Ebba och Shayan representerar klass 5C i Vi i femman. Foto: Camilla Lagerman
Klass 5C från Brotorpsskolan till kvartsfinal i Vi i femman
Uttagningarna till nästa års upplaga av Vi i femman är nu klara, och av hela 92 anmälda klasser i Örebro län blev klass 5C från Brotorpsskolan Södra i Lindesberg en av de 8 som tagit sig vidare till de direktsända kvartsfinalerna.
– Vi den smartaste femman i Lindesberg! säger Shayan Sardar stolt.
Det är en pirrig och upprymd klass på Brotorpsskolan Södra som LindeNytt besöker under fredagen. I förrgår fick de beskedet att de blev en av de totalt 8 femteklasserna som gått vidare till kvartsfinal i långköraren Vi i femman. För att ta sig dit fick eleverna individuellt svara på 25 frågor, om allt fram Pokémons till vitaminer, på 20 minuter.
Det råder en pirrig stämning i klassrummet under eftermiddagen. Foto: Camilla Lagerman
Elevernas resultat visade sig vara så pass bra att man inte bara hamnade över rikssnittet, man tog sig även till kvartsfinal där man möter Bråtenskolans klass 5B från Karlskoga i en direktsänd kunskapsmätning. Enligt Vi i femmans regelverk är det tjejen och killen med de högsta resultaten i klassen som får representera sin klass i radiosändningen. För klass 5C innebär det att Ebba Wallin och Shayan Sardar tar sig an motståndet på plats i P4 Örebros studio.
– Det är jättekul! utbrister Shayan glatt från sin bänk.
– Det är pirrigt, det här är ju lite av en dröm för mig, erkänner Ebba.
För klassens mentor, Marie-Helen Haglund, är detta inte första gången hon får följa med en femteklass till den anrika tävlingen.
– Det är 10 år sedan sist jag hade en klass med i radio, men det är ju jätteroligt, säger hon med ett stort leende.
Men vad är då hemligheten, hur blir man så här smart?
– Man lyssnar på läraren, svarar Wilma, som även är reserv för Ebba i tävlingen.
– Om man har dig som lärare blir man smart, säger en kille och vänder sig till Marie-Helen med ett brett leende.
Ebba räcker upp handen, och berättar om ett tips till föräldrar som vill att deras barn ska bli smarta:
– Få barnen nyfikna! Jag är väldigt nyfiken och gillar till exempel både matte och NO, och vill gärna testa vad som händer om man till exempel blandar glukos och sirap.
För Ebba är Vi i femman något av en dröm att vara med i. Foto: Camilla Lagerman
För klassen väntar nu en spänd uppladdning inför kvartsfinalen mot Karlskoga, som går av stapeln den 26 januari. På frågan hur de ska ladda upp och toppa formen finns det många förslag:
– Vi ska lyssna och peppa varandra, svarar Wilma.
– Äta glass varje dag! säger Fares och skrattar.
– Jag ska göra tester på Vi i femmans hemsida. Äntligen kommer min nördighet till användning, och ingen kan reta mig för det, säger Ebba stolt.
Vilka frågor hoppas ni på att få?
– Jag är bäst på engelska, spel och Pokémons, svarar Shayan.
– Matte, NO, SO tror jag, eller de flesta ämnena förutom engelska, säger Ebba.
Klassen verkar vara nöjda med sina representanter, och tror att de kan komplettera varandra på ett bra sätt i tävlingen.
– De är bra på olika saker, så det är jättebra tror jag, säger Wilma.
Kvartsfinalen mellan Brotorpsskolan Södra 5C Lindesberg och Bråtenskolan 5B Karlskoga sänds i P4 Örebro tisdagen den 26 januari 2021 kl 17.00.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.
De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén
I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.
Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.
Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.
Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.