Det nya året blir tungt – mycket tungt. I januari drar nämligen en ny musikklubb igång i Lindesberg som helt och hållet riktar sig till människor med smak för death metal och dylikt inom den breda metalgenren. Svårsmält men ack så välsmakande, för alla metalfans vill säga.-Det är svårt att ordna en sådan klubb hur som helst, det kräver mycket av lokalen man håller till i. Men nu har vi funnit rätt plats, säger Christer Pilblad.
Antalet klubbar blir bara fler och fler och kryddar nöjesutbudet på krogar och restauranger. I januari vrider man om pepparkvarnen ännu en gång och lanserar en ny musikklubb man kallar för ”Klubb Underground”. Klubben har premiär i Folkan 13s källarplan i januari månad, nere i den så kallade Rockbaren. Men behövs det verkligen ännu en klubb i Lindesberg? Svaret är ja.
-Vad gäller den här genren, obskyr metal, så är det egentligen bara på Hillstreet (Musikhuset) som det går att ordna spelningar på idag. Men det finns ett större intresse än så, dvs att folk gärna vill gå till en pub och se spelningar av band som lirar t ex Death Metal. Det är för dessa människor vi startar Klubb Underground, säger Christer Pilblad.
Pilblad menar att musikstilen är ganska tuff för de som inte är frälsta och därför ställer högre kvar på hur man arrangerar det.
-Därför kan man inte ordna det på en vanlig krog hur som helst. På Folkan 13 har vi helt andra förutsättningar eftersom det finns två plan. Vi kan hålla igång nere i källaren utan att störa folk i det övre planet, vilket inte går på andra ställen i staden, förklarar han.
Klubb Underground har premiär i januari men smyger igång redan nu på lördag. Dock utan det tyngre gardet på scenen måste tilläggas.
-Ja, det är faktiskt som så att Klubb Ba´Rock gästar Rockbaren och lånar Klubb Undergrounds scen. Detta kommer sig av att vi har lokalproblem angående helgens Klubb Ba’Rockspelning och därför kommer banden att lira på Folkan 13 istället för på Bistro Bellman. Detta är bara en temporär lösning och Ba´Rock kommer tillbaka till Bellman efter årsskiftet igen, berättar Christer Pilblad.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.