Det finns en stor oro över att elever använder droger och att tidigare elever försöker sälja droger på skolan. Socialförvaltningen tar de här signalerna på stort allvar. Om några veckor ska två projektrekryterade personer finnas på plats ute bland ungdomarna. Kommunen vill stoppa missbruk och man vill skaffa sig ett sätt att arbeta med dem som redan använder droger eller som ägnar sig åt brottslighet.- Va bra! Helt suveränt. Det här är bara positivt och det finns inga nackdelar, säger Susanna Jakobsson, ungdomspolis. Det är viktigt att de kommer att finnas på plats där det händer.
Det var i höstas som det kom fram stor oro från en av skolorna i kommunen som gällde misstankar om droganvändning bland eleverna. Det blev möte med såväl drogsamordnare som polis och socialtjänst.
– Oron avser ett antal före detta elever som nu är i 20 årsåldern och som kommer och stör och uppenbarligen försöker sälja droger på skolan, noterade socialförvaltningen i en skrivelse till socialnämnden, som har skjutit till 737 000 kr för två personer som t o m september ska jobba både förebyggande – men också ta fram metoder.
– Det handlar om att ge skolorna råd om hur de ska göra om de träffar på elever som är drogpåverkade. För många i skolan kan det vara en ny erfarenhet, även om drogmissbruk inte är nytt i skolvärlden, säger Marie Ekblad som är verksamhetschef på socialförvaltningen.
Skolorna ska få en checklista om hur man ska gå tillväga om man upptäcker eller misstänker missbruk. De har två ”fältarbetarna” ska också vara ute på kvällar och helger, t ex under s k riskhelger, där droger brukar vara vanligare eller i samband med fester. De ska också kartlägga hur missbruket kan se ut bland ungdomarna. De signaler som kommer är oklara.
– Vi har fått litet mer anmälningar till socialtjänsten, säger Marie Ekblad. De skolor som signalerar oro över läget är Lindeskolan och Storåskolan.
– Det är viktigt att bygga relationer och ta redan på anledningarna till ett missbruk, säger Susanna Jakobsson. Och att man har ett samarbete med föräldrarna.
Både skola och socialtjänst har satt in insatser och Marie Ekblad säger att man känner till en del av de elever det handlar om. Annons har varit ute för att söka de två personer som ska jobba med det här drogförebyggande arbetet och Marie Ekblad har i dagarna satt igång intervjuer med dem som sökt. Det här är en del av den översyn av som flera förvaltningar ska göra över det förebyggande arbetet i kommunen.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.