Fjolårets satsning på att skapa ett utomhusbad på Loppholmarna blev ingen större hit. Det konstaterar kommunalråd Anders Larsson och lovar nu att det ska göras nya och mer rejäla satsningar redan i år.
Anders menar att det är prio 1 på att ordna med ett bad, men också på området båtliv och vattenaktiviteter av andra slag. Men lovorden har vi ju hört talas om förr – ändå har inget eller mycket lite hänt.
-Vi har ju stuckit ut hakan och lovat ett bad, därför ska vi nå målet också. Men jag tycker även de andra frågorna kring Lindesjön är lika viktiga att det händer något med. Jag tänker bland annat på båtbryggorna som ser bedrövliga ut. Vi måste göra något åt saken och det redan i vår. Båtlivet är viktigt!
Hur blir det med förbudsskyltarna då? De som retfullt visar att förbud råder för våldsamma inslag som vindsurfing? (Lite skämtsamt uttryckt för att påvisa hur dumt förbudet uppfattas av gemene man)
(Skrattar) –Hmm, ja… Dessa skyltar är något vi absolut måste ta itu med. Jag kan förstå om det finns tveksamheter gällande motorsporter, då måste man diskutera vad som verkligen är lämpligt. Men vindsurfing… Det borde väl ändå ingen uppfatta som störande, säger Anders med glimten i ögat.
Går till botten med problemet
Anders förklarar vidare att en riktig utredning av vattenkvaliteten skall genomföras, detta för att få klarhet i orsaken till den stundom dåliga kvaliteten vid Loppholmsbadet.
-När vattnet lämnar Råsvalen är kvaliteten god – men någonstans på vägen händer det något med det. Vi måste ta och utreda det här grundligt, vi behöver konkreta fakta på vad som gör vattnet sämre. Först då kan vi också vidta de åtgärder som krävs, säger Larsson.
En utredning kommer att påbörjas snarast, lovar han.
Antar utmaning
Men att påbörja utredningar, inleda diskussioner och eventuellt ta beslut så småningom. Det är en malande kvarn vi lärt oss känna igen som en lång och utdragen process. Och sommaren är inte så väldigt långt borta.
Vi har hört det förut, politikerna lovar och lovar. Men inget händer! Varför skulle det bli annorlunda den här gången?
-Låt oss säga så här då. Jag antar utmaningen att processa dessa tre frågor: badet, båtbryggorna och förbudsskylten. Låt oss stämma av en gång i månaden fram till i sommar så ska jag berätta vad som händer i dessa tre ärenden. Då får vi se om jag har lyckats eller inte, säger Anders Larsson.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
Under måndagens sammanträde i Barn- och utbildningsnämnden beslutade man att rösta ja till ett förslag om att snabbutreda möjligheterna till en fritidsgård på Lindbackaskolan. En enig nämnd ansåg att förslaget var bra, och redan i september ska man fatta skarpt beslut i frågan.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
DEBATTREPLIK: I Dagens Medicin uttrycker Behcet Barsom (KD, ordförande i hälso- och sjukvårdsnämnden, HSN) att ”det en gång för alla är dags för politikerna att våga ta beslut om avveckling av kirurgakuten i Lindesberg”. Hösten 2026 behöver regionen ta beslut om man skall gå vidare med steg 2 i färdplanearbetet, vilket betyder att stänga kirurgakuten nattetid och Behcet Barsom menar att det är dags att vi vågar genomföra förändringarna, enligt artikeln.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.