Det nya året blir tungt – mycket tungt. I januari drar nämligen en ny musikklubb igång i Lindesberg som helt och hållet riktar sig till människor med smak för death metal och dylikt inom den breda metalgenren. Svårsmält men ack så välsmakande, för alla metalfans vill säga.-Det är svårt att ordna en sådan klubb hur som helst, det kräver mycket av lokalen man håller till i. Men nu har vi funnit rätt plats, säger Christer Pilblad.
Antalet klubbar blir bara fler och fler och kryddar nöjesutbudet på krogar och restauranger. I januari vrider man om pepparkvarnen ännu en gång och lanserar en ny musikklubb man kallar för ”Klubb Underground”. Klubben har premiär i Folkan 13s källarplan i januari månad, nere i den så kallade Rockbaren. Men behövs det verkligen ännu en klubb i Lindesberg? Svaret är ja.
-Vad gäller den här genren, obskyr metal, så är det egentligen bara på Hillstreet (Musikhuset) som det går att ordna spelningar på idag. Men det finns ett större intresse än så, dvs att folk gärna vill gå till en pub och se spelningar av band som lirar t ex Death Metal. Det är för dessa människor vi startar Klubb Underground, säger Christer Pilblad.
Pilblad menar att musikstilen är ganska tuff för de som inte är frälsta och därför ställer högre kvar på hur man arrangerar det.
-Därför kan man inte ordna det på en vanlig krog hur som helst. På Folkan 13 har vi helt andra förutsättningar eftersom det finns två plan. Vi kan hålla igång nere i källaren utan att störa folk i det övre planet, vilket inte går på andra ställen i staden, förklarar han.
Klubb Underground har premiär i januari men smyger igång redan nu på lördag. Dock utan det tyngre gardet på scenen måste tilläggas.
-Ja, det är faktiskt som så att Klubb Ba´Rock gästar Rockbaren och lånar Klubb Undergrounds scen. Detta kommer sig av att vi har lokalproblem angående helgens Klubb Ba’Rockspelning och därför kommer banden att lira på Folkan 13 istället för på Bistro Bellman. Detta är bara en temporär lösning och Ba´Rock kommer tillbaka till Bellman efter årsskiftet igen, berättar Christer Pilblad.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Tåg i Bergslagen meddelar att man just nu befinner sig i ett ansträngt läge, då stormarna Johannes och Anna har medfört stora mängder snö på vissa tågsträckor. Man uppmanar därför alla som ska ut och resa att hålla sig uppdaterade, eftersom det kan förekomma förseningar och inställda avgångar.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.