De flesta småkommuner brottas med problem som utflyttning i allt större grad. För att vända trenden och få folk att flytta till kommunen, har det senaste varit att inte längre ha så strikta regler gällande boenden vid strandnära områden. Sjöutsikt och egen brygga vid huset är självklart, menar man i t ex Mälardalen som nu storsatsar på konceptet. Det är nu kommunerna ska agera. Om några år är det ingen nyhet att erbjuda strandtomter. Och kanske har det varit drivande till att Lindesberg nu har valt att se över området Lindesby för just strandnära och attraktiva villatomter.
Det är helt rätt spår, konstaterar Mats Lagerman, som långt tidigare påtalat hur viktig denna fråga är för kommunens framtid. Och nyheten om villatomterna i Lindesby kommer för många som en överraskning, inte minst för Mats Lagerman.
-Det här är jättebra och kommer faktiskt lite som en överraskning, säger Mats Lagerman när nyheten når honom på torsdagen under en affärsresa i Stockholm.
-Jag vet att stockholmarna lämnar storstaden för att finna billigare boendealternativ, men även för att bo på en lugnare och tryggare plats. I första hand är det Mälardalen stockholmarna tittar på. Detta med anledning av goda kommunikationer med andra större städer, säger Lagerman.
Lindesberg – en del i EU-region Mälardalen
Att kommunen nu fått upp ögonen för strandnära boende på allvar är helt rätt i tiden, inte bara då andra kommuner satsat stenhårt på att locka invånare till sig genom denna strategi. Det sammanfaller också ganska naturligt när Lindesbergs kommun nu ska ta ställning till om vi ska ingå medlemskap i Mälardalsrådet. Örebro läns landsting och kommun har redan ansökt. Alla landsting samt flertalet kommuner i Södermanlands, Västmanlands, Uppsala och Stockholms län är redan idag medlemmar.
Länk till ”vår” nya hemsida>>
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag berätta om en liten resa som jag nyligen har gjort. Förra veckan åkte jag och min flickvän till en stuga som hon hade bokat för en natt. Jag hade fått information om denna stuga och plats och tyckte att det såg för bra ut för att vara sant. Det såg magiskt ut. En stuga vid en myr liksom.
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.