Det har dykt upp klotter på flera väggar i centrala Lindesberg. Pumpstationen vid Gröna bron, mer eller mindre hela gångtunneln under järnvägen, kanothuset nedanför Lindesberg Arena och här och där på bänkar efter Strandpromenaden. Nu blir klottret en fråga för polisen, säger Kenneth Persson på BKT – Bergslagens Kommunalteknik. – Vi polisanmäler alltid klotter och vi tar bilder på det, som polisen kan använda, när man försöker identifiera klottrarna. Det är synd att de som klottrar inte förstår att det här kostar pengar för kommunen – pengar som vi kan använda till annat, säger Kenneth Persson.
Kommunen har ingen särskild budget för klottersanering. Det tas av det vanliga driftanslaget. Kenneth Persson säger att förra året kostade klottret runt 10 000 kr. Hittills i år har notan gått på 3000-4000 kr. Man var tvungen att återigen sanera gångtunneln under järnvägen i början av maj.
– Det har varit lugnt ett tag, men nu får vi ta ut sanerarna från Örebro igen. Vi försöker hålla efter, säger Kenneth Persson.
Centrala Lindesberg har de senaste veckorna fått flera riktigt stora väggmålningar. Men Helena Nilsson, som lett projektet med Paint the City, säger bestämt att klotter är skadegörelse och väggmålningar är konst. Till dem som ställer sig frågan om klottrarna blivit inspirerade säger hon:
– Motfrågan är ju – vad har inspirerat alla andra klottrare, när det inte fanns Paint the City. Man ska också veta att våra väggmålningar har tillstånd från fastighetsägarna och vi har bygglov, säger hon.
Hon tycker man också kan fråga sig om klottrad text på en toalett är inspirerad av författare. Helena Nilsson väljer i stället att fokusera på att se framåt. Nu när väggmålningarna är plats, finns det idéer om att gå vidare. Om man ser till Lindesbergs storlek, så har stan med Paint the City Sveriges största väggmålningar.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.