År efter år tvingas kommunen redovisa negativa siffror i befolkningsprotokollet. Dock har Lindesbergs kommun nu lyckats vända denna neråtgående trend.
–Ja, det ser i alla fall mycket positivt ut och vi kommer att följa upp det mycket noggrant, säger kommunalrådet Anders Ceder. I halvårsprognosen har Lindesberg en tillväxt på hela 70 personer. Det är många år sedan man såg så positiva siffror. Anders Ceder vill ändå inte låta champagnekorkarna slå i taket – ännu.
–Jag tycker man ska ta det med en nypa salt, detta är enbart siffror rörande det första halvåret och vi vet sedan tidigare att det brukar ske en utflyttning under tredje kvartalet då studerande ger sig av. Först i början på nästa år kan vi med säkerhet säga om det blev ett år med plus eller minus. Det som talar för oss är att vi nu har ett så pass stort plus att det kanske trots en viss utflyttning stannar på plussidan även i årsslutet, säger Anders Ceder.
Vad som orsakat denna positiva vändning är inte konstaterat ännu. Ceder tror det kan bero på flera bidragande faktorer som t ex våra stora evenemang AugustiBuller och Linde Open, men även på grund av att 3-3-systemet blivit mycket uppmärksammat.
-Det är nog så att alla dessa händelser gjort sitt. Lindesberg har blivit mer känt, både som en levande stad och en stad där man kan slå sig ner med familjen. Samtidigt har vi även gynnsamma förhållanden på arbetsmarknaden som troligtvis fått några att bosätta sig i kommunen. Detta kommer vi följa upp noggrant. Det kommer bli en intressant läsning när vi med säkerhet kan säga exakt vad detta trendbrott beror på. Då kan vi även jobba för att bli ännu bättre i framtiden.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Polisen har gripit en misstänkt gärningsperson under den insats som på måndagen pågått i Storå och Guldsmedshyttan.
– Vi har en person gripen som nu kommer att höras, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
Under en längre period har det varit grått och tråkigt utomhus. Antingen regnar det eller så är det väldigt dimmigt. Jag har under denna period varit väldigt aktiv med att åka runt och titta efter djur och fåglar – och lyckats göra ett par riktigt trevliga observationer.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.