Lindesbergs kommun går mot ett underskott på nio miljoner kronor enligt den senaste prognosen. Detta är något oppositionen nu kritiserar och menar delvis kommer sig av att kommunchefstjänsten inte har blivit tillsatt. Kommunalrådet Anders Larsson anser dock att oppositionen laddat bössan med luft och skjuter från höften.
Lindesbergs kommun bär en pensionsryggsäck som väger massiva 500 miljoner kronor. Att kommunen går med underskott är helt och hållet på grund av denna enorma skuld, hävdar kommunalrådet.
-Den här skulden måste vi arbeta av och det är just det vi gör nu. Lindesbergs kommun kommer inte att kunna redovisa något överskott på många, många år eftersom allt plus måste avsättas för att betala av pensionsskulden, säger Anders Larsson.
Mellan raderna går att läsa att kommunalrådet inte är särskilt nöjd med hur denna fråga har hanterats bakåt i tiden – av de som nu kritiserar dagens politiska ledning.
-Problemet är att dagens generation nu måste avsätta pengar för både sig själva och för tidigare generationer. Så illa skött är det här och vi måste helt enkelt betala för gamla synder nu, förklarar Larsson.
Oppositionen har kritiserat den politiska ledningen och menar att underskottet delvis kommer sig av att man inte lyckats tillsätta kommunchefstjänsten.
Anders Larsson tycker detta påstående är svagt. En kommun faller inte omkull bara för att denna tjänst ej tillsätts direkt.
-Nej, nej. Så är det verkligen inte. Dessutom har vi faktiskt Lennart Jansson på denna post idag, så jag förstår inte riktigt vad man syftar på här.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.
Med anledning av det ungdomsfylleri och stök som uppstått kring Circle K och parkeringen vid minigolfen, går polisen nu ut med en återkoppling om läget. Den senaste helgen var betydligt lugnare, och man vill tacka alla som tagit till sig av uppmaningen att ta ett större ansvar för ungdomarna i området.
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Den 23:e mars 2026 avled Greger Nilsson, Lindesberg, 74 år gammal. Från det kommunala bolaget Linde energi kommer följande minnesord.