Kolor, tandborstar, musik, galna upptåg och frågetävlingar

LINDESBERG I RÖRELSE Utan tvekan det galnaste upptåget på Strandpromenaden var de sjukgymnasier, arbetsterapeuter och andra anställda från lasarettet som hade klätt sig så att ingen kunde undgå dem. Kanske de vinner tävlingen – vilka blir mest fotograferade?

Med över 100 deltagande arrangörer på en sträcka av 7 kilometer är det förstås inte lätt att peka ut alla höjdpunkter, men sjukvården i Lindesberg gjorde ett ordentligt avtryck nedanför vårdcentralen Bägaren.


Linnea Ryman och Cecilia Moraglio delade ut tandborstar. Foto: Hans Andersson

Vid Folktandvårdens tält stannade paret Lars och Harriet Sandberg till för att få tandborstar och de hade haft en trevlig promenad efter stranden och fått veta saker om företag som de inte kände till. ”Fluortanten” berättade att man gör en kraftsamling i Hagaberg med fluorsköljningar och tandborstning på förskolan. På många ställen bjöds det i stället på kolor och annan godis

Här gjordes också reklam för medicinsk yoga och att sluta röka. HR-konsulten delade ut ”platsannonser”  för en ny form av tjänst som ”utskrivningssköterska”. Syftet är att få färdigvårdade patienter snabbare till hemkommunen. Yvonne Cavallius Kallerth är arbetsterapeut och hos henne testade Jan Sunneståhl vilket tryck han har i handen och fick beskedet att det var normalt.

– Jag har rest hit från Lillån i Örebro och det är trevligt att se allt som finns här, sade han.  Spännande att se fotografierna i Pumphuset och polisen när de presenterade den tekniska roteln.


– Det är lättare att tala om psykiska sjukdomar, säger Tuula Pettersson och Karin Lindberg, som visa både vad Hjärnkoll och patientföreningen Attention gör. Foto: Hans Andersson

Grannar var Hjärnkoll och patientföreningen Attention som lockade  intresserade och Karin Lindberg och Tuula Pettersson har märkt att det är ett ökat intresse och mindre rädsla att tala om psykiska sjukdomar och att det kommer människor,  som vill prata om sig själva eller någon anhörig. När föreningen visar sig så här brukar intresserade höra av sig eller komma på de café-kvällar som de har på tisdagar.


Arbetsterapeuter, sjukgymnaster och andra yrkesverksamma på lasarettet stod för ett galet upptåg. Foto: Sami Rahkonen

Mest iögonfallande av sjukvårdspersonalen var de sjukgymnaster, arbetsterapeuter och andra yrkesgrupper som klätt sig för att synas – och bli fotograferade. De som varit mest kreativa, färgglada, sportiga och enhetliga och blivit mest fotograferade kunde vinna i den tävling som lasarettet bjudit in till.

– Det är en intern tävling som inbjuder till att göra någonting tillsammans och man mår bra inte bara av att röra på sig utan också av gemenskap och priserna i tävlingen går i den andan, berättade Eva Björk från lasarettet.


Män och kvinnor i Lions-klubbarna kan samlas för att visa vilken nytta de gör. Foto: Hans Andersson

Under ett träd vid Oscarsparken stod Inger Lindström och andra från Röda Korset och samlar in till de drabbade i Nepal. De vita gubbarna i Lions och de gulklädda kvinnorna i Lions Kristina hade slagit upp ett blått tält för att visa hur de ser ut som de med hjälp av insamlade pengar skickar ut till krigs- och katastrofdrabbade. Inne i tältet är den fisk-damm för de små, som Elise och Charlie provar på.


Bruksorkestern från Frövifors glänste i kvällssolen. Foto: Hans Andersson / Sami Rahkonen

Längst ut på Kyrkbryggan fanns förutom Turistbåten Råsvalen också FF – Bruksorkestern från Frövifors som spelade bl a Alexander Ragtime Band. Och båtbesättningen värvade medlemmar till föreningen. Första chartrade turen för i år går den 17 maj och trafiken enligt turlistan börjar vecka 26.

En bit längre bort efter sjön spelade en stråkorkester och där Torphyttebäcken mynnar ut hade Solberga Förskolor byggt en bana där barnen kunde balansera.

– Vi har gjort slut på alla förpackningar med såpbubblor och här har det passerat säkert 500 – 600, så det blir nog något nästa år också, sade Maria-Pia Karlsson.


Elisabeth Eriksson och Eva Johansson i gårdsbutiken Under Eken passade på att ha öppet. Foto: Sami Rahkonen

Gårdsbutiken Under Eken, som normalt bara har öppet på lördagar passade på att öppna och leda in dem som passerade på Strandpromenaden.” Här säljer vi fina saker som man vill ha men som kanske inte är så nödvändiga, sade Eva Johansson och visar tillsammans med Elisabeth Eriksson de vita krukorna som är de som är väldigt populära.


”Vilken är medelåldern på Handelsbankens kontor” var en av frågorna. Foto: Hans Andersson

Förutom att det var en tävling i sig att gå runt sjön för att få stämplar vid de fyra Rotary-stationerna, så var det tävlingar litet här och där. Hos Handelsbanken kunde man gissa både på djupet i Lindessjön och medelåldern på bankkontoret.


Stephan Tegelaar visade vad Nora Lindefrakt, NLF, gör. Foto: Hans Andersson

Stephan Tegelaar från Nora Lindefrakt visar vad företaget gör bl a med tre krukor med mursand och grus. Några förbipasserande noterade att sanden förvarades i ”….ja titta där är Linde-Krukan…” Bakom NLF-platsen står den gigantiska slam- och spolbilen.

Publicerad 7 maj 2015 klockan 10:11

Hans Andersson , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Jesper Johansson och Eddy Fransson står bakom nya Main Event som inom kort öppnar i Lindesberg arena. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Nya arenarestaurangen byggs upp – öppnar 1 november

Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.

16 september 2025 klockan 15:25 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Camilla Lagerman

Man i 35-årsåldern döms för grov misshandel – fängelse och livstids utvisning

Den man i 35-årsåldern som häktades den 30 april, misstänkt för grov misshandel och grovt olaga hot, har dömts vid Örebro Tingsrätt till fängelse i 2 år och 10 månader samt livstids utvisning.

16 september 2025 klockan 12:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Soprum totalförstört i brand

En fristående byggnad som använts som soprum för närliggande flerfamiljshus, blev på måndagen totalförstört i en brand. D...

Maja kammade hem bronspeng i EM: ”Chockad”

Det blev en bronsmedalj för lindetjejen Maja Svensson, som i helgen representerade Sverige i yrket frisö...

Man anhållen misstänkt för misshandel och barnfridsbrott

En man i 35-årsåldern greps under söndagsmorgonen i Lindesberg, misstänkt för misshandel och ...

För fjärde året i rad kommer fina hästar inom kallblodsrasen att visas upp för hästälskaren. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Kallblodsutställning på Fornaboda för fjärde året i rad

Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.

12 september 2025 klockan 16:58 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen. Bilden är ett montage.

FotoFredag: Blodmåne

I söndags gavs tillfälle att få uppleva en total månförmörkelse. Det innebär att hela månen passerar genom jordens skugga och då får en rödaktig färg – så kallad Blodmåne.

12 september 2025 klockan 15:38 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Jobben borta med vinden?
INSÄNDARE/DEBATT: I spåren av nedläggningen av bruket i Guldsmedshyttan tycks ingen reflektera över vad som föranledde en lönsam verksamhet med ...
12 september 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Region Örebro län stärker arbetet med funktionshinderfrågor
Genom en fördjupad och långsiktig samverkan med Funktionsrätt Örebro län stärker nu Region Örebro län sitt arbete med funktionshinderfrågor. ...
11 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Räddningstjänsten larmades ut när träd föll över riksvägen
Räddningstjänsten har under torsdagseftermiddagen larmats ut till riksväg 50 för att ta hand om träd som fallit och utgjort hinder för trafiken.
11 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Nils Detlofsson (L). Foto: Liberalerna

Därför skickade Liberalerna tillbaka beslutet om skolan i Vedevåg

INSÄNDARE/DEBATT: Kommunfullmäktige tog inget beslut i måndags om nedläggning av Vedevågs skola som förslaget till beslut var.. En minoritet ledd av oss fick igenom en återremiss så att ärendet kan kompletteras innan ett oåterkalleligt beslut fattas.

11 september 2025 klockan 11:44 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Det blev en festlig invigning när Rusta öppnade i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Rustas premiär lockade hundratals

Kön ringlade sig lång utanför Rusta, som under onsdagsmorgonen premiäröppnade sin nya butik i Lindesberg. Hundratals shoppingsugna kunder väntade ivrigt på att få komma in genom dörrarna för att fynda, men allra först på plats var Carl Gustafsson, som därför belönades med att bli dagens bandklippare.
– Det kändes jättebra, det var jätteroligt, säger han till LindeNytt.

10 september 2025 klockan 12:29 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tillsynsmyndigheterna är del av problemen de ska granska

INSÄNDARE/DEBATT: När en medborgare upptäcker allvarliga oegentligheter, är man beroende av att ...

JUST NU: Enormt tryck när Rusta öppnade idag

På onsdagen klockan 10.00 öppnade Rusta sitt varuhus i Lindesberg. Redan långt före klockslaget hade många ...

Person anträffad död i bostad – polisen utreder mord

Polisen har inlett en förundersökning gällande mord sedan en person anträffats död i en bostad ...

Vedevågs skola. Foto: Fredrik Norman

Inget beslut i frågan om Vedevågs skola – ärendet ska utredas på nytt

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige skulle skolan i Vedevåg få sitt öde avgjort. Men inget beslut fattades, istället ska frågan utredas på nytt, då politikerna inte kunde enas.
– Att utreda saker, det har jag förstått att man kan göra väldigt mycket och under lång tid. Vi i nämnden var nöjda med den utredningen vi fick till oss, sade Lillemor Bodman (M) under sammanträdet.

9 september 2025 klockan 15:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

VVS-firma avvecklar butiken för att utveckla företaget

Under tio års tid har Lindesbergs VVS & EL haft butikslokal på Stafettgatan vid Charlottenlunds ...

Fortfarande oklart vad som orsakat villabranden i Storå

Polisen har ännu inte kunnat genomföra en teknisk undersökning i den villa som på söndagen förstö...

Villabranden i Storå under kontroll

Den kraftiga villabrand som utbröt under söndagskvällen i Storå ser nu ut att vara under kontroll. Enligt SOS Alarm har ...

Just nu: Villabrand i Storå

Strax efter klockan halv åtta på söndagskvällen larmades räddningstjänsten till en adress i Storå, där en villa stod i lå...

FotoFredag: En dag i Hällefors ”exotiska” natur

Tidigare i veckan åkte jag till Hällefors en vända. Jag valde att åka en lite längre skogsväg ...

Klart: Frövi judo blir arrangörer för lag-SM och VM

Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i ...

Emil Asserholt Lundin placerade sig som topp-5 under Däckbytar-SM. Foto: Privat

Emil från Gusselby bland topp 5 i Sverige – i första upplagan av Däckbytar-SM

Inför hundratals besökare avgjordes den allra första upplagan av Däckbytar-SM under torsdagen. Efter att ha genomfört de tre delmomenten – ett hjulskifte, balansering av ett däck och montering av ett hjul på bil – stod det klart att Emil Asserholt Lundin från Gusselby placerat sig på en hedersvärd delad fjärdeplats.
– Det känns jättebra! Jag är nöjd med min placering, och framför allt är jag väldigt glad över att ha fått chansen att vara med, säger Emil Asserholt Lundin.

5 september 2025 klockan 12:14 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Rustar för köpfest – häng med in i nya varuhuset
I augusti förra året påbörjades gjutningen av bottenplattan till Lindesbergs nya Rustavaruhus. Nu, lite drygt ett år senare, är varuhuset fä...
4 september 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ny regnvarning – risk för skyfall
SMHI varnar nu för att fredagens väder kan komma att ställa till problem med lokalt upp till 40 mm regn på kort tid. Varningen utfärdades klockan...
4 september 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Grillad lammkorv och fårmys när Bromanders gård bjuder in till Matresan: ”Väldigt omtyckt”
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet ...
3 september 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-03

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-02

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-09-01

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-29

2025-08-28

2025-08-28

2025-09-17 00:17