Under tisdagens sammanträde i kommunstyrelsen beslutade man att ge kommundirektören samt alla nämnder i uppdrag att skyndsamt ta fram en handlingsplan för att kunna få en budget i balans. Detta efter att årets kommunbudget går mot ett underskott om 8,4 miljoner kronor, mot prognostiserade 11 miljoner i plusresultat.
– Vi kommer behöva fatta väldigt tuffa beslut framöver, säger Tom Persson (SD), vice ordförande i kommunstyrelsen.
Kommunens budget går mot ett underskott på 8,4 miljoner kronor för 2023, och inför kommande år ser läget inte ljusare ut. Med anledning av detta valde en enig kommunstyrelse, förutom V som reserverade sig, att ge kommundirektören och samtliga nämnder i uppdrag att skyndsamt ta fram en handlingsplan för att få en budget i balans. Handlingsplanen ska sedan redovisas för kommunstyrelsen i mars 2024.
– Vi har fått en ekonomisk uppföljning och det ser väldigt, väldigt tajt ut för kommunen, framförallt barn- och utbildningsnämnden och socialnämnden, berättar Tomas Klockars (M) ordförande i kommunstyrelsen.
Barn- och utbildningsnämnden flaggar just nu för ett underskott på 18,9 miljoner kronor, samtidigt som socialnämnden ser ut att gå back 35,6 miljoner i år.
– Då har socialnämnden fått ett riktat statsbidrag på 18,2 miljoner i år för att minska kostnaderna för timvikarier, så egentligen skulle underskottet vara ännu högre, säger Klockars.
Det ekonomiska läget ser dessvärre inte ljusare ut inför 2024, varför man nu valde att lägga skarpare direktiv på en handlingsplan.
– Det är dags att vi politiker tar ett ansvar, man kan inte bara dra ut på saker och ting, vi måste vara ganska tuffa annars händer det inget, säger Markus Lundin (KD).
Den stora handlingsplanen som nu ska tas fram ska redovisas för kommunstyrelsen i mars 2024, men exakt vad man kan behöva spara in på är dock för tidigt att säga än så länge.
– Vi vet att ungefär 10 procent av kommunens årsintäkter är borta i inflation, det är omkring 140 miljoner, det är tufft, säger Tom Persson (SD).
– Vi har inte anpassat verksamheter efter en lågkonjunktur, utan man har hela tiden förlitat sig på att det ska komma bidrag från staten. Vi vill kunna hålla en budget i balans ändå, och kommer det bidrag är det bara plus, avslutar Klockars.
2024 års budget är den första som den nya majoriteten själva har lagt, där man har beräknat ett resultat på noll kronor på sista raden. För att få denna att gå ihop planerar man att använda 26 miljoner kronor från tidigare års överskott, med den så kallade resultatutjämningsreserven, samt ett extra uttag från Linde Stadshus på 15 miljoner kronor.
På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den här gången med låten ”Hollow”. Hos familjen Nydén i Frövi är peppen redan i full gång, då pappa Andreas lillebror är sångare i bandet. Inför lördagens deltävling har Andreas sett till att den yngre generationen i norra länsdelen har rätt utstyrsel, det vill säga i sann ”Smash-anda”.
– Vi sprider glädje till kommunens ungar och kompisar. Jag har ju fått en massa grejer, då vill man ju dela med sig, berättar Andreas.
FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en träff framåt kvällen. Vid midnatt larmade mobilen. Jag tittade ut genom fönstret – och visst var det norrsken. Termometern visade –23 grader. Skulle jag gå ut i kylan eller stanna kvar under det varma täcket? Hmm…
Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket välbekant ansikte på Kulturskolan Garnalia, där han arbetat i 24 år som teaterlärare. I somras tog Stefan beslutet att byta scen och anta nya utmaningar i en annan tjänst.
– Det var inte ett enkelt beslut att fatta och börja någon annanstans, framför allt på grund av eleverna och mina kollegor, som jag saknar, säger Stefan Jansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora finns det flera arter som har valt att stanna kvar över vintern, och det är alltid lika roligt att få se dem så här års när antalet fågelarter annars är färre.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.