Det nya året blir tungt – mycket tungt. I januari drar nämligen en ny musikklubb igång i Lindesberg som helt och hållet riktar sig till människor med smak för death metal och dylikt inom den breda metalgenren. Svårsmält men ack så välsmakande, för alla metalfans vill säga.-Det är svårt att ordna en sådan klubb hur som helst, det kräver mycket av lokalen man håller till i. Men nu har vi funnit rätt plats, säger Christer Pilblad.
Antalet klubbar blir bara fler och fler och kryddar nöjesutbudet på krogar och restauranger. I januari vrider man om pepparkvarnen ännu en gång och lanserar en ny musikklubb man kallar för ”Klubb Underground”. Klubben har premiär i Folkan 13s källarplan i januari månad, nere i den så kallade Rockbaren. Men behövs det verkligen ännu en klubb i Lindesberg? Svaret är ja.
-Vad gäller den här genren, obskyr metal, så är det egentligen bara på Hillstreet (Musikhuset) som det går att ordna spelningar på idag. Men det finns ett större intresse än så, dvs att folk gärna vill gå till en pub och se spelningar av band som lirar t ex Death Metal. Det är för dessa människor vi startar Klubb Underground, säger Christer Pilblad.
Pilblad menar att musikstilen är ganska tuff för de som inte är frälsta och därför ställer högre kvar på hur man arrangerar det.
-Därför kan man inte ordna det på en vanlig krog hur som helst. På Folkan 13 har vi helt andra förutsättningar eftersom det finns två plan. Vi kan hålla igång nere i källaren utan att störa folk i det övre planet, vilket inte går på andra ställen i staden, förklarar han.
Klubb Underground har premiär i januari men smyger igång redan nu på lördag. Dock utan det tyngre gardet på scenen måste tilläggas.
-Ja, det är faktiskt som så att Klubb Ba´Rock gästar Rockbaren och lånar Klubb Undergrounds scen. Detta kommer sig av att vi har lokalproblem angående helgens Klubb Ba’Rockspelning och därför kommer banden att lira på Folkan 13 istället för på Bistro Bellman. Detta är bara en temporär lösning och Ba´Rock kommer tillbaka till Bellman efter årsskiftet igen, berättar Christer Pilblad.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.