Lindesbergs kommun går mot ett underskott på nio miljoner kronor enligt den senaste prognosen. Detta är något oppositionen nu kritiserar och menar delvis kommer sig av att kommunchefstjänsten inte har blivit tillsatt. Kommunalrådet Anders Larsson anser dock att oppositionen laddat bössan med luft och skjuter från höften.
Lindesbergs kommun bär en pensionsryggsäck som väger massiva 500 miljoner kronor. Att kommunen går med underskott är helt och hållet på grund av denna enorma skuld, hävdar kommunalrådet.
-Den här skulden måste vi arbeta av och det är just det vi gör nu. Lindesbergs kommun kommer inte att kunna redovisa något överskott på många, många år eftersom allt plus måste avsättas för att betala av pensionsskulden, säger Anders Larsson.
Mellan raderna går att läsa att kommunalrådet inte är särskilt nöjd med hur denna fråga har hanterats bakåt i tiden – av de som nu kritiserar dagens politiska ledning.
-Problemet är att dagens generation nu måste avsätta pengar för både sig själva och för tidigare generationer. Så illa skött är det här och vi måste helt enkelt betala för gamla synder nu, förklarar Larsson.
Oppositionen har kritiserat den politiska ledningen och menar att underskottet delvis kommer sig av att man inte lyckats tillsätta kommunchefstjänsten.
Anders Larsson tycker detta påstående är svagt. En kommun faller inte omkull bara för att denna tjänst ej tillsätts direkt.
-Nej, nej. Så är det verkligen inte. Dessutom har vi faktiskt Lennart Jansson på denna post idag, så jag förstår inte riktigt vad man syftar på här.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika lägger jag fokus på något himmelskt.
Nu på lördag välkomnar Kulturskolan Garnalia in till en familjeföreställning fylld med spänning, äventyr och dramatik i årets musikal – ”Tant Agatas tallrikar. Handlingen beskrivs som en blandning av Berättelsen om Narnia och Astrid Lindgrens kända saga om Nils Karlsson-Pyssling, där roliga karaktärer möts i en fantasivärld genom en oväntad portal. Allt mynnar ut i ett lyckligt slut där – som namnet antyder – tant Agatas tallrikar står i centrum.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.
På måndagsmorgonen larmades räddningstjänst, ambulans och polis till en adress i området Hagaberg med anledning av kraftig rökutveckling i ett flerfamiljshus.
– Räddningstjänsten har varit inne i en av lägenheterna, där det har brunnit i köket, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för räddningsregion Bergslagen.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.