Under dagen arrangerade föreningen Linde ridskola Pay and Jump och klubbmästerskap i hoppning. Regnet till trots bjöd dagen på pigga, alerta hästar och fokuserade, glada ryttare.
Idag, söndag, var det full fart på Linde ridskola. I det gröna, välkända tältet pågick uppvärmning och framhoppning och i paddocken var en bana formad och uppbyggd med färgglada hinder. Funktionärer var på plats och såg till att alla ekipage kom in och ut från banan, höjde och sänkte hinder, la upp eventuella bommar som rasade i backen, tidtagare, speaker som bland annat håller reda på vem som ska in och när. Och detta för att bara nämna några.
I samband med det årliga klubbmästerskapet i grenen hoppning, anordnades även en Pay and Jump. Pay and Jump är lite av en träningstävling. Kanske är det så att du inte är en särskilt van tävlingsryttare ännu, kanske har du en unghäst som inte varit ute på någon tävling tidigare och mött den uppståndelse, ljud och liv som en tävling för med sig. Eller så vill du helt enkelt bestämma höjd på hindren själv. Det är också en fördel med Pay and Jump; att du själv får bestämma den höjd som du vill hoppa.
– Bra uppslutning på Pay and Jump, där det hoppades på höjder från 30 centimeter upp till 1 meter. Ett jättebra tillfälle att få träna under tävlingslika förhållanden, säger Caroline Ahlrén som sitter i tävlingssektionen och för dagen ansvarade för speakermikrofonen.
Den som aldrig besökt en hopptävling skulle högst troligt bli både förvånad och imponerad. Alla åldrar och storlekar gör entré. Du har den där lilla tjejen som ännu inte fyllt tio, en tvärhand hög och på en ponny som väger hennes tiodubbla vikt, och galopperar och hoppar runt banan i en hastighet som får dig att dra efter andan. Sedan kommer hon som har en häst vars rygg är så högt upp att den otränade behöver brandstege för att ha en chans att ta sig upp. Ja, för att inte tala om han som har en häst som både är lite skygg och envis, kastar av sin ryttare som genast reser sig upp, dammar av knäna och innan du så mycket som hinner blinka är tillbaka på hästryggen igen. Det är en imponerande samling människor och djur du hittar på en tävling.
När det blev dags för klubbmästerskapens klasser steg spänningen. Flera duktiga ryttare som var inriktade på att knipa titeln som årets klubbmästare.
– Tuff konkurrens i klubbmästerskapet där nästan alla ekipage gick till omhoppning, berättar Caroline.
Årets klubbmästare blev till sist följande:
Privathäst: Amanda Karlström – Vici F
Privatponny: Emilia Pettersson – Trulsan
Ridskoleekipage: Malin Fridberg – Whisky
Man förstår att det är full aktivitet på ridskolan och att de har flera järn i elden.
– Vi kommer troligtvis att ha Pay and Ride i dressyr i slutet av oktober innan vi avslutar säsongen. Dessutom har vi ett hopplag på stor häst som tävlar i Örebro och Karlskoga de kommande två helgerna, säger Caroline.
Därefter får det bli vinter och kallt innan nästa tävlingssäsong drar igång med förnyade krafter. Caroline berättar vidare:
– Under 2015 har Linde ridskola planerat in sju lokala/regionala dressyrtävlingar, däribland vårt sommarmeeting, och två Pay and Jump. Förutom det ska vi ha några klubbtävlingar och KM. Förhoppningsvis är våra arrangemang lika välbesökta nästa år.
LD -10cm
1. Emilia Pettersson – Trulsan 0+0 fel tid 27,13s.
2. Wilma Nilsson – Råglandas Blända 0+0 fel tid 30,45s.
LC
1. Emilia Pettersson – Trulsan 0+0 fel tid 30,58s.
2. Amanda Karlström – Vici F 0+4 fel tid 33,68s.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.