Sedan i somras har invånarna haft möjlighet att delta i en medborgarenkät på Lindesbergs kommuns hemsida. Nu har enkäten stängts – och summeras med ett ord: succé.-Det blev ett mycket större deltagande än vi hade räknat med. Jag vill verkligen tacka samtliga för deras medverkan, det är trots allt för en viktig sak: vår framtid, förklarar kommunchef Lennart Jansson.
Över 500 personer har svarat på enkäten och över 100 har dessutom deltagit i den tävling som fanns med, där det handlade om att kläcka nya idéer, att komma med förslag på förbättringar på saker och ting. De 20 bästa förslagen kommer att belönas med fribiljetter till valfri tillställning i Lindesberg Arena.
-Det vi kommer att göra nu, är att sammanställa alla svar. Jag ser den här informationen som jättevärdefull och det skall bli ett nöje att ta del av hela materialet, kommenterar Lennart Jansson.
Ambitionen är nu att enkäten skall bli årligen återkommande, som ett kommunikationsmedel mellan kommun och invånare. Detta skall ge medborgarna större inflytande på kommunens utveckling.
-Alla vi som arbetar inom kommunen, sitter ju här för invånarnas skull. Därför är deras engagemang oerhört viktigt att vi tar del av på det här sättet, poängterar Jansson.
Och med dagens kommunikationsmedel – Internet – ser kommunledningen att man når ut till väldigt många.
-I stort sett alla har tillgång till nätet idag.
Detta har man också fått bekräftat i enkäten. Deltagandet har varit mycket brett rent geografiskt. Dessutom har man alla åldersgrupper representerade i materialet.
Fotnot: Sammanställningen skall redovisas under oktober månad. Då kommer även vinnarna i tävlingen att koras.
Under våren startade Lindesbergs kommun, i samarbete med Region Örebro län, ett kognitivt stödteam i syfte att hjälpa och stötta anhöriga och personer med kognitiv svikt. Men de kan även finnas med redan från det att en misstanke uppstår om kognitiv svikt.
– Tanken är att vi ska kunna finnas med under hela sjukdomsförloppet, som en trygg hand, så man inte riskerar att falla mellan stolarna, förklarar processledare Elene Jirvelius.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu vill vi se att det inte bara är tomma ord och att något händer snabbt. På vägarna har man föredömligt separerat olika fordonsslag men varför inte i Lindesjön?
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
Under torsdagen presenterade Svenskt Näringsliv årets ranking av företagsklimatet i landets 290 kommuner. Grannkommunerna Ljusnarsberg och Hällefors klättrar vardera 7 platser, medan Nora tappar 14. Lindesberg ökar tre, och ligger nu på plats 285 av 290.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Två företag i Lindesberg har under de senaste dagarna fått in falska 500-kronorssedlar, något man upptäckt först när man räknat kassan för dagen. Nu vill restaurangägaren Karzan Kader varna andra företagare i närområdet att vara vaksamma på sedlar.
– Jag vill varna alla företagare, vi måste varna varandra och vara vaksamma, säger han till LindeNytt.
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.