Mellan 10-15 villatomter totalt skall tas fram i områdena Hermanstorp, Norslund och Ånäs i Lindesberg. Enligt kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka, finns det en stor efterfrågan på tomter i just Lindesberg, men också Frövi, och detta motiverar att man nu sätter fart på arbetet.
– Det finns en stor efterfrågan på villatomter i Lindesberg och Frövi. Det är väldigt positivt, att det finns intresse att bygga och bo här, säger Storbacka.
Det råder inte brist på villatomter i Lindesbergs kommun – dock i centralorten och här finns också störst efterfrågan. Med anledning av det kommer man nu att titta närmare på den centralt belägna området Hermanstorp samt naturlägen i området Norslund och Ånäs strax utanför Lindesberg.
– Det är så kallade lucktomter vi letar i dessa områden. Vi tror att det går att finna mellan tio och femton tomter sammanlagt i de här områdena, säger Bengt Storbacka.
I höst kommer arbetet med nya detaljplaner för områdena att påbörjas. Detta beräknas ta cirka ett års tid att genomföra.
– Sedan finns också en strategi att på längre sikt finna nya områden att bygga bostäder på, så det kommer att bli mer arbete för att skapa möjligheter att bo i Lindesberg framöver, avslutar Storbacka.
Enligt Bengt Storbacka är det framför allt barnfamiljer som vänder sig till kommunen och efterfrågar villatomter.
Örebropartiet genomför just nu en kampanj, där man försöker samla in 1500 namnunderskrifter för att partiet ska kunna ställa upp i riksdagsvalet senare i år. På lördagen besökte man Lindesberg, där många passade på att signera namnlistorna, men också prata med partiets representanter på plats. LindeNytt fick en pratstund med Peter Springare, som är ledamot i bland annat Regionfullmäktige.
– Folk är otroligt positiva, de tycker att det är jättebra, säger han.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Samhällsbyggnadsförvaltningen arbetar just nu med att lokalisera och åtgärda en vattenläcka i Guldsmedshyttan. Flertalet hushåll är berörda och ett nödvattensläp har placerats ut där boende kan hämta vatten.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
Besök Linde AB behöver tillfälligt hålla motionsbassängen samt undervisningsbassängen och plaskbassängen på Badhuset Energikällan stängda. Anledningen är att de nyinstallerade sandfiltren har visat sig innehålla rester av glasfiber, vilket medfört att partiklar kommit ut i bassängvattnet.