Sedan i somras har invånarna haft möjlighet att delta i en medborgarenkät på Lindesbergs kommuns hemsida. Nu har enkäten stängts – och summeras med ett ord: succé.-Det blev ett mycket större deltagande än vi hade räknat med. Jag vill verkligen tacka samtliga för deras medverkan, det är trots allt för en viktig sak: vår framtid, förklarar kommunchef Lennart Jansson.
Över 500 personer har svarat på enkäten och över 100 har dessutom deltagit i den tävling som fanns med, där det handlade om att kläcka nya idéer, att komma med förslag på förbättringar på saker och ting. De 20 bästa förslagen kommer att belönas med fribiljetter till valfri tillställning i Lindesberg Arena.
-Det vi kommer att göra nu, är att sammanställa alla svar. Jag ser den här informationen som jättevärdefull och det skall bli ett nöje att ta del av hela materialet, kommenterar Lennart Jansson.
Ambitionen är nu att enkäten skall bli årligen återkommande, som ett kommunikationsmedel mellan kommun och invånare. Detta skall ge medborgarna större inflytande på kommunens utveckling.
-Alla vi som arbetar inom kommunen, sitter ju här för invånarnas skull. Därför är deras engagemang oerhört viktigt att vi tar del av på det här sättet, poängterar Jansson.
Och med dagens kommunikationsmedel – Internet – ser kommunledningen att man når ut till väldigt många.
-I stort sett alla har tillgång till nätet idag.
Detta har man också fått bekräftat i enkäten. Deltagandet har varit mycket brett rent geografiskt. Dessutom har man alla åldersgrupper representerade i materialet.
Fotnot: Sammanställningen skall redovisas under oktober månad. Då kommer även vinnarna i tävlingen att koras.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.