Igår var det dags, första bronsmatchen och säsongens näst sista match för Linde Volley. Det krävdes ett bra resultat borta mot Hylte/Halmstad. Trots att det blev en knapp förlust i gårdagens drabbning har man nu goda chanser att knipa bronset hemma på söndag om man vinner med två set eller mer.
Volleybollsäsongen lider nu mot sitt slut och igår spelade Linde Volley den näst sista matchen för säsongen när den första av två bronsmatcher spelades. Matchen i sig såg till en början ut att bli en snabb historia. Hylte/Halmstad inledde starkt och knep de två första seten (25-17) samt (25-19) och det såg mörkt ut för Linde Volley. Då hände något efter pausen. Linde volley kom ut och totaldominerade i tredje set och tog enkelt hem setet 15-25. Linde Volley fortsatte vara det starkare laget även i fjärde set. Detta set blev lite jämnare men Linde spelade tillslut hem även det här setet (19-25). Tyvärr så orkade inte Linde Volley fullborda vändningen och föll dessvärre i femte setet (15-7) och förlorade där med matchen 3-2 i set.
Även om det blev förlust i gårdagens match skaffade Linde Volley sig ett okej utgångsläge inför söndagens avgörande match. Då det endast är två bronsmatcher så räknar man vunna set om det skulle bli lika i matcher. Det innebär att Linde Volley tar hem bronset om man hemma vinner med 3-0 eller 3-1 i set. Skulle söndagens match sluta med en 3-2 vinst räknar man vunna poäng.
Matchfakta: Hylte/Halmstad – Linde Volley
Resultat: 3-2 i set 25/17 25/19 15/25 19/25 15/7
Publik: 46
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Linde Bergslags församling fick under torsdagen ett välbehövligt tillskott inför den annalkande julhelgen. Lions Club Lindesberg och Lions Club Kristina överräckte nämligen sin årliga julgåva i form av både presentkort och kontanter för att stötta den sociala verksamhet som kyrkan bedriver.
– Församlingen gör julen lite gladare för ett antal människor. Det är aldrig någon tvekan om att vi ska ge dem ett bidrag, säger Bo Kjällgren, president för Lions Lindesberg.