Det nya året blir tungt – mycket tungt. I januari drar nämligen en ny musikklubb igång i Lindesberg som helt och hållet riktar sig till människor med smak för death metal och dylikt inom den breda metalgenren. Svårsmält men ack så välsmakande, för alla metalfans vill säga.-Det är svårt att ordna en sådan klubb hur som helst, det kräver mycket av lokalen man håller till i. Men nu har vi funnit rätt plats, säger Christer Pilblad.
Antalet klubbar blir bara fler och fler och kryddar nöjesutbudet på krogar och restauranger. I januari vrider man om pepparkvarnen ännu en gång och lanserar en ny musikklubb man kallar för ”Klubb Underground”. Klubben har premiär i Folkan 13s källarplan i januari månad, nere i den så kallade Rockbaren. Men behövs det verkligen ännu en klubb i Lindesberg? Svaret är ja.
-Vad gäller den här genren, obskyr metal, så är det egentligen bara på Hillstreet (Musikhuset) som det går att ordna spelningar på idag. Men det finns ett större intresse än så, dvs att folk gärna vill gå till en pub och se spelningar av band som lirar t ex Death Metal. Det är för dessa människor vi startar Klubb Underground, säger Christer Pilblad.
Pilblad menar att musikstilen är ganska tuff för de som inte är frälsta och därför ställer högre kvar på hur man arrangerar det.
-Därför kan man inte ordna det på en vanlig krog hur som helst. På Folkan 13 har vi helt andra förutsättningar eftersom det finns två plan. Vi kan hålla igång nere i källaren utan att störa folk i det övre planet, vilket inte går på andra ställen i staden, förklarar han.
Klubb Underground har premiär i januari men smyger igång redan nu på lördag. Dock utan det tyngre gardet på scenen måste tilläggas.
-Ja, det är faktiskt som så att Klubb Ba´Rock gästar Rockbaren och lånar Klubb Undergrounds scen. Detta kommer sig av att vi har lokalproblem angående helgens Klubb Ba’Rockspelning och därför kommer banden att lira på Folkan 13 istället för på Bistro Bellman. Detta är bara en temporär lösning och Ba´Rock kommer tillbaka till Bellman efter årsskiftet igen, berättar Christer Pilblad.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren är en av tre programledare. Tillsammans med artistkollegorna Emma Svensson och Robin Bengtsson kommer han förgylla mornarna mellan klockan 06-10. Givetvis kan även lindesbergarna lyssna på programmet, via webbradio och digital marksänd radio via DAB+.
– Det känns lite nervöst, men det kommer bli fränt, säger Martin till LindeNytt.
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det kompanjonerna Robin Bakker och Paul Hagoort som segrade i kvällens huvudnummer, Bergslagsloppet, samtidigt som man även tangerar det färska banrekordet på 1.09,9 med Y.Not Diamant.
– Det här är en fin kortdistansare som har haft lite otur mot slutet, säger Robin Bakker.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den 1 juni 2020 köpte Per Eriksson Göransonska Gården av det kommunala fastighetsbolaget FALAB, med avsikten att utveckla centrum ytterligare. Men efter att två hyresgäster på rad har tvingats i konkurs har han fått nog, och öppnar för att sälja fastigheten.
– Mitt tålamod som fastighetsägare är slut. Min personliga känsla är att tillståndshanteringen i den här kommunen har gjort det onödigt svårt att bedriva en verksamhet här, säger han till LindeNytt.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. Varannat år så arrangeras landets största trädgårdsvisning, Tusen Trädgårdar, där trädgårdsälskare från hela landet öppnar upp sina trädgårdar för allmän beskådan för en dag. Inom Lindesberg så öppnar paret Gun-Britt och Anders Svensson upp sin fina ”oas” för fjärde gången.
– Det är alltid väldigt positivt när folk kommer, säger Gun-Britt.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.