Kolor, tandborstar, musik, galna upptåg och frågetävlingar

LINDESBERG I RÖRELSE Utan tvekan det galnaste upptåget på Strandpromenaden var de sjukgymnasier, arbetsterapeuter och andra anställda från lasarettet som hade klätt sig så att ingen kunde undgå dem. Kanske de vinner tävlingen – vilka blir mest fotograferade?

Med över 100 deltagande arrangörer på en sträcka av 7 kilometer är det förstås inte lätt att peka ut alla höjdpunkter, men sjukvården i Lindesberg gjorde ett ordentligt avtryck nedanför vårdcentralen Bägaren.


Linnea Ryman och Cecilia Moraglio delade ut tandborstar. Foto: Hans Andersson

Vid Folktandvårdens tält stannade paret Lars och Harriet Sandberg till för att få tandborstar och de hade haft en trevlig promenad efter stranden och fått veta saker om företag som de inte kände till. ”Fluortanten” berättade att man gör en kraftsamling i Hagaberg med fluorsköljningar och tandborstning på förskolan. På många ställen bjöds det i stället på kolor och annan godis

Här gjordes också reklam för medicinsk yoga och att sluta röka. HR-konsulten delade ut ”platsannonser”  för en ny form av tjänst som ”utskrivningssköterska”. Syftet är att få färdigvårdade patienter snabbare till hemkommunen. Yvonne Cavallius Kallerth är arbetsterapeut och hos henne testade Jan Sunneståhl vilket tryck han har i handen och fick beskedet att det var normalt.

– Jag har rest hit från Lillån i Örebro och det är trevligt att se allt som finns här, sade han.  Spännande att se fotografierna i Pumphuset och polisen när de presenterade den tekniska roteln.


– Det är lättare att tala om psykiska sjukdomar, säger Tuula Pettersson och Karin Lindberg, som visa både vad Hjärnkoll och patientföreningen Attention gör. Foto: Hans Andersson

Grannar var Hjärnkoll och patientföreningen Attention som lockade  intresserade och Karin Lindberg och Tuula Pettersson har märkt att det är ett ökat intresse och mindre rädsla att tala om psykiska sjukdomar och att det kommer människor,  som vill prata om sig själva eller någon anhörig. När föreningen visar sig så här brukar intresserade höra av sig eller komma på de café-kvällar som de har på tisdagar.


Arbetsterapeuter, sjukgymnaster och andra yrkesverksamma på lasarettet stod för ett galet upptåg. Foto: Sami Rahkonen

Mest iögonfallande av sjukvårdspersonalen var de sjukgymnaster, arbetsterapeuter och andra yrkesgrupper som klätt sig för att synas – och bli fotograferade. De som varit mest kreativa, färgglada, sportiga och enhetliga och blivit mest fotograferade kunde vinna i den tävling som lasarettet bjudit in till.

– Det är en intern tävling som inbjuder till att göra någonting tillsammans och man mår bra inte bara av att röra på sig utan också av gemenskap och priserna i tävlingen går i den andan, berättade Eva Björk från lasarettet.


Män och kvinnor i Lions-klubbarna kan samlas för att visa vilken nytta de gör. Foto: Hans Andersson

Under ett träd vid Oscarsparken stod Inger Lindström och andra från Röda Korset och samlar in till de drabbade i Nepal. De vita gubbarna i Lions och de gulklädda kvinnorna i Lions Kristina hade slagit upp ett blått tält för att visa hur de ser ut som de med hjälp av insamlade pengar skickar ut till krigs- och katastrofdrabbade. Inne i tältet är den fisk-damm för de små, som Elise och Charlie provar på.


Bruksorkestern från Frövifors glänste i kvällssolen. Foto: Hans Andersson / Sami Rahkonen

Längst ut på Kyrkbryggan fanns förutom Turistbåten Råsvalen också FF – Bruksorkestern från Frövifors som spelade bl a Alexander Ragtime Band. Och båtbesättningen värvade medlemmar till föreningen. Första chartrade turen för i år går den 17 maj och trafiken enligt turlistan börjar vecka 26.

En bit längre bort efter sjön spelade en stråkorkester och där Torphyttebäcken mynnar ut hade Solberga Förskolor byggt en bana där barnen kunde balansera.

– Vi har gjort slut på alla förpackningar med såpbubblor och här har det passerat säkert 500 – 600, så det blir nog något nästa år också, sade Maria-Pia Karlsson.


Elisabeth Eriksson och Eva Johansson i gårdsbutiken Under Eken passade på att ha öppet. Foto: Sami Rahkonen

Gårdsbutiken Under Eken, som normalt bara har öppet på lördagar passade på att öppna och leda in dem som passerade på Strandpromenaden.” Här säljer vi fina saker som man vill ha men som kanske inte är så nödvändiga, sade Eva Johansson och visar tillsammans med Elisabeth Eriksson de vita krukorna som är de som är väldigt populära.


”Vilken är medelåldern på Handelsbankens kontor” var en av frågorna. Foto: Hans Andersson

Förutom att det var en tävling i sig att gå runt sjön för att få stämplar vid de fyra Rotary-stationerna, så var det tävlingar litet här och där. Hos Handelsbanken kunde man gissa både på djupet i Lindessjön och medelåldern på bankkontoret.


Stephan Tegelaar visade vad Nora Lindefrakt, NLF, gör. Foto: Hans Andersson

Stephan Tegelaar från Nora Lindefrakt visar vad företaget gör bl a med tre krukor med mursand och grus. Några förbipasserande noterade att sanden förvarades i ”….ja titta där är Linde-Krukan…” Bakom NLF-platsen står den gigantiska slam- och spolbilen.

Publicerad 7 maj 2015 klockan 10:11

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Årets vinnare av Lindehjärtat och Ja-priset: Lindemaskiner och Solhems handelsträdgård. Foto: Lindesbergs kommun

Pristräd invigt – har nu fått sina två första löv

Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.

1 september 2026 klockan 15:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons


Ali Jamal Yassin, ordförande Bergslagens IF. Foto: Privat

Efter anklagelserna – klubben lägger ner del av verksamheten

Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.

1 september 2026 klockan 09:24 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Socialdemokraterna kommer stänga akutkirurgin

INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked...

Personbil har voltat i Frövi – fem personer avförda med ambulans

UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av ...

Personbil och EPA har kolliderat på industriområdet

Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall...

Konstnären och illustratören Ida Rosén Branzell från Fellingsbro besöker kommunens förskolor. Bild: Privat

Förskolebarn får skapa fantasivarelser tillsammans med Fellingsbrokonstnär

I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.

31 augusti 2026 klockan 13:52 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

När blev tydlighet i äldreomsorgen ett problem?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.

31 augusti 2026 klockan 09:50 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Dani M gästade Stjärnskottsfestivalen
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade ...
29 augusti 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Sveriges Lärare arrangerar skolpolitisk debatt i Lindesberg
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten ...
28 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: När sommaren möter hösten
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
28 augusti 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Från och med tisdag 1 september kommer kommunen göra en rensning i cykelställ. Foto: Lindesbergs kommun

Trasiga och övergivna cyklar ska bort i Lindesberg

Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.

28 augusti 2026 klockan 08:36 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Pöchhacker och Marie Selander från Företagarna Bergslagen överlämnade checken till Tomas Klockars (M). Foto: Företagarna

Miljoncheck överlämnades till kommunen – som påminnelse

Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.

27 augusti 2026 klockan 12:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hemlig artist gästar Stjärnskottsfestivalen

På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjä...

Befarad båtolycka var elever på idrottslektion

Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid ...

Svar på Ärleruds replik till Vänsterpartiet

REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder...

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Risk för långa köer när drygt två miljoner pass ska förnyas

Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.

25 augusti 2026 klockan 17:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Kritiserad båtramp skall skrotas – och ersättas med en ny

Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas ...

Trafikolycka i Hällabacken

Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt ...

Artikel innehåller bildspel Het debatt om vårdens bevarande: ”Inget sparförslag”

Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då ...

Replik Jenny Steen och Joakim Carlsson

DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det ...

Lars Edstam, Emil Lovén, Andreas Werner och Tim Stigsson kommer leda arbetet. Foto: Camilla Lagerman

Viktig och meningsfull uppgift väntar eleverna på fordonsprogrammet

Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.

21 augusti 2026 klockan 12:12 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Upprop för en bättre arbetsmiljö för personal inom vård och omsorg!
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren...
21 augusti 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Brand vid ammunitionsfabrik
Räddningstjänsten har larmats ut till Nammo i Lindesberg med anledning av en brand. Enligt SOS Alarm, som svarar för Räddningsregion Bergslagen, ...
21 augusti 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Miljardsatsningen i Frövi – nu invigs ännu en gigantisk tomatodling
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga ...
20 augusti 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-08-20

2026-08-20

2026-08-20

2026-08-19

2026-08-18

2026-08-18

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-17

2026-08-16

2026-08-15

2026-08-14

2026-08-14

2026-08-14

2026-09-02 12:52