Det finns en stor oro över att elever använder droger och att tidigare elever försöker sälja droger på skolan. Socialförvaltningen tar de här signalerna på stort allvar. Om några veckor ska två projektrekryterade personer finnas på plats ute bland ungdomarna. Kommunen vill stoppa missbruk och man vill skaffa sig ett sätt att arbeta med dem som redan använder droger eller som ägnar sig åt brottslighet.- Va bra! Helt suveränt. Det här är bara positivt och det finns inga nackdelar, säger Susanna Jakobsson, ungdomspolis. Det är viktigt att de kommer att finnas på plats där det händer.
Det var i höstas som det kom fram stor oro från en av skolorna i kommunen som gällde misstankar om droganvändning bland eleverna. Det blev möte med såväl drogsamordnare som polis och socialtjänst.
– Oron avser ett antal före detta elever som nu är i 20 årsåldern och som kommer och stör och uppenbarligen försöker sälja droger på skolan, noterade socialförvaltningen i en skrivelse till socialnämnden, som har skjutit till 737 000 kr för två personer som t o m september ska jobba både förebyggande – men också ta fram metoder.
– Det handlar om att ge skolorna råd om hur de ska göra om de träffar på elever som är drogpåverkade. För många i skolan kan det vara en ny erfarenhet, även om drogmissbruk inte är nytt i skolvärlden, säger Marie Ekblad som är verksamhetschef på socialförvaltningen.
Skolorna ska få en checklista om hur man ska gå tillväga om man upptäcker eller misstänker missbruk. De har två ”fältarbetarna” ska också vara ute på kvällar och helger, t ex under s k riskhelger, där droger brukar vara vanligare eller i samband med fester. De ska också kartlägga hur missbruket kan se ut bland ungdomarna. De signaler som kommer är oklara.
– Vi har fått litet mer anmälningar till socialtjänsten, säger Marie Ekblad. De skolor som signalerar oro över läget är Lindeskolan och Storåskolan.
– Det är viktigt att bygga relationer och ta redan på anledningarna till ett missbruk, säger Susanna Jakobsson. Och att man har ett samarbete med föräldrarna.
Både skola och socialtjänst har satt in insatser och Marie Ekblad säger att man känner till en del av de elever det handlar om. Annons har varit ute för att söka de två personer som ska jobba med det här drogförebyggande arbetet och Marie Ekblad har i dagarna satt igång intervjuer med dem som sökt. Det här är en del av den översyn av som flera förvaltningar ska göra över det förebyggande arbetet i kommunen.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.