Sedan i somras har invånarna haft möjlighet att delta i en medborgarenkät på Lindesbergs kommuns hemsida. Nu har enkäten stängts – och summeras med ett ord: succé.-Det blev ett mycket större deltagande än vi hade räknat med. Jag vill verkligen tacka samtliga för deras medverkan, det är trots allt för en viktig sak: vår framtid, förklarar kommunchef Lennart Jansson.
Över 500 personer har svarat på enkäten och över 100 har dessutom deltagit i den tävling som fanns med, där det handlade om att kläcka nya idéer, att komma med förslag på förbättringar på saker och ting. De 20 bästa förslagen kommer att belönas med fribiljetter till valfri tillställning i Lindesberg Arena.
-Det vi kommer att göra nu, är att sammanställa alla svar. Jag ser den här informationen som jättevärdefull och det skall bli ett nöje att ta del av hela materialet, kommenterar Lennart Jansson.
Ambitionen är nu att enkäten skall bli årligen återkommande, som ett kommunikationsmedel mellan kommun och invånare. Detta skall ge medborgarna större inflytande på kommunens utveckling.
-Alla vi som arbetar inom kommunen, sitter ju här för invånarnas skull. Därför är deras engagemang oerhört viktigt att vi tar del av på det här sättet, poängterar Jansson.
Och med dagens kommunikationsmedel – Internet – ser kommunledningen att man når ut till väldigt många.
-I stort sett alla har tillgång till nätet idag.
Detta har man också fått bekräftat i enkäten. Deltagandet har varit mycket brett rent geografiskt. Dessutom har man alla åldersgrupper representerade i materialet.
Fotnot: Sammanställningen skall redovisas under oktober månad. Då kommer även vinnarna i tävlingen att koras.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag heter Daniel Andersson. Jag är öppet hbtq-person, lokal politiker och kandidat för Liberalerna i Lindesberg. Jag vill att vår kommun ska vara en plats där du kan vara den du är, älska den du vill och leva ditt liv utan rädsla för hot eller förakt. Därför är Pride så viktig.
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
Två välkända Lindesbergsprofiler – revymakaren och estradören Stefan Jansson samt manskören Harmonis dirigent Rickard Larsson – gästar Teater Ruths nya revy. Det utlovas sång, musik, vitsiga visor och gamla hopkok när föreställningen Smaken är som baken intar Danshyttans amfiteater i Storå.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
REPLIK: Socialdemokraterna skriver att de vill stärka Lindesbergs lasarett. Det låter bra. Problemet är att de undviker att säga det viktigaste, att de vill stänga akutkirurgin på akutmottagningen.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.