Lindesbergs kommun fick bottenbetyg i Svenskt Näringslivs ranking som presenterades på måndagen. Fortsatt fallande placering tyder på att Lindesberg fortfarande har mycket att jobba på inom serviceandan gentemot företagare.-Helt klart är det så, det råder en ovana att jobba serviceinriktat mot företagen, tycker kommunalrådet Anders Larsson.
2006 innebar ett trendbrott. Från att ha legat väldigt purt till i rankingen tidigare år (runt plats 270 av 290), så gick Lindesberg plötsligt upp och nosade på 200-barriären. Plats 205 för att vara exakt. Men denna positiva tendens höll inte i sig särskilt länge och Lindesberg har tappat många placeringar sedan dess.
Kommunalrådet Anders Larsson har tagit till sig siffrorna utan att ha fördjupat sig särskilt i dem. Han menar att det redan står klart vad som måste göras – och det är att bryta det gamla sättet att arbeta, de fyrkantiga arbetsmetoderna.
-Vi måste faktiskt bli mer serviceinriktat för att vända på det här. Våra företagare måste ju känna och veta att de kan vända sig till oss i olika frågor och faktiskt få den hjälp de behöver. Och visst, vissa ärenden kommer alltid stöta på hinder, men då måste vi ändå kunna föra dialog och komma fram till en annan lösning för att hjälpa till, kommenterar Anders Larsson.
Han poängterar avslutningsvis att han vill sikta på att Lindesberg går från årets bottenskikt till att prydas av titeln Årets Raket 2009 i nästkommande ranking.
-Jag tycker det. Kan vi klättra 100 placeringar till nästa ranking har vi kommit en bit på väg. Lyckas vi inte med det blir i alla fall jag väldigt missnöjd, känner jag.
Anders Larsson resonerar att Lindesberg, med de goda förutsättningar vi har, borde ligga omkring plats 50 bland landets samtliga kommuner.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.