Lindesbergs kommun fick bottenbetyg i Svenskt Näringslivs ranking som presenterades på måndagen. Fortsatt fallande placering tyder på att Lindesberg fortfarande har mycket att jobba på inom serviceandan gentemot företagare.-Helt klart är det så, det råder en ovana att jobba serviceinriktat mot företagen, tycker kommunalrådet Anders Larsson.
2006 innebar ett trendbrott. Från att ha legat väldigt purt till i rankingen tidigare år (runt plats 270 av 290), så gick Lindesberg plötsligt upp och nosade på 200-barriären. Plats 205 för att vara exakt. Men denna positiva tendens höll inte i sig särskilt länge och Lindesberg har tappat många placeringar sedan dess.
Kommunalrådet Anders Larsson har tagit till sig siffrorna utan att ha fördjupat sig särskilt i dem. Han menar att det redan står klart vad som måste göras – och det är att bryta det gamla sättet att arbeta, de fyrkantiga arbetsmetoderna.
-Vi måste faktiskt bli mer serviceinriktat för att vända på det här. Våra företagare måste ju känna och veta att de kan vända sig till oss i olika frågor och faktiskt få den hjälp de behöver. Och visst, vissa ärenden kommer alltid stöta på hinder, men då måste vi ändå kunna föra dialog och komma fram till en annan lösning för att hjälpa till, kommenterar Anders Larsson.
Han poängterar avslutningsvis att han vill sikta på att Lindesberg går från årets bottenskikt till att prydas av titeln Årets Raket 2009 i nästkommande ranking.
-Jag tycker det. Kan vi klättra 100 placeringar till nästa ranking har vi kommit en bit på väg. Lyckas vi inte med det blir i alla fall jag väldigt missnöjd, känner jag.
Anders Larsson resonerar att Lindesberg, med de goda förutsättningar vi har, borde ligga omkring plats 50 bland landets samtliga kommuner.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av de starkaste symbolerna för hösten – nämligen löv.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.