I slutet av november förra året lade socialnämnden fram ett förslag som skulle innebära att matlådor levererade av hemtjänsten skulle komma att bli betydligt dyrare än i dagsläget. Förslaget möttes av skarp kritik och under tisdagen meddelade kommunstyrelsens ordförande Bengt Storbacka (S) att man backar från förslaget.
– Det var så vi ville göra egentligen, men det blev fel med hemkörningsavgiften, säger Bengt Storbacka.
Socialnämndens förslag om att höja avgifterna på både matlådor och hemkörning till hemtjänstens brukare möttes av skarp kritik. Priset för en matlåda är idag 41 kronor plus en hemkörningsavgift om 11 kronor, men enligt socialnämndens förslag skulle det nya priset hamna på 57 kronor plus hemkörningsavgift om 41 kronor. Detta skulle innebära en prishöjning på hela 66 procent.
– Socialnämnden behöver som bekant spara pengar och nu ser vi över alla våra kostnader, där detta är en del i det arbetet, sade nämndens ordförande Mathz Eriksson till LindeNytt i november.
Men efter tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen meddelar ordförande Bengt Storbacka att man inte kommer att höja priset, åtminstone inte för hemkörningen.
– Det uppfattades av många som att fattiga människor skulle riskera att bli utan mat, men så är det inte. Vi höjer avgiften på matlådorna från 48 kronor till 57, där jämförbara kommuner ligger nästan 20 kronor högre än oss. Men vi har insett att hemkörningsavgiften ska vara kvar på 11 kronor, så den höjs inte. Vi klarar våra omkostnader med höjningen till 57 kronor, säger Storbacka.
Matlådor beviljas i dagsläget om den enskilde inte själv kan tillreda huvudmålet och inte kan tillgodose behovet på annat sätt. Den enskilde får kalla färdiglagade portionsrätter hemlevererade av hemtjänsten. Enligt socialnämndens förslag skulle dock endast personer med medicinska skäl få ta del av den tjänsten, något som har skapat en hel del oror bland de äldre.
– Medicinska skäl kan absolut vara att man är gammal och inte kan laga mat eller handla själv. Människor kan vara lugna, man kan äta sig mätt och ingen behöver gå i konkurs. Det var en enig kommunstyrelse som fattade beslut idag, och det känns jätteskönt, säger Bengt Storbacka.
Förslaget ska nu vidare till kommunfullmäktige för beslut, vilket sker den 14 februari.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.