Igår var det dags, första bronsmatchen och säsongens näst sista match för Linde Volley. Det krävdes ett bra resultat borta mot Hylte/Halmstad. Trots att det blev en knapp förlust i gårdagens drabbning har man nu goda chanser att knipa bronset hemma på söndag om man vinner med två set eller mer.
Volleybollsäsongen lider nu mot sitt slut och igår spelade Linde Volley den näst sista matchen för säsongen när den första av två bronsmatcher spelades. Matchen i sig såg till en början ut att bli en snabb historia. Hylte/Halmstad inledde starkt och knep de två första seten (25-17) samt (25-19) och det såg mörkt ut för Linde Volley. Då hände något efter pausen. Linde volley kom ut och totaldominerade i tredje set och tog enkelt hem setet 15-25. Linde Volley fortsatte vara det starkare laget även i fjärde set. Detta set blev lite jämnare men Linde spelade tillslut hem även det här setet (19-25). Tyvärr så orkade inte Linde Volley fullborda vändningen och föll dessvärre i femte setet (15-7) och förlorade där med matchen 3-2 i set.
Även om det blev förlust i gårdagens match skaffade Linde Volley sig ett okej utgångsläge inför söndagens avgörande match. Då det endast är två bronsmatcher så räknar man vunna set om det skulle bli lika i matcher. Det innebär att Linde Volley tar hem bronset om man hemma vinner med 3-0 eller 3-1 i set. Skulle söndagens match sluta med en 3-2 vinst räknar man vunna poäng.
Matchfakta: Hylte/Halmstad – Linde Volley
Resultat: 3-2 i set 25/17 25/19 15/25 19/25 15/7
Publik: 46
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Det börjar dra ihop sig inför sommarens musikfest i Lindesberg – Solsting. Den 25 juli fylls innergården vid Hillstreet återigen av livemusik, mat och festivalbesökare – den här gången med större artistnamn, plats för tre gånger så många besökare och en tydlig ambition att överträffa fjolårets succé.
– Kom ihåg att spara plats i kalendern, det kommer bli grymt, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.