FT19 3a och deras mentor Andreas Werner hyllar kompisen Dennis, som ligger skadad på sjukhus. Foto: Camilla Lagerman

Klassens hyllning till skadade vännen – missar karnevalen och studenten

Fordons- och transportprogrammets årliga karnevalsbyggen brukar både synas och höras väl när de mullrar fram genom Lindesbergs gator under studentkarnevalen. Årets skapelse är både längre och mer högljudd än tidigare, men det viktigaste är dock budskapet den för med sig, nämligen hyllningen till klasskompisen Dennis, som ligger svårt skadad på USÖ.
– Bilen har åtta platser, men vi är bara sju som åker. Vi kommer att skriva hans namn på hela bilen för att få med honom ändå, säger kompisen Filip Lindkvist.

Det råder febril aktivitet i garagen hos Fordons- och transportprogrammet på Lindeskolan, där avgångseleverna som bäst håller på att färdigställa sina bidrag till den omåttligt populära studentkarnevalen som går av stapeln på torsdag. Årets skapelse är dock något utöver det vanliga, inte bara till utseendet, utan även när det kommer till förutsättningarna kring bygget. För två veckor sedan var nämligen en av de drivande i projektet, klasskompisen Dennis, involverad i en allvarlig bilolycka som dessvärre gör att han missar både karnevalen och själva studenten.

– Studenten var inte den stora grejen för honom, det var karnevalen som var det som han såg fram emot, berättar mentorn Andreas Werner.

När klassen fick veta vad som hänt deras vän bestämde de sig snabbt för att involvera honom i det bilbygge som från början var mycket hans egen idé, och göra den som en hyllning till honom. Så när skapelsen började ta form för ungefär en vecka sedan hade man målbilden klar för sig.

– Bilen har åtta platser, men vi är bara sju som åker. Vi kommer att skriva hans namn på hela bilen för att få med honom ändå, säger kompisen Filip Lindkvist.

Det märks tydligt att den allvarliga olyckan och dess konsekvenser har skakat om hela klassen, både elever och lärare, och man är väldigt noga med att bilbygget är för Dennis, för att han ska få uppleva det han så länge sett fram emot, åtminstone på bilder och filmer.

– Det var ju mycket hans idé från början, jag hade den ena bilen och då kom vi på att vi skulle göra på det här sättet, berättar Filip och tittar tyst ner i golvet.

Själva bygget i sig är något utöver det vanliga, där man på kort tid lyckats skapa en limousinecab av två stycken Volvo v70 som man först kapat och sedan svetsat ihop. Med knappt två dagar kvar till karnevalen återstår det en hel del arbete för att färdigställa bilen, som även har ett hemligt ”vapen”, den sprutar nämligen vatten.

Filip Lindkvist demonstrerar bilens hemliga vapen. Foto: Camilla Lagerman

– Vi är verkligen inte klara, vi behöver förstärka golvet och sedan såklart måla bilen. När det är gjort ska vi skriva Dennis namn på den för att få med honom också, berättar Filip.

– Under alla år som jag har jobbat här har vi aldrig haft ett liknande bygge, jag tyckte först det var lite vatten över huvudet, men det fick jag ju äta upp, skrattar Andreas.

Efter olyckan, där Dennis hölls nedsövd i närmare tio dagar, har hela klassen varit väldigt måna om att involvera honom dels i karnevalsbygget, men även under själva studentdagen. Andreas har haft tät kontakt med Dennis mamma och uppdaterat henne med bilder på bilen, och klasskompisarna har arbetat febrilt med att få den färdig till torsdagens festligheter.

– Vi kommer att skriva hans namn på plakaten till studentflaket också, vi vill försöka få med honom så mycket vi kan. Nu hoppas vi bara att bilen inte ger med sig på mitten på torsdag, säger Filip.

Innan LindeNytt lämnar klassen åt sitt fortsatta arbete vill de skicka en hälsning till sin vän på sjukhuset.

– Vi saknar dig, Dennis!

Publicerad 8 juni 2022 klockan 09:13

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Ska barn behöva riskera livet på väg till skolan?

INSÄNDARE/DEBATT: Hållplatsen Snickartorp i Vedevåg har en busskur i riktning mot Lindesberg, men inte åt andra hållet. I riktningen mot Frövi står det bara en skylt vid sidan av vägen. Detta kan ses som rimligt om man utgår från att all trafik i Vedevåg går mot Lindesberg då Regionen brukar prioritera busskurer för hållplatser där många väntar på morgonen samtidigt som avhoppstationer endast behöver en skylt.

10 november 2025 klockan 08:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons



Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Inbrott i butik i natt – flertalet hästsadlar tillgripna

En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

9 november 2025 klockan 14:07 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman – samt alla berörda Lindebor

SLUTREPLIK: Daniel Badman - du skriver att det är viktigt att diskussionen vilar på fakta, så låt...

Därför är vindkraften viktig – också för Nora

SLUTREPLIK: Det är naturligt att det finns oro när ens närmiljön påverkas. När stora beslut ska fattas...

Fotomontage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Småfåglar

I denna veckas fotokrönika tänkte jag visa lite fågelbilder som jag har fotograferat under de senaste veckorna. Det har blivit mycket småfågel då mitt intresse för just småfåglar har blivit större med tiden. Tidigare har jag mest fokuserat på rovfåglar, men det är väldigt kul att släppa in de små fåglarna då de är så många. Alla fåglar har sin charm och är fina på sitt vis. Bilderna som jag visar denna vecka är tagna i Nora med omnejd.

7 november 2025 klockan 18:35 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Svar till Daniel Badman, Green Power Sweden och berörda Lindebor
REPLIK: Hej Daniel Badman, Green Power Sweden - och alla berörda Lindebor. Intressant att du väljer att höra av dig just inför folkomröstningen, ...
7 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Befarad villabrand var synvilla
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man...
7 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Efter tuffa år: Frövi Hotell kan få ny restaurangdrift
När Daniel Andersson köpte Frövi Hotell 2019 var energin på topp. Nu, efter några svåra år och ett misslyckat försäljningsförsök, övervä...
6 november 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Vindkraftsparken i Munkhyttan. Vy från Sundsbron, Strandpromenaden i Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Trygghet och fakta inför vindkraftsbeslut i Nora

INSÄNDARE/DEBATT: Just nu pågår en folkomröstning om vindkraft i området Älgfallet i Nora, och frågan engagerar många. Landbaserad vindkraft kan byggas ut snabbt och leverera mest el på kort tid, vilket gör den till en viktig del i Sveriges omställning. Samtidigt är det naturligt att det finns oro när närmiljön påverkas, men forskning och erfarenheter ger en mer nyanserad bild av vindkraftsopinionen i Sverige och hur vindkraft faktiskt påverkar boendemiljön.

6 november 2025 klockan 11:49 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Mirjam Björkman, Agneta Segerfelt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel mottog priset för Årets kooperativ i Sverige 2025. Foto: Privat

Jubel i Ramsberg – utsågs till Årets kooperativ 2025

Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.

5 november 2025 klockan 22:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Peter Rung föreläste om våld i nära relation: ”Våga störa”

På måndagskvällen bjöd Rotary, i samarbete med Linde Bergslags Församling och ...

Lindesberg lämnas utanför debatten om Älgfallet

INSÄNDARE/DEBATT: Vindkraftsprojektet Älgfallet påverkar Lindesbergs kommun minst lika mycket som Nora - ...

Arkivbild. Foto: Camilla Lagerman

Svar till minoritetsstyret angående träff med nationell samordnare för frivillig återvandring

INSÄNDARE/DEBATT: Vi ser behovet av att Lindesbergs kommun tydligt markerar var vi står i frågan om regeringens initiativ kring så kallad frivillig återvandring. Det här handlar om värderingar, inte bara om att ”lyssna”.

4 november 2025 klockan 10:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Från litteratur till livsmedel – så ser Blombergska ut idag

Lokalen som tidigare huserade Blombergska Bokhandeln har under de senaste veckorna genomgått...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Rockballaden Believing passerar en miljon lyssningar

Även om Guldsmedshyttans nyare artist, Rocker C, inte har släppt någon singel under året så har ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Minnesbilder av dem som fattas oss

Med anledning av Allhelgonahelgen blir det inte en vanlig fotokrönika denna fredag.

31 oktober 2025 klockan 18:05 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

bildspel Fyrbent bildparad för Rosa Bandet
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med ...
31 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka ...
30 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindesberg håller dörren öppen för frivillig återvandring
Under de senaste dagarna har flertalet kommuner redan avvisat regeringens initiativ som går ut på att få fler personer att frivilligt återvandra ...
30 oktober 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-29

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-28

2025-10-27

2025-10-27

2025-10-25

2025-10-25

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-24

2025-10-23

2025-10-23

2025-10-23

2025-11-10 10:20