användning, och ingen kan reta mig för det, säger Ebba stolt.
Vilka frågor hoppas ni på att få?
– Jag är bäst på engelska, spel och Pokémons, svarar Shayan.
– Matte, NO, SO tror jag, eller de flesta ämnena förutom engelska, säger Ebba.
Klassen verkar vara nöjda med sina representanter, och tror att de kan komplettera varandra på ett bra sätt i tävlingen.
– De är bra på olika saker, så det är jättebra tror jag, säger Wilma.
Kvartsfinalen mellan Brotorpsskolan Södra 5C Lindesberg och Bråtenskolan 5B Karlskoga sänds i P4 Örebro tisdagen den 26 januari 2021 kl 17.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Solstings huvudakt Mimikry drog igång publiken. Foto: Leo Larsson, Solsting
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Willhelm Sundman, oppositionsråd
Liberalerna Örebro län. Daniel Andersson, kandidat till kommunfullmäktige i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman. / Privat
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.