Det har dykt upp klotter på flera väggar i centrala Lindesberg. Pumpstationen vid Gröna bron, mer eller mindre hela gångtunneln under järnvägen, kanothuset nedanför Lindesberg Arena och här och där på bänkar efter Strandpromenaden. Nu blir klottret en fråga för polisen, säger Kenneth Persson på BKT – Bergslagens Kommunalteknik. – Vi polisanmäler alltid klotter och vi tar bilder på det, som polisen kan använda, när man försöker identifiera klottrarna. Det är synd att de som klottrar inte förstår att det här kostar pengar för kommunen – pengar som vi kan använda till annat, säger Kenneth Persson.
Kommunen har ingen särskild budget för klottersanering. Det tas av det vanliga driftanslaget. Kenneth Persson säger att förra året kostade klottret runt 10 000 kr. Hittills i år har notan gått på 3000-4000 kr. Man var tvungen att återigen sanera gångtunneln under järnvägen i början av maj.
– Det har varit lugnt ett tag, men nu får vi ta ut sanerarna från Örebro igen. Vi försöker hålla efter, säger Kenneth Persson.
Centrala Lindesberg har de senaste veckorna fått flera riktigt stora väggmålningar. Men Helena Nilsson, som lett projektet med Paint the City, säger bestämt att klotter är skadegörelse och väggmålningar är konst. Till dem som ställer sig frågan om klottrarna blivit inspirerade säger hon:
– Motfrågan är ju – vad har inspirerat alla andra klottrare, när det inte fanns Paint the City. Man ska också veta att våra väggmålningar har tillstånd från fastighetsägarna och vi har bygglov, säger hon.
Hon tycker man också kan fråga sig om klottrad text på en toalett är inspirerad av författare. Helena Nilsson väljer i stället att fokusera på att se framåt. Nu när väggmålningarna är plats, finns det idéer om att gå vidare. Om man ser till Lindesbergs storlek, så har stan med Paint the City Sveriges största väggmålningar.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.