INSÄNDARE/DEBATT: Tack Centerpartiet detta är raka besked om vårt Lasarett i Lindesberg.
Personalen behöver en lokal ledning som kan skapa en stabilitet och ge arbetsro. Vi behöver ett akutsjukhus med röntgen, lab, operation(kirurgi och ortopedi), intensivvård och internmedicin 365 dagar per år. Lindesbergs lasarett kan då säkerligen attrahera läkarspecialister, specialistsjuksköterskor samt unga läkare och sköterskor under vidareutbildning. De som arbetar på vårdcentralerna i norra länsdelen är beroende av god samverkan i den nära vården med ett lokalt sjukhus.
Många läkare och sköterskor som senare kommer till vårdcentralerna har gjort sin vidareutbildning på Lasarettet i Lindesberg och det är därför viktigt att sjukhuset är attraktivt att komma till som ung nyutbildad och man sen rotar sig i Bergslagen.
Under mina år i primärvården i norr hade cirka 50% av läkarkollegorna på vårdcentralerna börjat som AT läkare eller vikarier i Lindesberg och fortsatt som distriktsläkare efter avslutad vidareutbildning. Vad skulle hända med rekryteringen om Lasarettet nedmonteras i sin funktion?
Enligt min mening har Centern, Vänsterpartiet, Landsbygdspartiet, Sverigedemokraterna och Moderaterna gett tydliga positiva besked och vill värna om Lasarettet. Ledande Socialdemokraterna ger svävande besked och förefaller hålla alla dörrar öppna men vill tydligen helst fortsätta på den valda vägen, Miljöpartiet har varit tysta, Liberalerna och KDs besked går ej att begripa. Snart är det val Bergslagsbor hur vill Ni ha det?
Anders Berg, pensionerad distriktsläkare
På onsdagsmorgonen var det stor invigning av förskolan Paletten, som nu står färdig. Med sång, musik och dans firade barnen och pedagogerna att samtliga avdelningar nu är klara, och redo att ta emot lekfulla och nyfikna barn. Tillsammans med barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M), klippte man det traditionsenliga bandet som förklarade förskolan invigd.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.