Mellan 10-15 villatomter totalt skall tas fram i områdena Hermanstorp, Norslund och Ånäs i Lindesberg. Enligt kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka, finns det en stor efterfrågan på tomter i just Lindesberg, men också Frövi, och detta motiverar att man nu sätter fart på arbetet.
– Det finns en stor efterfrågan på villatomter i Lindesberg och Frövi. Det är väldigt positivt, att det finns intresse att bygga och bo här, säger Storbacka.
Det råder inte brist på villatomter i Lindesbergs kommun – dock i centralorten och här finns också störst efterfrågan. Med anledning av det kommer man nu att titta närmare på den centralt belägna området Hermanstorp samt naturlägen i området Norslund och Ånäs strax utanför Lindesberg.
– Det är så kallade lucktomter vi letar i dessa områden. Vi tror att det går att finna mellan tio och femton tomter sammanlagt i de här områdena, säger Bengt Storbacka.
I höst kommer arbetet med nya detaljplaner för områdena att påbörjas. Detta beräknas ta cirka ett års tid att genomföra.
– Sedan finns också en strategi att på längre sikt finna nya områden att bygga bostäder på, så det kommer att bli mer arbete för att skapa möjligheter att bo i Lindesberg framöver, avslutar Storbacka.
Enligt Bengt Storbacka är det framför allt barnfamiljer som vänder sig till kommunen och efterfrågar villatomter.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.
Under tisdagseftermiddagen stoppade en polispatrull ett fordon på industriområdet i Lindesberg. Vid kontroll av fordonet fattade patrullen misstanke om att mannen, som är i 20-årsåldern, var påverkad av narkotika.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som går ihop med en summa pengar per åskådare som är på plats. I år bjuds publiken på dubbla matcher med fri entré där fyra segersugna lag som är i behov av två poäng kommer att göra upp.
– Det känns som att det kommer att bli två spännande matcher, säger LIF Lindesbergs Madelene Fischer.
UPPDATERAD KL 16:30. Strax före klockan 15:30 inkom larm till SOS gällande en trafikolycka mellan en lastbil och en personbil. En person har inte lyckats ta sig ur sitt fordon, men ska inte sitta fastklämd enligt operatör på SOS Alarm. Räddningstjänst, ambulans samt polis är på väg till platsen i höjd med Vasselhyttan. Under räddningsarbetet stängs riksväg 50 av i båda riktningarna.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Socialnämnden i Lindesbergs kommun kritiseras av Justitieombudsmannen, JO, för hanteringen i samband med ett överklagande av ett beslut om ekonomiskt bistånd. Bland annat ska en handläggare använt sin personliga Swish-app för att kontrollera en uppgift, något som saknade rättsliga grunder. JO konstaterar att nämndens hantering av överklagandet har brustit på flera sätt och nämnden kritiseras för det.