De två män som greps i december misstänkta för grovt narkotikabrott, har dömts till fyra års fängelse av Örebro Tingsrätt. Idag kan LindeNytt visa polisens bilder tagna inne i den mycket avancerade odlingsanläggning man drev i Gusselby.
Som vi rapporterat tidigare bedrevs odlingen av två män hemmahörande i Stockholmstrakten. Dessa greps i december efter ett tillslag mot den aktuella fastighet mitt i byn och har suttit häktade sedan dess. Idag fick männen, 35 och 41 år gamla, sina domar: fyra års fängelse för grovt narkotikabrott.
Vid tillslaget beslagtog polisen 14 kg färdig cannabis, till ett värde av 1,5 miljoner kronor, som var redo för leverans. I själva odlingen fanns plantor som tillsammans hade gett gärningsmännen ytterligare cirka 40 kg cannabis.
Örebropolisens rotel för grova brott misstänker att odlingens syfte har varit att finansiera annan kriminalitet.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att skolans brandlarm utlösts. Skolan utrymdes och man kunde snabbt konstatera att det inte var frågan om någon brand, utan snarare vaperökande elever.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen är den utredning som socialnämnden nu fördjupar sig i, som kan komma att betyda en rad förändringar, framförallt i den södra kommundelen.