Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen beslutade man att ge kommundirektören samt alla nämnder i uppdrag att skyndsamt ta fram en handlingsplan för att kunna få en budget i balans. Detta efter att årets kommunbudget går mot ett underskott om 8,4 miljoner kronor, mot prognostiserade 11 miljoner i plusresultat.
– Vi kommer behöva fatta väldigt tuffa beslut framöver, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Kommunens budget går mot ett underskott på 8,4 miljoner kronor för 2023, och inför kommande år ser läget inte ljusare ut. Med anledning av detta valde en enig kommunstyrelse, förutom V som reserverade sig, att ge kommundirektören och samtliga nämnder i uppdrag att skyndsamt ta fram en handlingsplan för att få en budget i balans. Handlingsplanen ska sedan redovisas för kommunstyrelsen i mars 2024.
– Vi har fått en ekonomisk uppföljning och det ser väldigt, väldigt tajt ut för kommunen, framförallt barn- och utbildningsnämnden och socialnämnden, berättar Tomas Klockars (M) ordförande i kommunstyrelsen.
Barn- och utbildningsnämnden flaggar just nu för ett underskott på 18,9 miljoner kronor, samtidigt som socialnämnden ser ut att gå back 35,6 miljoner i år.
– Då har socialnämnden fått ett riktat statsbidrag på 18,2 miljoner i år för att minska kostnaderna för timvikarier, så egentligen skulle underskottet vara ännu högre, säger Klockars.
Det ekonomiska läget ser dessvärre inte ljusare ut inför 2024, varför man nu valde att lägga skarpare direktiv på en handlingsplan.
– Det är dags att vi politiker tar ett ansvar, man kan inte bara dra ut på saker och ting, vi måste vara ganska tuffa annars händer det inget, säger Markus Lundin (KD).
Den stora handlingsplanen som nu ska tas fram ska redovisas för kommunstyrelsen i mars 2024, men exakt vad man kan behöva spara in på är dock för tidigt att säga än så länge.
– Vi vet att ungefär 10 procent av kommunens årsintäkter är borta i inflation, det är omkring 140 miljoner, det är tufft, säger Tom Persson (SD).
– Vi har inte anpassat verksamheter efter en lågkonjunktur, utan man har hela tiden förlitat sig på att det ska komma bidrag från staten. Vi vill kunna hålla en budget i balans ändå, och kommer det bidrag är det bara plus, avslutar Klockars.
2024 års budget är den första som den nya majoriteten själva har lagt, där man har beräknat ett resultat på noll kronor på sista raden. För att få denna att gå ihop planerar man att använda 26 miljoner kronor från tidigare års överskott, med den så kallade resultatutjämningsreserven, samt ett extra uttag från Linde Stadshus på 15 miljoner kronor.
Vid 19-tiden på onsdagskvällen inträffade en singelolycka med lastbil på riksväg 50 strax norr om Fornaboda – vid Hällabacken. Inga personskador har rapporterats i samband med händelsen – dock flaggar Trafikverket för att bärgningsarbetet kommer få mycket stor påverkan på trafiken längs vägsträckan.
– Den står inte trafikfarligt, men det kommer naturligtvis att bli störningar i samband med att lastbilen skall bärgas, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
SMHI har utfärdat en gul varning för ytterligare ett kraftigt snöoväder, som under onsdagen och natten till torsdag slår mot nordvästra Götaland och sydvästra Svealand.
Ovädret Anna medförde stora mängder snö i Lindesbergs kommun under natten till torsdag och under natten till fredag. Lokalt har omkring 25 till 30 centimeter snö fallit, och enligt prognoser från SMHI väntas ytterligare snö under fredagskvällen. På kommunens avdelning för Gata/Trafik har man läget under kontroll och arbetar just nu för fullt med snöröjningen.
– Vi har inte fått in några rapporterade problem, däremot har vi märkt är att det börjar bli trångt i centrum. Annars verkar det flyta på bra för tillfället, säger Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
Då var det klart! Nu är rösterna räknade och här är vinnarna av Årets bild 2025. Tack så mycket till er alla som har röstat och jag önskar er alla ett gott nytt år! Ett nytt fotoår har precis börjat och vi ses snart igen med ordinarie fotokrönika. /Sami Rahkonen – Fotokrönikör
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
UPPDATERAD KL. 14.50. En man i 50-årsåldern greps på tisdagsförmiddagen på en ort i Lindesbergs kommun, misstänkt för misshandel, våld i nära relation. Målsäganden, en kvinna, har tvingats söka akut sjukvård, uppger polisen i en händelserapport.
– Mannen är nu anhållen misstänkt för grov misshandel samt misshandel av normalgraden, uppger Anders Dahlman vid polisen.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.