De flesta småkommuner brottas med problem som utflyttning i allt större grad. För att vända trenden och få folk att flytta till kommunen, har det senaste varit att inte längre ha så strikta regler gällande boenden vid strandnära områden. Sjöutsikt och egen brygga vid huset är självklart, menar man i t ex Mälardalen som nu storsatsar på konceptet. Det är nu kommunerna ska agera. Om några år är det ingen nyhet att erbjuda strandtomter. Och kanske har det varit drivande till att Lindesberg nu har valt att se över området Lindesby för just strandnära och attraktiva villatomter.
Det är helt rätt spår, konstaterar Mats Lagerman, som långt tidigare påtalat hur viktig denna fråga är för kommunens framtid. Och nyheten om villatomterna i Lindesby kommer för många som en överraskning, inte minst för Mats Lagerman.
-Det här är jättebra och kommer faktiskt lite som en överraskning, säger Mats Lagerman när nyheten når honom på torsdagen under en affärsresa i Stockholm.
-Jag vet att stockholmarna lämnar storstaden för att finna billigare boendealternativ, men även för att bo på en lugnare och tryggare plats. I första hand är det Mälardalen stockholmarna tittar på. Detta med anledning av goda kommunikationer med andra större städer, säger Lagerman.
Lindesberg – en del i EU-region Mälardalen
Att kommunen nu fått upp ögonen för strandnära boende på allvar är helt rätt i tiden, inte bara då andra kommuner satsat stenhårt på att locka invånare till sig genom denna strategi. Det sammanfaller också ganska naturligt när Lindesbergs kommun nu ska ta ställning till om vi ska ingå medlemskap i Mälardalsrådet. Örebro läns landsting och kommun har redan ansökt. Alla landsting samt flertalet kommuner i Södermanlands, Västmanlands, Uppsala och Stockholms län är redan idag medlemmar.
Länk till ”vår” nya hemsida>>
Årets kräftfiske är officiellt igång, och strax efter klockan 15 kastades de första burarna ner i vattnet i hopp om storfångst. Runt om hela Strandpromenaden myllrade det av familjer som gjorde sig redo med bord och stolar inför kvällens stora fiske.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran