I slutet av november förra året lade socialnämnden fram ett förslag som skulle innebära att matlådor levererade av hemtjänsten skulle komma att bli betydligt dyrare än i dagsläget. Förslaget möttes av skarp kritik och under tisdagen meddelade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) att man backar från förslaget.
– Det var så vi ville göra egentligen, men det blev fel med hemkörningsavgiften, säger Bengt Storbacka.
Socialnämndens förslag om att höja avgifterna på både matlådor och hemkörning till hemtjänstens brukare möttes av skarp kritik. Priset för en matlåda är idag 41 kronor plus en hemkörningsavgift om 11 kronor, men enligt socialnämndens förslag skulle det nya priset hamna på 57 kronor plus hemkörningsavgift om 41 kronor. Detta skulle innebära en prishöjning på hela 66 procent.
– Socialnämnden behöver som bekant spara pengar och nu ser vi över alla våra kostnader, där detta är en del i det arbetet, sade nämndens ordförande Mathz Eriksson till LindeNytt i november.
Men efter tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen meddelar ordförande Bengt Storbacka att man inte kommer att höja priset, åtminstone inte för hemkörningen.
– Det uppfattades av många som att fattiga människor skulle riskera att bli utan mat, men så är det inte. Vi höjer avgiften på matlådorna från 48 kronor till 57, där jämförbara kommuner ligger nästan 20 kronor högre än oss. Men vi har insett att hemkörningsavgiften ska vara kvar på 11 kronor, så den höjs inte. Vi klarar våra omkostnader med höjningen till 57 kronor, säger Storbacka.
Matlådor beviljas i dagsläget om den enskilde inte själv kan tillreda huvudmålet och inte kan tillgodose behovet på annat sätt. Den enskilde får kalla färdiglagade portionsrätter hemlevererade av hemtjänsten. Enligt socialnämndens förslag skulle dock endast personer med medicinska skäl få ta del av den tjänsten, något som har skapat en hel del oror bland de äldre.
– Medicinska skäl kan absolut vara att man är gammal och inte kan laga mat eller handla själv. Människor kan vara lugna, man kan äta sig mätt och ingen behöver gå i konkurs. Det var en enig kommunstyrelse som fattade beslut idag, och det känns jätteskönt, säger Bengt Storbacka.
Förslaget ska nu vidare till kommunfullmäktige för beslut, vilket sker den 14 februari.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.