Viktiga diskussioner inkluderade bland annat Arbetsförmedlingen vid kvällens möte. Foto: Ida Lindkvist
Kommunen anställer strateg och koordinator
Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning? Det här var de inledande frågorna som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) ställde vid kvällens möte.
Tjänstemän, kommunpolitiker, Migrationsverket, ABF, Arbetsförmedlingen och representanter från ideella organisationer såsom Röda Korset och Svenska kyrkan var några av de som närvarade vid mötet under onsdagskvällen.
– Vad kan vi göra rent handelskraftigt för att hjälpa nyanlända, och hur ska de komma till jobb och sysselsättning?, var de frågor som kommunstyrelsens ordförande Irja Gustavsson (S) inledde med, och som låg till grund för träffen.
– Asylprövningarna är så långa, det för förödande för de som är på asylboenden och bara väntar. Så var kan vi mötas, vad kan vi göra, hur ska vi ta oss an det här?, funderade kommunchef Christer Lenke.
Henrik Strandberg från Migrationsverket berättar för åhörarna om de asylsökandes väg, från det att de tas emot tills att ett eventuellt uppehållstillstånd ges.
– I dagsläget är vi glada om de får sin asylutredning inom 1,5-2 år, säger Henrik.
Stefan Pettersson från Arbetsförmedlingen är också med vid mötet.
– När de blir kommunplacerade, får en adress och en bostad, då börjar vi att jobba med dem. Vi sparkar igång en etableringsplan som håller i två år, säger Stefan som också tillägger att i och med antalet människor som har pension i siktet så har hela Europa, inklusive Sverige, brist på arbetskraft. Läkare, lärare och vårdpersonal är framförallt en bristvara idag.
– Det gäller att få till en dialog, att företag vågar diskutera med Arbetsförmedlingen, då tror jag att man kommer att hitta lösningar, säger Irja.
De ideella organisationerna, däribland Röda Korset, känner att det saknas en länk mellan deras jobb och insats och fram till kommunen.
– Vi saknar kommunen, det här är något som vi måste göra tillsammans, konstaterar Röda Korsets ordförande Gunilla Egeryd.
Foto: Ida Lindkvist
Och Christer Lenke har goda nyheter.
– Ledningen har det väldigt påställt, så vi ska rekrytera en strateg för att vara stöd till ledningen.
– Tillsammans med Region Örebro Län startar vi ett projekt. Vi ska också rekrytera en koordinator. Så det blir en ingång och en utgång för kommunen, säger Lenke.
– Vi hoppas att den här processen ska gå fort. Annonsen går ut redan i nästa vecka, tillägger Irja.
– Det här låter alldeles utmärkt, den här personen kommer att kunna vara den här spindeln i nätet som vi behöver, säger Gunilla Egeryd.
Eva Strömberg, ABF, var också positiv till beskedet.
– Den här koordinatorn är väldigt viktig, så må den aldrig bli sjuk. Det kommer att bli en nyckelperson!
Sture Åtterås, Handelskammaren, poängterade vikten av ett samarbete, och att man inte ska trampa skorna av varandra.
– Det behövs pengar, så är det bara, man kan inte bygga det här på bara ideella krafter. Men det finns många medel! Är ni med och söker det här?, säger Åtterås.
– Vi är mitt i smeten så någon som kan hjälpa oss att samordna, det är en stor hjälp för oss att styra upp det här, säger Svenska Kyrkan.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
På fredag så kliver Lindlöven ut på hemmaisen för en ny slutspelsmatch. Hudiksvalls HC leder finalspelet med 2-0 i matcher och kan avgöra den norra finalen vid seger. Arkivfoto: Hasse Persson
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.