Kolor, tandborstar, musik, galna upptåg och frågetävlingar

LINDESBERG I RÖRELSE Utan tvekan det galnaste upptåget på Strandpromenaden var de sjukgymnasier, arbetsterapeuter och andra anställda från lasarettet som hade klätt sig så att ingen kunde undgå dem. Kanske de vinner tävlingen – vilka blir mest fotograferade?

Med över 100 deltagande arrangörer på en sträcka av 7 kilometer är det förstås inte lätt att peka ut alla höjdpunkter, men sjukvården i Lindesberg gjorde ett ordentligt avtryck nedanför vårdcentralen Bägaren.


Linnea Ryman och Cecilia Moraglio delade ut tandborstar. Foto: Hans Andersson

Vid Folktandvårdens tält stannade paret Lars och Harriet Sandberg till för att få tandborstar och de hade haft en trevlig promenad efter stranden och fått veta saker om företag som de inte kände till. ”Fluortanten” berättade att man gör en kraftsamling i Hagaberg med fluorsköljningar och tandborstning på förskolan. På många ställen bjöds det i stället på kolor och annan godis

Här gjordes också reklam för medicinsk yoga och att sluta röka. HR-konsulten delade ut ”platsannonser”  för en ny form av tjänst som ”utskrivningssköterska”. Syftet är att få färdigvårdade patienter snabbare till hemkommunen. Yvonne Cavallius Kallerth är arbetsterapeut och hos henne testade Jan Sunneståhl vilket tryck han har i handen och fick beskedet att det var normalt.

– Jag har rest hit från Lillån i Örebro och det är trevligt att se allt som finns här, sade han.  Spännande att se fotografierna i Pumphuset och polisen när de presenterade den tekniska roteln.


– Det är lättare att tala om psykiska sjukdomar, säger Tuula Pettersson och Karin Lindberg, som visa både vad Hjärnkoll och patientföreningen Attention gör. Foto: Hans Andersson

Grannar var Hjärnkoll och patientföreningen Attention som lockade  intresserade och Karin Lindberg och Tuula Pettersson har märkt att det är ett ökat intresse och mindre rädsla att tala om psykiska sjukdomar och att det kommer människor,  som vill prata om sig själva eller någon anhörig. När föreningen visar sig så här brukar intresserade höra av sig eller komma på de café-kvällar som de har på tisdagar.


Arbetsterapeuter, sjukgymnaster och andra yrkesverksamma på lasarettet stod för ett galet upptåg. Foto: Sami Rahkonen

Mest iögonfallande av sjukvårdspersonalen var de sjukgymnaster, arbetsterapeuter och andra yrkesgrupper som klätt sig för att synas – och bli fotograferade. De som varit mest kreativa, färgglada, sportiga och enhetliga och blivit mest fotograferade kunde vinna i den tävling som lasarettet bjudit in till.

– Det är en intern tävling som inbjuder till att göra någonting tillsammans och man mår bra inte bara av att röra på sig utan också av gemenskap och priserna i tävlingen går i den andan, berättade Eva Björk från lasarettet.


Män och kvinnor i Lions-klubbarna kan samlas för att visa vilken nytta de gör. Foto: Hans Andersson

Under ett träd vid Oscarsparken stod Inger Lindström och andra från Röda Korset och samlar in till de drabbade i Nepal. De vita gubbarna i Lions och de gulklädda kvinnorna i Lions Kristina hade slagit upp ett blått tält för att visa hur de ser ut som de med hjälp av insamlade pengar skickar ut till krigs- och katastrofdrabbade. Inne i tältet är den fisk-damm för de små, som Elise och Charlie provar på.


Bruksorkestern från Frövifors glänste i kvällssolen. Foto: Hans Andersson / Sami Rahkonen

Längst ut på Kyrkbryggan fanns förutom Turistbåten Råsvalen också FF – Bruksorkestern från Frövifors som spelade bl a Alexander Ragtime Band. Och båtbesättningen värvade medlemmar till föreningen. Första chartrade turen för i år går den 17 maj och trafiken enligt turlistan börjar vecka 26.

En bit längre bort efter sjön spelade en stråkorkester och där Torphyttebäcken mynnar ut hade Solberga Förskolor byggt en bana där barnen kunde balansera.

– Vi har gjort slut på alla förpackningar med såpbubblor och här har det passerat säkert 500 – 600, så det blir nog något nästa år också, sade Maria-Pia Karlsson.


Elisabeth Eriksson och Eva Johansson i gårdsbutiken Under Eken passade på att ha öppet. Foto: Sami Rahkonen

Gårdsbutiken Under Eken, som normalt bara har öppet på lördagar passade på att öppna och leda in dem som passerade på Strandpromenaden.” Här säljer vi fina saker som man vill ha men som kanske inte är så nödvändiga, sade Eva Johansson och visar tillsammans med Elisabeth Eriksson de vita krukorna som är de som är väldigt populära.


”Vilken är medelåldern på Handelsbankens kontor” var en av frågorna. Foto: Hans Andersson

Förutom att det var en tävling i sig att gå runt sjön för att få stämplar vid de fyra Rotary-stationerna, så var det tävlingar litet här och där. Hos Handelsbanken kunde man gissa både på djupet i Lindessjön och medelåldern på bankkontoret.


Stephan Tegelaar visade vad Nora Lindefrakt, NLF, gör. Foto: Hans Andersson

Stephan Tegelaar från Nora Lindefrakt visar vad företaget gör bl a med tre krukor med mursand och grus. Några förbipasserande noterade att sanden förvarades i ”….ja titta där är Linde-Krukan…” Bakom NLF-platsen står den gigantiska slam- och spolbilen.

Publicerad 7 maj 2015 klockan 10:11

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Området som nu utreds är markerat med röd cirkel. Bild från Lindesbergs kommun.

Här vill kommunen anlägga ny återvinningscentral

Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.

26 januari 2026 klockan 14:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Matilda Bjunge (t.v.) med Caspian och kattuppfödaren Åse Nyman (t.h.) med Cassie. Båda med söndagens nomineringsmedaljer. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Frövikatterna plockade medaljer i Conventum

Lördagen och söndagen bjöd på en riktig sötchock i hela Conventum Arena i Örebro. Arenan fylldes med lite över 800 fina katter per dag med anledning av att kattklubben, Vi Kattägare, arrangerade en internationell kattutställning. En av utställningens många utställare var Matilda Bjunge från Frövi som med sina två katter av rasen brittisk långhår, fick en härlig helg med en nomineringsmedalj under lördagen och två till söndagen.
– Jag förväntade mig inte en nominering igår och inte heller idag så jag har blivit väldigt förvånad, säger Matilda.

26 januari 2026 klockan 11:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Man gripen misstänkt för grov misshandel

En man i 30-årsåldern greps sent på fredagskvällen misstänkt för att ha misshandlat en man i 45-årsåldern. ...

Kommunen varnar för falsk hemtjänstpersonal

Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara ...

Norrsken över Bergslagen. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Norrskensfeber i Sverige – men…

FOTOKRÖNIKA: Just den här veckan har varit ett fantastiskt tillfälle för många att få se norrsken – även långt ner i södra Sverige. Men… Det finns alltid ett ”men” när man ska fota himlen.

23 januari 2026 klockan 19:39 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Foto: Axel Öberg, Försvarsmakten

Därför syns militära fordon i Lindesberg

Inför kommande militärövningar genomför Försvarsmakten fordonstransporter som kan ses i Lindesberg under de kommande veckorna. Lindesbergs kommun går därför ut med information för att förhindra ryktesspridning och minska oro hos allmänheten.

22 januari 2026 klockan 09:34 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Krog och polis hårt kritiserade i sociala medier efter akut sjukdomsfall: ”Otroligt onödigt”
I helgen publicerades ett Facebookinlägg av en privatperson som fick ett stort gehör på sociala medier. Där skrevs det bland annat om hur en krogg...
21 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lugnande besked till glassälskare: Daimstruten blir kvar!
Rapporteringen i medierna om att GB upphör med försäljningen av en av Sveriges mest sålda glassar har väckt mycket starka reaktioner i sociala ...
21 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sarah Dawn Finer gästar Lindeskolans aula den 4 oktober. Foto: Pressbild

Melloveteranen ger konsert i Lindesberg

En av Sveriges mest omtyckta artister kommer till Lindesberg i höst. Den 4 oktober intar Sarah Dawn Finer scenen i Lindeskolans aula för att ge en konsert som arrangeras i samarbete med barnrättsorganisationen Erikshjälpen, med målet att kvällen ska göra skillnad för utsatta barn och deras familjer.
– De här konserterna vi gör tillsammans med Sarah Dawn Finer är oerhört betydelsefulla för oss som organisation. Hon är en fantastisk artist och vi ser väldigt mycket fram emot att få besöka Lindesberg, säger Samuel Åhl, eventansvarig på Erikshjälpen.

21 januari 2026 klockan 13:09 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FFIK:s Esther de Haan är trött på alla inbrott som drabbar föreningen. Foto: Anna Fryxell

Inbrotten i Fellingsbro: ”Luften går ur en”

Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.

21 januari 2026 klockan 09:58 av Anna Fryxell Visa hela artikeln

Ung man misstänkt för rattfylleri i Lindesberg

Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll ...

Moderaterna träffade regeringens samordnare för frivillig återvandring

I november 2025 beslutade kommunstyrelsen att dess ordförande, Tomas Klockars (M), ...

Hockeyklubb drabbad av andra inbrottet på två veckor

Fellingsbro Frövi IK har under natten till måndag utsatts för ett inbrott i ishallen och kafeterian. ...

Akvareller av Arne Holm. Foto: Jennie Einarsson

Vinterspår 2026 – rekordmånga utställare i årets upplaga

Den 7–8 mars är det dags för årets upplaga av Lindesbergs kommuns största kulturevenemang – Vinterspår. I år är evenemanget större än någonsin, med hela 155 utställare på 33 platser som är utmärkta på Vinterspårs karta, från Ramsberg i norr till Fellingsbro i söder. Här finns chans att uppleva en potpurri av kulturskapande med måleri, silversmide, nåltovning, musikunderhållning, trådlöjd och mycket, mycket mer.

19 januari 2026 klockan 11:54 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

FotoFredag: Sötchock

FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag kom åkandes med bilen, såg jag plötsligt en liten mus springa över vägen. Eller det ...

Nu är ansökan öppen till Lindesbergs kommuns pris och stipendier

Nu har du möjlighet att söka eller nominera kandidater till Lindesbergs kommuns ...

Vindkraftens pris i Nora och Lindesberg

INSÄNDARE/DEBATT: Lokalsamhället får bära stora obehag och stora kostnader. Till vems nytta?

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Genrebild. Foto: LindeNytt

Just nu: Riksväg 50 avstängd efter olycka

UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.

15 januari 2026 klockan 15:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppmaningen: Var uppmärksam på barns lek i snöhögar och pågående snöröjning
Längs gator och torg har nu stora snöhögar bildats av snöröjningen efter snöfallet som kom under onsdagsdygnet. För barn kan dessa verka ...
15 januari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
Under fredagen väntas nederbörd i form av regn som kan orsaka plötslig ishalka i norra länsdelen. Lokalt i Lindesberg är det främst i norra ...
15 januari 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya å...
14 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-14

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-13

2026-01-12

2026-01-10

2026-01-09

2026-01-09

2026-01-08

2026-01-07

2026-01-07

2026-01-27 11:05