Vi sjunger in julen. Det var temat på julkonserten som igår presenterades i Lindesbergs kyrka. En mäktig konsert framförd av inte mindre än fem körer och därtill Linde Symphonic Band. Den enorma gruppen musikaliska människor fick sjunga och spela gånger två för fullsatt kyrka.
Slutsålt, står det på lappen som hänger på kyrkans port. Och inne i Lindesbergs kyrka, där det vanligtvis kan vara lite kyligt finns det denna söndagseftermiddag inget spår av. Det är varmt och flera av gästerna har redan tagit av sig ytterjackan. Lappen på dörren ljög inte, det är verkligen så fullt som det bara kan bli. Innan konsertens början får man ställa ut ett gäng extrastolar för att alla gäster ska få möjligheten att slå sig ned. Det är tid för den årliga julkonserten som gick under namnet: Vi sjunger in julen 2014. Linde Symphonic Band står för den instrumentala biten medan Akvileja, manskören Harmoni, kammarkören, Andra Ord och den mindre gruppen Fifty Fifty står för sången. Med tanke på de fem uppräknade körerna förstår man genast att det inte var någon liten, tystlåten konsert.
– Vi brukar ha den här konserten varje år och flera av oss har varit med tidigare. Körerna har varierat lite under åren, vissa år har alla varit med, vissa har varit med förut men var inte med idag, men själva fenomenet har funnits i många år, berättar Sofia Nordlund som leder kören Andra Ord.
Det är uppenbarligen en mycket populär konsert vilket är anledningen till att man anordnar två stycken under dagen, en klockan femton och en klockan arton. Till den första konserten försvann biljetterna på ett kick, men det var inte svårt att sälja ut till den senare heller.
– De sista biljetterna gick åt till den andra konserten, det blev fullsatt då också, säger Sofia nöjt.
Då man tog ett litet inträde berättar kyrkoherden och prästen Sören Trygg inledningsvis vad pengarna skall komma att gå till:
– Intäkterna kommer att delas i två delar. Hälften kommer att sättas in på den sociala stiftelsen för att hjälpa de i vår egen församling. Den andra hälften kommer att gå till Svenska kyrkans internationella arbete, vilket är betydligt längre bort och ut i världen.
Konserten leds av dirigenterna Rickard och Rickard; Linde Symphonic Bands Rickard Samuelsson och manskören Harmonis Rickard Larsson. Man kan mycket snart konstatera att den stora kören tillsammans med bandet blir otroligt mäktigt när rösterna dessutom når kyrkans akustikvänliga väggar. Det är energiskt och glädjefullt, män och kvinnor i varierande åldrar som ger uttryck för den stundande julen. En ung kille, Adam Björklund som går första året på gymnasiet och är med i Kulturskolan, framför ett trumpetsolo; ”Have yourself a merry little christmas”.
– Han är jätteduktig, avslöjar Rickard Samuelsson innan konsertens början.
När dagen nått sitt slut, de båda konserterna är avklarade, den julsugne har fått sitt behov mättat för stunden och körmedlemmarna har begett sig hemåt; då kan Sofia Nordlund sätta sig ner och summera dagen:
– Det har gått jättebra, tycker jag, det var godkänt, vi hade två väldigt bra konserter. Det var kul!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.