Det nya året blir tungt – mycket tungt. I januari drar nämligen en ny musikklubb igång i Lindesberg som helt och hållet riktar sig till människor med smak för death metal och dylikt inom den breda metalgenren. Svårsmält men ack så välsmakande, för alla metalfans vill säga.-Det är svårt att ordna en sådan klubb hur som helst, det kräver mycket av lokalen man håller till i. Men nu har vi funnit rätt plats, säger Christer Pilblad.
Antalet klubbar blir bara fler och fler och kryddar nöjesutbudet på krogar och restauranger. I januari vrider man om pepparkvarnen ännu en gång och lanserar en ny musikklubb man kallar för ”Klubb Underground”. Klubben har premiär i Folkan 13s källarplan i januari månad, nere i den så kallade Rockbaren. Men behövs det verkligen ännu en klubb i Lindesberg? Svaret är ja.
-Vad gäller den här genren, obskyr metal, så är det egentligen bara på Hillstreet (Musikhuset) som det går att ordna spelningar på idag. Men det finns ett större intresse än så, dvs att folk gärna vill gå till en pub och se spelningar av band som lirar t ex Death Metal. Det är för dessa människor vi startar Klubb Underground, säger Christer Pilblad.
Pilblad menar att musikstilen är ganska tuff för de som inte är frälsta och därför ställer högre kvar på hur man arrangerar det.
-Därför kan man inte ordna det på en vanlig krog hur som helst. På Folkan 13 har vi helt andra förutsättningar eftersom det finns två plan. Vi kan hålla igång nere i källaren utan att störa folk i det övre planet, vilket inte går på andra ställen i staden, förklarar han.
Klubb Underground har premiär i januari men smyger igång redan nu på lördag. Dock utan det tyngre gardet på scenen måste tilläggas.
-Ja, det är faktiskt som så att Klubb Ba´Rock gästar Rockbaren och lånar Klubb Undergrounds scen. Detta kommer sig av att vi har lokalproblem angående helgens Klubb Ba’Rockspelning och därför kommer banden att lira på Folkan 13 istället för på Bistro Bellman. Detta är bara en temporär lösning och Ba´Rock kommer tillbaka till Bellman efter årsskiftet igen, berättar Christer Pilblad.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.