Viktiga diskussioner inkluderade bland annat Arbetsförmedlingen vid kvällens möte. Foto: Ida Lindkvist
Kommunen anställer strateg och koordinator
Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning? Det här var de inledande frågorna som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) ställde vid kvällens möte.
Tjänstemän, kommunpolitiker, Migrationsverket, ABF, Arbetsförmedlingen och representanter från ideella organisationer såsom Röda Korset och Svenska kyrkan var några av de som närvarade vid mötet under onsdagskvällen.
– Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning?, var de frågor som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) inledde med, och som låg till grund för träffen.
– Asylprövningarna är så långa, det för förödande för de som är på asylboenden och bara väntar. Så var kan vi mötas, vad kan vi göra, hur ska vi ta oss an det här?, funderade kommunchef Christer Lenke.
Henrik Strandberg från Migrationsverket berättar för åhörarna om de asylsökandes väg, från det att de tas emot tills att ett eventuellt uppehållstillstånd ges.
– I dagsläget är vi glada om de får sin asylutredning inom 1,5-2 år, säger Henrik.
Stefan Pettersson från Arbetsförmedlingen är också med vid mötet.
– När de blir kommunplacerade, får en adress och en bostad, då börjar vi att jobba med dem. Vi sparkar igång en etableringsplan som håller i två år, säger Stefan som också tillägger att i och med antalet människor som har pension i siktet så har hela Europa, inklusive Sverige, brist på arbetskraft. Läkare, lärare och vårdpersonal är framförallt en bristvara idag.
– Det gäller att få till en dialog, att företag vågar diskutera med Arbetsförmedlingen, då tror jag att man kommer att hitta lösningar, säger Irja.
De ideella organisationerna, däribland Röda Korset, känner att det saknas en länk mellan deras jobb och insats och fram till kommunen.
– Vi saknar kommunen, det här är något som vi måste göra tillsammans, konstaterar Röda Korsets ordförande Gunilla Egeryd.
Foto: Ida Lindkvist
Och Christer Lenke har goda nyheter.
– Ledningen har det väldigt påställt, så vi ska rekrytera en strateg för att vara stöd till ledningen.
– Tillsammans med Region Örebro Län startar vi ett projekt. Vi ska också rekrytera en koordinator. Så det blir en ingång och en utgång för kommunen, säger Lenke.
– Vi hoppas att den här processen ska gå fort. Annonsen går ut redan i nästa vecka, tillägger Irja.
– Det här låter alldeles utmärkt, den här personen kommer att kunna vara den här spindeln i nätet som vi behöver, säger Gunilla Egeryd.
Eva Strömberg, ABF, var också positiv till beskedet.
– Den här koordinatorn är väldigt viktig, så må den aldrig bli sjuk. Det kommer att bli en nyckelperson!
Sture Åtterås, Handelskammaren, poängterade vikten av ett samarbete, och att man inte ska trampa skorna av varandra.
– Det behövs pengar, så är det bara, man kan inte bygga det här på bara ideella krafter. Men det finns många medel! Är ni med och söker det här?, säger Åtterås.
– Vi är mitt i smeten så någon som kan hjälpa oss att samordna, det är en stor hjälp för oss att styra upp det här, säger Svenska Kyrkan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...