Peter Bring kommer att sluta sin tjänst som kommunchef i Lindesbergs kommun. Detta klargjorde han i ett möte mellan honom och kommunalrådet Anders Larsson i slutet av förra veckan.
I egenskap som kommunstyrelsens ordförande, har Anders Larsson accepterat Brings vilja om att sluta sin tjänst. Nu kommer Larsson att jobba med ärendet för att finna en smidig lösning.
-Det är ju min uppgift att hantera det här. Först och främst kommer jag att informera personalen här, det sker idag, kommenterar Anders.
Varför Bring har valt denna väg, det får vi ingen egentlig förklaring på. Anders Larsson anser dock att det inte är så väldigt märkligt att Bring slutar.
-Ett chefskap bör vara mellan 4-8 år, därefter är det bra om någon annan tar över med nya krafter och idéer. Det är vad som sker nu, förklarar han.
Bring har haft tjänsten sedan 2003 och kom som en mycket frisk fläkt i ett totalt vindstilla kommunhus där ingen verkade bekymra sig över växande skuld och havererad ekonomi. Peter Bring lyckades på kort tid få upp ögonen på tjänstemän och politiker som nu började inse att Lindesbergs kommun var ett sjunkande skepp. En medvetenhet om krissituationen etablerades och arbetet att styra upp påbörjades men under resans gång har besparingsförsöken misslyckats och Lindesberg är åter i kris.
I helgen blir det stor familjefight, på bästa sändningstid i SVT, när fem av sex medlemmar i familjen Hansson från Vedevåg ska tävla i smarthet. Att frun och sönerna också skulle tävla i samma program kom dock som en överraskning för Fredrik, som fick veta först samma morgon som de åkte till inspelningen.
– Det är ju helt galet, men jätteroligt. Det blev en kul familjetävling, säger han till LindeNytt.
Fler poliser, ökad lokal närvaro och mer fokus på ungdomar. Det är några av de satsningar som väntar när polisen i Lindesberg blickar framåt. Samtidigt visar årets trygghetsundersökning överlag ett positivt resultat.
– Man upplever en stor trygghet i kommunen generellt, och det är vi såklart väldigt glada för, säger Johanna Knutsdotter, lokalpolisområdeschef Lindesberg
Lions Club Kristina och PRO har sedan i våras samlat in de små ”flärparna” som sitter på bland annat läskburkar. Ett kilo flärpar kan nämligen förändra livet för tre människor, då de blir till nya arm- och benproteser.
– Det är en sådan enkel och liten sak som man kan avvara, det påverkar ju inte panten heller, säger Raija Glatz.
Samtliga återvinningscentraler i Lindesbergs kommun håller stängt fredagen den 30 oktober. Detta med anledning av den högtidshelg som står för dörren – Alla helgons dag. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
En man i 40-årsåldern, hemmahörande i Lindesbergs kommun, åtalas vid Örebro tingsrätt för grovt rattfylleri och grov vårdslöshet i trafik efter en trafikolycka i Hällabacken i somras. Mannen erkänner rattfylleri, men nekar till att han gjort sig skyldig till vårdslöshet i trafik.
Ungefär 1000 pizzor per vecka har lämnat ugnen hos Pizzasmak i Lindesberg sedan starten i januari 2022. Inom kort blir det dock helt andra smaker på restaurangen när de byter koncept, och kommer servera allt – utom just pizza.
– Jag tror lindesbergarna vinner mer än de förlorar på det här, för det är ju trots allt inte brist på pizzerior i den här stan, säger Mahsum ”Mass” Altun.
Nicklas och Emma förvandlar den gamla macken vid Solhem till en obemannad butik. Efter flera månaders renovering närmar sig öppningen av Dygnet Runt Fellingsbro som ska göra vardagen lite enklare för ortens invånare.
– Vi har hållit på med renoveringen sedan i somras, och nu känns det som att vi är nära, säger Nicklas Backstöm.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.