Det har dykt upp klotter på flera väggar i centrala Lindesberg. Pumpstationen vid Gröna bron, mer eller mindre hela gångtunneln under järnvägen, kanothuset nedanför Lindesberg Arena och här och där på bänkar efter Strandpromenaden. Nu blir klottret en fråga för polisen, säger Kenneth Persson på BKT – Bergslagens Kommunalteknik. – Vi polisanmäler alltid klotter och vi tar bilder på det, som polisen kan använda, när man försöker identifiera klottrarna. Det är synd att de som klottrar inte förstår att det här kostar pengar för kommunen – pengar som vi kan använda till annat, säger Kenneth Persson.
Kommunen har ingen särskild budget för klottersanering. Det tas av det vanliga driftanslaget. Kenneth Persson säger att förra året kostade klottret runt 10 000 kr. Hittills i år har notan gått på 3000-4000 kr. Man var tvungen att återigen sanera gångtunneln under järnvägen i början av maj.
– Det har varit lugnt ett tag, men nu får vi ta ut sanerarna från Örebro igen. Vi försöker hålla efter, säger Kenneth Persson.
Centrala Lindesberg har de senaste veckorna fått flera riktigt stora väggmålningar. Men Helena Nilsson, som lett projektet med Paint the City, säger bestämt att klotter är skadegörelse och väggmålningar är konst. Till dem som ställer sig frågan om klottrarna blivit inspirerade säger hon:
– Motfrågan är ju – vad har inspirerat alla andra klottrare, när det inte fanns Paint the City. Man ska också veta att våra väggmålningar har tillstånd från fastighetsägarna och vi har bygglov, säger hon.
Hon tycker man också kan fråga sig om klottrad text på en toalett är inspirerad av författare. Helena Nilsson väljer i stället att fokusera på att se framåt. Nu när väggmålningarna är plats, finns det idéer om att gå vidare. Om man ser till Lindesbergs storlek, så har stan med Paint the City Sveriges största väggmålningar.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.