Vi sjunger in julen. Det var temat på julkonserten som igår presenterades i Lindesbergs kyrka. En mäktig konsert framförd av inte mindre än fem körer och därtill Linde Symphonic Band. Den enorma gruppen musikaliska människor fick sjunga och spela gånger två för fullsatt kyrka.
Slutsålt, står det på lappen som hänger på kyrkans port. Och inne i Lindesbergs kyrka, där det vanligtvis kan vara lite kyligt finns det denna söndagseftermiddag inget spår av. Det är varmt och flera av gästerna har redan tagit av sig ytterjackan. Lappen på dörren ljög inte, det är verkligen så fullt som det bara kan bli. Innan konsertens början får man ställa ut ett gäng extrastolar för att alla gäster ska få möjligheten att slå sig ned. Det är tid för den årliga julkonserten som gick under namnet: Vi sjunger in julen 2014. Linde Symphonic Band står för den instrumentala biten medan Akvileja, manskören Harmoni, kammarkören, Andra Ord och den mindre gruppen Fifty Fifty står för sången. Med tanke på de fem uppräknade körerna förstår man genast att det inte var någon liten, tystlåten konsert.
– Vi brukar ha den här konserten varje år och flera av oss har varit med tidigare. Körerna har varierat lite under åren, vissa år har alla varit med, vissa har varit med förut men var inte med idag, men själva fenomenet har funnits i många år, berättar Sofia Nordlund som leder kören Andra Ord.
Det är uppenbarligen en mycket populär konsert vilket är anledningen till att man anordnar två stycken under dagen, en klockan femton och en klockan arton. Till den första konserten försvann biljetterna på ett kick, men det var inte svårt att sälja ut till den senare heller.
– De sista biljetterna gick åt till den andra konserten, det blev fullsatt då också, säger Sofia nöjt.
Då man tog ett litet inträde berättar kyrkoherden och prästen Sören Trygg inledningsvis vad pengarna skall komma att gå till:
– Intäkterna kommer att delas i två delar. Hälften kommer att sättas in på den sociala stiftelsen för att hjälpa de i vår egen församling. Den andra hälften kommer att gå till Svenska kyrkans internationella arbete, vilket är betydligt längre bort och ut i världen.
Konserten leds av dirigenterna Rickard och Rickard; Linde Symphonic Bands Rickard Samuelsson och manskören Harmonis Rickard Larsson. Man kan mycket snart konstatera att den stora kören tillsammans med bandet blir otroligt mäktigt när rösterna dessutom når kyrkans akustikvänliga väggar. Det är energiskt och glädjefullt, män och kvinnor i varierande åldrar som ger uttryck för den stundande julen. En ung kille, Adam Björklund som går första året på gymnasiet och är med i Kulturskolan, framför ett trumpetsolo; ”Have yourself a merry little christmas”.
– Han är jätteduktig, avslöjar Rickard Samuelsson innan konsertens början.
När dagen nått sitt slut, de båda konserterna är avklarade, den julsugne har fått sitt behov mättat för stunden och körmedlemmarna har begett sig hemåt; då kan Sofia Nordlund sätta sig ner och summera dagen:
– Det har gått jättebra, tycker jag, det var godkänt, vi hade två väldigt bra konserter. Det var kul!
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
De har tjänstgjort i krigsdrabbade områden runt om i världen – och delar dessutom ett Nobels fredspris. Nu har Mathz Eriksson och Jan Hurtig varit med och sett till att Lindesberg fått en egen minnessten för veteraner. De hoppas att så många som möjligt vill komma och delta i invigningen på Veterandagen den 29 maj.
– Vi önskar att alla gamla veteraner kommer hit, även från andra delar av Bergslagen – Hällefors, Kopparberg och Nora. Alla är välkomna hit, säger Mathz Eriksson.
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.