I oktober kommer Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet åka med på den så kallade ”Promotionbåten” för tredje året i rad. Nytt för i år är att kommunen bjuder in företagare att följa med – helt gratis.
Vad händer om man klämmer in ca 1500 företagare på en båt och far ut på Östersjön? Tja, fantasin må flöda – men om arrangören bakom fenomenet får yttra sig, så skapar man med detta en grund där nya affärskontakter skapas mellan deltagarna. Och detta understryker även representanter från Lindesbergs kommun som nu kommer att vara med på båten för tredje gången.
-Det här är ett bra sätt för företagare att knyta kontakt med andra företagare och eventuellt också inleda samarbeten på olika sätt, säger Anne.
För att få åka med på båten måste ett företag köpa en andel motsvarande 20 000 kronor, vilket ger plats för 10 deltagare. Dock har Lindesbergs kommun gått in med egna medel för att låta företagare från trakten åka med helt gratis i år.
-Ja, vi tror på det här och tycker att det är en bra sak för att främja näringslivet. Därför har vi valt att gå ut med gratisplatser, förklarar hon.
Totalt 10 företagare/personer kommer nu att få åka med på resan mot Åland gratis.
-Det finns bara ett fåtal platser kvar nu och vill man åka med så ska man höra av sig via mail eller telefon innan fredag 22 augusti, och det är alltså först till kvarn som gäller, säger Anne Resare.
Mer info finns här>>
Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var jag ute med kameran. Ett vackert vinterlandskap i all ära, men jag hade redan haft fokus på en fågelart två veckor innan den första snön föll.
Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.