Lindesbergs kommun fick bottenbetyg i Svenskt Näringslivs ranking som presenterades på måndagen. Fortsatt fallande placering tyder på att Lindesberg fortfarande har mycket att jobba på inom serviceandan gentemot företagare.-Helt klart är det så, det råder en ovana att jobba serviceinriktat mot företagen, tycker kommunalrådet Anders Larsson.
2006 innebar ett trendbrott. Från att ha legat väldigt purt till i rankingen tidigare år (runt plats 270 av 290), så gick Lindesberg plötsligt upp och nosade på 200-barriären. Plats 205 för att vara exakt. Men denna positiva tendens höll inte i sig särskilt länge och Lindesberg har tappat många placeringar sedan dess.
Kommunalrådet Anders Larsson har tagit till sig siffrorna utan att ha fördjupat sig särskilt i dem. Han menar att det redan står klart vad som måste göras – och det är att bryta det gamla sättet att arbeta, de fyrkantiga arbetsmetoderna.
-Vi måste faktiskt bli mer serviceinriktat för att vända på det här. Våra företagare måste ju känna och veta att de kan vända sig till oss i olika frågor och faktiskt få den hjälp de behöver. Och visst, vissa ärenden kommer alltid stöta på hinder, men då måste vi ändå kunna föra dialog och komma fram till en annan lösning för att hjälpa till, kommenterar Anders Larsson.
Han poängterar avslutningsvis att han vill sikta på att Lindesberg går från årets bottenskikt till att prydas av titeln Årets Raket 2009 i nästkommande ranking.
-Jag tycker det. Kan vi klättra 100 placeringar till nästa ranking har vi kommit en bit på väg. Lyckas vi inte med det blir i alla fall jag väldigt missnöjd, känner jag.
Anders Larsson resonerar att Lindesberg, med de goda förutsättningar vi har, borde ligga omkring plats 50 bland landets samtliga kommuner.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förändringar i det politiska landskapet. Sverigedemokraterna, Socialdemokraterna och Moderaterna tappar, medan Landsbygdspartiet Oberoende Lindesberg (LPO) ökar stort.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att Socialdemokraterna står för…
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och utbildningsnämnden händer det mycket. Trots en ekonomisk kris och en demografi där färre barn föds har mycket positivt åstadkommits under denna mandatperiod.
REPLIK: Jag håller helt med Tomas Schön Kvastegård. Det han efterlyser är precis det jag själv oftast återkommer till: politiker som vågar tala om vision, lyfta blicken och tänka längre än nästa nämndbeslut. En skolnedläggning, en investering eller en skattesänkning blir meningslös om ingen kan säga vart kommunen är på väg. Vision 2040 slår fast att varje plats är en del av helheten. Då duger det inte att lägga ner skolor i Ramsberg, Storå och Vedevåg, bygga i centralorten och sänka skatten och sedan motivera varje steg för sig.