Förra helgen roade sig någon eller några med att klottra ordentligt på ett antal fastigheter nere i centrala Lindesberg. En av de drabbade var Sixten Larsson, vars helt nya fastighet inte såg särskilt vacker ut efter härjningarna där. Efter en längre tids lugn på klotterfronten så verkar det nu som att någon aktiv aktör har valt att sätta lite färg på vardagen igen.
Staden Lindesberg bjuder verkligen tågresenärerna på en färgglad entré och ett välkomnande i regnbågens alla kulörer. Fastigheterna i trakterna av just stationsområdet är ett vanligt tillhåll för slynglar med sprayburkar i händerna, men nu har det verkligen börjat spåra ur ordentligt. Under den gångna helgen blommade nya så kallade ”taggar” (signaturer) upp på fasaderna, och nu har klottret blivit så omfattande att t o m kunderna har börjat klaga på hur illa det ser ut.
Den politiska ambitionen att Lindesbergs centrum skall se vackert och trevligt ut har vi fått många kvitton på. Till exempel har plastmöbler vid uteserveringarna blivit förbjudna. Men klottret verkar ingen lägga någon större notis om – hos politikerna eller tjänstemännen vill säga.
Det senaste klottret har även dykt upp på Sixten Larssons nya fastighet vid nya rondellen. På företaget berättar man att klottraren härjat där två gånger på kort tid, senast var nu i helgen.
-Det är trist men vi har försökt att sanera klottret så gott det går, men tyvärr blir det inte helt bra igen.
Men också den relativt nyputsade fastigheten alldeles intill Sixten Larsson, där cykelbutiken Stefans håller till numera, har fått sig en törn av klottraren. Under en kort promenad längs med spåren noterade vi totalt ett 20-tal nya taggar från en och samma klottrare.
Normalt brukar vi ej vilja publicera detta ofog till skadegörelse, men när omfattningen kräver det, så måste problemet uppmärksammas för att något ska hända. Därför visar vi här hur illa klottret ser ut:
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.