Fjolårets satsning på att skapa ett utomhusbad på Loppholmarna blev ingen större hit. Det konstaterar kommunalråd Anders Larsson och lovar nu att det ska göras nya och mer rejäla satsningar redan i år.
Anders menar att det är prio 1 på att ordna med ett bad, men också på området båtliv och vattenaktiviteter av andra slag. Men lovorden har vi ju hört talas om förr – ändå har inget eller mycket lite hänt.
-Vi har ju stuckit ut hakan och lovat ett bad, därför ska vi nå målet också. Men jag tycker även de andra frågorna kring Lindesjön är lika viktiga att det händer något med. Jag tänker bland annat på båtbryggorna som ser bedrövliga ut. Vi måste göra något åt saken och det redan i vår. Båtlivet är viktigt!
Hur blir det med förbudsskyltarna då? De som retfullt visar att förbud råder för våldsamma inslag som vindsurfing? (Lite skämtsamt uttryckt för att påvisa hur dumt förbudet uppfattas av gemene man)
(Skrattar) –Hmm, ja… Dessa skyltar är något vi absolut måste ta itu med. Jag kan förstå om det finns tveksamheter gällande motorsporter, då måste man diskutera vad som verkligen är lämpligt. Men vindsurfing… Det borde väl ändå ingen uppfatta som störande, säger Anders med glimten i ögat.
Går till botten med problemet
Anders förklarar vidare att en riktig utredning av vattenkvaliteten skall genomföras, detta för att få klarhet i orsaken till den stundom dåliga kvaliteten vid Loppholmsbadet.
-När vattnet lämnar Råsvalen är kvaliteten god – men någonstans på vägen händer det något med det. Vi måste ta och utreda det här grundligt, vi behöver konkreta fakta på vad som gör vattnet sämre. Först då kan vi också vidta de åtgärder som krävs, säger Larsson.
En utredning kommer att påbörjas snarast, lovar han.
Antar utmaning
Men att påbörja utredningar, inleda diskussioner och eventuellt ta beslut så småningom. Det är en malande kvarn vi lärt oss känna igen som en lång och utdragen process. Och sommaren är inte så väldigt långt borta.
Vi har hört det förut, politikerna lovar och lovar. Men inget händer! Varför skulle det bli annorlunda den här gången?
-Låt oss säga så här då. Jag antar utmaningen att processa dessa tre frågor: badet, båtbryggorna och förbudsskylten. Låt oss stämma av en gång i månaden fram till i sommar så ska jag berätta vad som händer i dessa tre ärenden. Då får vi se om jag har lyckats eller inte, säger Anders Larsson.
REPLIK: Vi vill förtydliga detta då vi inte stödjer den uppgörelse som Vänsterpartiet gjort med den styrande minoriteten på regionnivå. Vänsterpartiet Lindesberg anser att Lindesbergs Lasarett skall vara ett fullvärdigt akutsjukhus Under lång tid så har Lindesbergs Lasarett avlövats med nedläggning av olika delar inom vården i Lindesberg. I dagsläget så verkar det inte finnas … Läs mer!
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Närmare 200 båtar, flottar och även några uppblåsbara krokodiler, samlades på Råsvalens vatten under onsdagskvällen för att avnjuta Martin Almgrens kraftfulla röst under årets varmaste dag med cirka 30 grader i luften. Det blev en fullkomligt magisk inramning på kvällen, som avslutades först när solen började sänka sig.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Ett sanneligen glatt humör har busschaufören Jonas Bobjörk från Guldsmedshyttan, som i förra veckan fick det glädjande beskedet att han kvalificerat sig som en av 20 finalister i Bussförar-SM 2026. I september väntar kampen om titeln som Sveriges bästa bussförare.
– Jag blev väldigt förvånad och glad! Det är jättekul att få möjlighet att vara med och genomföra de praktiska momenten i finalen, säger Jonas Bobjörk, som kommer representera Svealandstrafiken.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.