Peter Bring kommer att sluta sin tjänst som kommunchef i Lindesbergs kommun. Detta klargjorde han i ett möte mellan honom och kommunalrådet Anders Larsson i slutet av förra veckan.
I egenskap som kommunstyrelsens ordförande, har Anders Larsson accepterat Brings vilja om att sluta sin tjänst. Nu kommer Larsson att jobba med ärendet för att finna en smidig lösning.
-Det är ju min uppgift att hantera det här. Först och främst kommer jag att informera personalen här, det sker idag, kommenterar Anders.
Varför Bring har valt denna väg, det får vi ingen egentlig förklaring på. Anders Larsson anser dock att det inte är så väldigt märkligt att Bring slutar.
-Ett chefskap bör vara mellan 4-8 år, därefter är det bra om någon annan tar över med nya krafter och idéer. Det är vad som sker nu, förklarar han.
Bring har haft tjänsten sedan 2003 och kom som en mycket frisk fläkt i ett totalt vindstilla kommunhus där ingen verkade bekymra sig över växande skuld och havererad ekonomi. Peter Bring lyckades på kort tid få upp ögonen på tjänstemän och politiker som nu började inse att Lindesbergs kommun var ett sjunkande skepp. En medvetenhet om krissituationen etablerades och arbetet att styra upp påbörjades men under resans gång har besparingsförsöken misslyckats och Lindesberg är åter i kris.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka blir det gott och blandat i krönikan, skarpa kontraster mellan motiven och kontexten. Kort och gott en trevlig blandning av händelser som jag har fått uppleva ute i naturen den senaste tiden.