FT19 3a och deras mentor Andreas Werner hyllar kompisen Dennis, som ligger skadad på sjukhus. Foto: Camilla Lagerman
Klassens hyllning till skadade vännen – missar karnevalen och studenten
Fordons- och transportprogrammets årliga karnevalsbyggen brukar både synas och höras väl när de mullrar fram genom Lindesbergs gator under studentkarnevalen. Årets skapelse är både längre och mer högljudd än tidigare, men det viktigaste är dock budskapet den för med sig, nämligen hyllningen till klasskompisen Dennis, som ligger svårt skadad på USÖ.
– Bilen har åtta platser, men vi är bara sju som åker. Vi kommer att skriva hans namn på hela bilen för att få med honom ändå, säger kompisen Filip Lindkvist.
Det råder febril aktivitet i garagen hos Fordons- och transportprogrammet på Lindeskolan, där avgångseleverna som bäst håller på att färdigställa sina bidrag till den omåttligt populära studentkarnevalen som går av stapeln på torsdag. Årets skapelse är dock något utöver det vanliga, inte bara till utseendet, utan även när det kommer till förutsättningarna kring bygget. För två veckor sedan var nämligen en av de drivande i projektet, klasskompisen Dennis, involverad i en allvarlig bilolycka som dessvärre gör att han missar både karnevalen och själva studenten.
– Studenten var inte den stora grejen för honom, det var karnevalen som var det som han såg fram emot, berättar mentorn Andreas Werner.
När klassen fick veta vad som hänt deras vän bestämde de sig snabbt för att involvera honom i det bilbygge som från början var mycket hans egen idé, och göra den som en hyllning till honom. Så när skapelsen började ta form för ungefär en vecka sedan hade man målbilden klar för sig.
– Bilen har åtta platser, men vi är bara sju som åker. Vi kommer att skriva hans namn på hela bilen för att få med honom ändå, säger kompisen Filip Lindkvist.
Det märks tydligt att den allvarliga olyckan och dess konsekvenser har skakat om hela klassen, både elever och lärare, och man är väldigt noga med att bilbygget är för Dennis, för att han ska få uppleva det han så länge sett fram emot, åtminstone på bilder och filmer.
– Det var ju mycket hans idé från början, jag hade den ena bilen och då kom vi på att vi skulle göra på det här sättet, berättar Filip och tittar tyst ner i golvet.
Själva bygget i sig är något utöver det vanliga, där man på kort tid lyckats skapa en limousinecab av två stycken Volvo v70 som man först kapat och sedan svetsat ihop. Med knappt två dagar kvar till karnevalen återstår det en hel del arbete för att färdigställa bilen, som även har ett hemligt ”vapen”, den sprutar nämligen vatten.
Filip Lindkvist demonstrerar bilens hemliga vapen. Foto: Camilla Lagerman
– Vi är verkligen inte klara, vi behöver förstärka golvet och sedan såklart måla bilen. När det är gjort ska vi skriva Dennis namn på den för att få med honom också, berättar Filip.
– Under alla år som jag har jobbat här har vi aldrig haft ett liknande bygge, jag tyckte först det var lite vatten över huvudet, men det fick jag ju äta upp, skrattar Andreas.
Efter olyckan, där Dennis hölls nedsövd i närmare tio dagar, har hela klassen varit väldigt måna om att involvera honom dels i karnevalsbygget, men även under själva studentdagen. Andreas har haft tät kontakt med Dennis mamma och uppdaterat henne med bilder på bilen, och klasskompisarna har arbetat febrilt med att få den färdig till torsdagens festligheter.
– Vi kommer att skriva hans namn på plakaten till studentflaket också, vi vill försöka få med honom så mycket vi kan. Nu hoppas vi bara att bilen inte ger med sig på mitten på torsdag, säger Filip.
Innan LindeNytt lämnar klassen åt sitt fortsatta arbete vill de skicka en hälsning till sin vän på sjukhuset.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...