Förra helgen roade sig någon eller några med att klottra ordentligt på ett antal fastigheter nere i centrala Lindesberg. En av de drabbade var Sixten Larsson, vars helt nya fastighet inte såg särskilt vacker ut efter härjningarna där. Efter en längre tids lugn på klotterfronten så verkar det nu som att någon aktiv aktör har valt att sätta lite färg på vardagen igen.
Staden Lindesberg bjuder verkligen tågresenärerna på en färgglad entré och ett välkomnande i regnbågens alla kulörer. Fastigheterna i trakterna av just stationsområdet är ett vanligt tillhåll för slynglar med sprayburkar i händerna, men nu har det verkligen börjat spåra ur ordentligt. Under den gångna helgen blommade nya så kallade ”taggar” (signaturer) upp på fasaderna, och nu har klottret blivit så omfattande att t o m kunderna har börjat klaga på hur illa det ser ut.
Den politiska ambitionen att Lindesbergs centrum skall se vackert och trevligt ut har vi fått många kvitton på. Till exempel har plastmöbler vid uteserveringarna blivit förbjudna. Men klottret verkar ingen lägga någon större notis om – hos politikerna eller tjänstemännen vill säga.
Det senaste klottret har även dykt upp på Sixten Larssons nya fastighet vid nya rondellen. På företaget berättar man att klottraren härjat där två gånger på kort tid, senast var nu i helgen.
-Det är trist men vi har försökt att sanera klottret så gott det går, men tyvärr blir det inte helt bra igen.
Men också den relativt nyputsade fastigheten alldeles intill Sixten Larsson, där cykelbutiken Stefans håller till numera, har fått sig en törn av klottraren. Under en kort promenad längs med spåren noterade vi totalt ett 20-tal nya taggar från en och samma klottrare.
Normalt brukar vi ej vilja publicera detta ofog till skadegörelse, men när omfattningen kräver det, så måste problemet uppmärksammas för att något ska hända. Därför visar vi här hur illa klottret ser ut:
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.
Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.
Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.
REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.