Förra helgen roade sig någon eller några med att klottra ordentligt på ett antal fastigheter nere i centrala Lindesberg. En av de drabbade var Sixten Larsson, vars helt nya fastighet inte såg särskilt vacker ut efter härjningarna där. Efter en längre tids lugn på klotterfronten så verkar det nu som att någon aktiv aktör har valt att sätta lite färg på vardagen igen.
Staden Lindesberg bjuder verkligen tågresenärerna på en färgglad entré och ett välkomnande i regnbågens alla kulörer. Fastigheterna i trakterna av just stationsområdet är ett vanligt tillhåll för slynglar med sprayburkar i händerna, men nu har det verkligen börjat spåra ur ordentligt. Under den gångna helgen blommade nya så kallade ”taggar” (signaturer) upp på fasaderna, och nu har klottret blivit så omfattande att t o m kunderna har börjat klaga på hur illa det ser ut.
Den politiska ambitionen att Lindesbergs centrum skall se vackert och trevligt ut har vi fått många kvitton på. Till exempel har plastmöbler vid uteserveringarna blivit förbjudna. Men klottret verkar ingen lägga någon större notis om – hos politikerna eller tjänstemännen vill säga.
Det senaste klottret har även dykt upp på Sixten Larssons nya fastighet vid nya rondellen. På företaget berättar man att klottraren härjat där två gånger på kort tid, senast var nu i helgen.
-Det är trist men vi har försökt att sanera klottret så gott det går, men tyvärr blir det inte helt bra igen.
Men också den relativt nyputsade fastigheten alldeles intill Sixten Larsson, där cykelbutiken Stefans håller till numera, har fått sig en törn av klottraren. Under en kort promenad längs med spåren noterade vi totalt ett 20-tal nya taggar från en och samma klottrare.
Normalt brukar vi ej vilja publicera detta ofog till skadegörelse, men när omfattningen kräver det, så måste problemet uppmärksammas för att något ska hända. Därför visar vi här hur illa klottret ser ut:
Brott och straff, skatter, skolan och Lindesbergs framtida bostäder diskuterades när socialtjänstminister Camilla Waltersson Grönvall (M) stannade till vid Flugparken under sin valturné under tisdagen.
– Man märker att folk har fått ett ökat intresse för politik och är nyfikna, så det är inte svårt att inleda samtal eller komma igång och diskutera. Det är jättekul, säger Camilla Waltersson Grönvall.
Återvinningscentralen i Södra Måle håller stängt nu på fredag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på tisdagen.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
INSÄNDARE/DEBATT: Det är lätt att stirra sig blind på enskilda politiska beslut. En skolnedläggning. En ny skola. En investering. Ett budgetbeslut. Ett vallöfte. Varje fråga diskuteras utifrån sina egna förutsättningar. Men politik handlar ytterst inte om enskilda beslut, utan om att visa en riktning.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
Fackförbundet Sveriges Lärare bjöd in till skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula på tisdagskvällen. På plats för att svara på frågor var representanter från samtliga partier som i dagsläget sitter i kommunfullmäktige. Temat för kvällen var framtiden för kommunens skolor, trygghet, storlek på barngrupper med mera.
– Vår gemensamma framtid avgörs i klassrummen, i barngrupperna och på fritidshemmen, men besluten fattas i riksdagshuset och i kommunhusen, sade kvällens moderator Pia Rizell.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.