Fjolårets satsning på att skapa ett utomhusbad på Loppholmarna blev ingen större hit. Det konstaterar kommunalråd Anders Larsson och lovar nu att det ska göras nya och mer rejäla satsningar redan i år.
Anders menar att det är prio 1 på att ordna med ett bad, men också på området båtliv och vattenaktiviteter av andra slag. Men lovorden har vi ju hört talas om förr – ändå har inget eller mycket lite hänt.
-Vi har ju stuckit ut hakan och lovat ett bad, därför ska vi nå målet också. Men jag tycker även de andra frågorna kring Lindesjön är lika viktiga att det händer något med. Jag tänker bland annat på båtbryggorna som ser bedrövliga ut. Vi måste göra något åt saken och det redan i vår. Båtlivet är viktigt!
Hur blir det med förbudsskyltarna då? De som retfullt visar att förbud råder för våldsamma inslag som vindsurfing? (Lite skämtsamt uttryckt för att påvisa hur dumt förbudet uppfattas av gemene man)
(Skrattar) –Hmm, ja… Dessa skyltar är något vi absolut måste ta itu med. Jag kan förstå om det finns tveksamheter gällande motorsporter, då måste man diskutera vad som verkligen är lämpligt. Men vindsurfing… Det borde väl ändå ingen uppfatta som störande, säger Anders med glimten i ögat.
Går till botten med problemet
Anders förklarar vidare att en riktig utredning av vattenkvaliteten skall genomföras, detta för att få klarhet i orsaken till den stundom dåliga kvaliteten vid Loppholmsbadet.
-När vattnet lämnar Råsvalen är kvaliteten god – men någonstans på vägen händer det något med det. Vi måste ta och utreda det här grundligt, vi behöver konkreta fakta på vad som gör vattnet sämre. Först då kan vi också vidta de åtgärder som krävs, säger Larsson.
En utredning kommer att påbörjas snarast, lovar han.
Antar utmaning
Men att påbörja utredningar, inleda diskussioner och eventuellt ta beslut så småningom. Det är en malande kvarn vi lärt oss känna igen som en lång och utdragen process. Och sommaren är inte så väldigt långt borta.
Vi har hört det förut, politikerna lovar och lovar. Men inget händer! Varför skulle det bli annorlunda den här gången?
-Låt oss säga så här då. Jag antar utmaningen att processa dessa tre frågor: badet, båtbryggorna och förbudsskylten. Låt oss stämma av en gång i månaden fram till i sommar så ska jag berätta vad som händer i dessa tre ärenden. Då får vi se om jag har lyckats eller inte, säger Anders Larsson.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Att vården är en het fråga i den norra länsdelen råder det inga som helst tvivel om, då närmare 400 personer tog sig till Lindeskolans aula under söndagseftermiddagen för att lyssna till den politikerdebatt som hölls i ämnet. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd fanns på plats för att försöka svara på frågor gällande den oro som finns gällande framtiden för Lindesbergs lasarett och akutmottagningen.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt