Viktiga diskussioner inkluderade bland annat Arbetsförmedlingen vid kvällens möte. Foto: Ida Lindkvist
Kommunen anställer strateg och koordinator
Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning? Det här var de inledande frågorna som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) ställde vid kvällens möte.
Tjänstemän, kommunpolitiker, Migrationsverket, ABF, Arbetsförmedlingen och representanter från ideella organisationer såsom Röda Korset och Svenska kyrkan var några av de som närvarade vid mötet under onsdagskvällen.
– Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning?, var de frågor som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) inledde med, och som låg till grund för träffen.
– Asylprövningarna är så långa, det för förödande för de som är på asylboenden och bara väntar. Så var kan vi mötas, vad kan vi göra, hur ska vi ta oss an det här?, funderade kommunchef Christer Lenke.
Henrik Strandberg från Migrationsverket berättar för åhörarna om de asylsökandes väg, från det att de tas emot tills att ett eventuellt uppehållstillstånd ges.
– I dagsläget är vi glada om de får sin asylutredning inom 1,5-2 år, säger Henrik.
Stefan Pettersson från Arbetsförmedlingen är också med vid mötet.
– När de blir kommunplacerade, får en adress och en bostad, då börjar vi att jobba med dem. Vi sparkar igång en etableringsplan som håller i två år, säger Stefan som också tillägger att i och med antalet människor som har pension i siktet så har hela Europa, inklusive Sverige, brist på arbetskraft. Läkare, lärare och vårdpersonal är framförallt en bristvara idag.
– Det gäller att få till en dialog, att företag vågar diskutera med Arbetsförmedlingen, då tror jag att man kommer att hitta lösningar, säger Irja.
De ideella organisationerna, däribland Röda Korset, känner att det saknas en länk mellan deras jobb och insats och fram till kommunen.
– Vi saknar kommunen, det här är något som vi måste göra tillsammans, konstaterar Röda Korsets ordförande Gunilla Egeryd.
Foto: Ida Lindkvist
Och Christer Lenke har goda nyheter.
– Ledningen har det väldigt påställt, så vi ska rekrytera en strateg för att vara stöd till ledningen.
– Tillsammans med Region Örebro Län startar vi ett projekt. Vi ska också rekrytera en koordinator. Så det blir en ingång och en utgång för kommunen, säger Lenke.
– Vi hoppas att den här processen ska gå fort. Annonsen går ut redan i nästa vecka, tillägger Irja.
– Det här låter alldeles utmärkt, den här personen kommer att kunna vara den här spindeln i nätet som vi behöver, säger Gunilla Egeryd.
Eva Strömberg, ABF, var också positiv till beskedet.
– Den här koordinatorn är väldigt viktig, så må den aldrig bli sjuk. Det kommer att bli en nyckelperson!
Sture Åtterås, Handelskammaren, poängterade vikten av ett samarbete, och att man inte ska trampa skorna av varandra.
– Det behövs pengar, så är det bara, man kan inte bygga det här på bara ideella krafter. Men det finns många medel! Är ni med och söker det här?, säger Åtterås.
– Vi är mitt i smeten så någon som kan hjälpa oss att samordna, det är en stor hjälp för oss att styra upp det här, säger Svenska Kyrkan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...