I oktober kommer Lindesbergs kommuns utvecklingsenhet åka med på den så kallade ”Promotionbåten” för tredje året i rad. Nytt för i år är att kommunen bjuder in företagare att följa med – helt gratis.
Vad händer om man klämmer in ca 1500 företagare på en båt och far ut på Östersjön? Tja, fantasin må flöda – men om arrangören bakom fenomenet får yttra sig, så skapar man med detta en grund där nya affärskontakter skapas mellan deltagarna. Och detta understryker även representanter från Lindesbergs kommun som nu kommer att vara med på båten för tredje gången.
-Det här är ett bra sätt för företagare att knyta kontakt med andra företagare och eventuellt också inleda samarbeten på olika sätt, säger Anne.
För att få åka med på båten måste ett företag köpa en andel motsvarande 20 000 kronor, vilket ger plats för 10 deltagare. Dock har Lindesbergs kommun gått in med egna medel för att låta företagare från trakten åka med helt gratis i år.
-Ja, vi tror på det här och tycker att det är en bra sak för att främja näringslivet. Därför har vi valt att gå ut med gratisplatser, förklarar hon.
Totalt 10 företagare/personer kommer nu att få åka med på resan mot Åland gratis.
-Det finns bara ett fåtal platser kvar nu och vill man åka med så ska man höra av sig via mail eller telefon innan fredag 22 augusti, och det är alltså först till kvarn som gäller, säger Anne Resare.
Mer info finns här>>
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.