Mellan 10-15 villatomter totalt skall tas fram i områdena Hermanstorp, Norslund och Ånäs i Lindesberg. Enligt kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka, finns det en stor efterfrågan på tomter i just Lindesberg, men också Frövi, och detta motiverar att man nu sätter fart på arbetet.
– Det finns en stor efterfrågan på villatomter i Lindesberg och Frövi. Det är väldigt positivt, att det finns intresse att bygga och bo här, säger Storbacka.
Det råder inte brist på villatomter i Lindesbergs kommun – dock i centralorten och här finns också störst efterfrågan. Med anledning av det kommer man nu att titta närmare på den centralt belägna området Hermanstorp samt naturlägen i området Norslund och Ånäs strax utanför Lindesberg.
– Det är så kallade lucktomter vi letar i dessa områden. Vi tror att det går att finna mellan tio och femton tomter sammanlagt i de här områdena, säger Bengt Storbacka.
I höst kommer arbetet med nya detaljplaner för områdena att påbörjas. Detta beräknas ta cirka ett års tid att genomföra.
– Sedan finns också en strategi att på längre sikt finna nya områden att bygga bostäder på, så det kommer att bli mer arbete för att skapa möjligheter att bo i Lindesberg framöver, avslutar Storbacka.
Enligt Bengt Storbacka är det framför allt barnfamiljer som vänder sig till kommunen och efterfrågar villatomter.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.
Denna rubrik kunde man läsa i Bergslagsposten 1992. Landstingen behövde spara pengar. Det fanns i Örebro ett förslag att nödvändiga besparingar skulle göras i Lindesberg. Sjukhusets personal bildade en grupp för sjukhusets bevarande. Politiker i Lindesberg som representerade orten i såväl riksdag, som region och kommun ställde upp för oss. Det arrangerades ett demonstrationståg med cirka 1000 deltagare. Sjukhuset räddades.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialnämnden i Lindesbergs kommun ska fatta beslut om ett förslag att inte längre bedriva personlig assistans i egen regi, utan i stället lägga ut verksamheten på entreprenad. Det innebär att kommunen upphandlar en extern utförare som tar över den personliga assistans som kommunen i dag utför.
Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag ligger ärendet hos Mark- och miljööverdomstolen, som ska avgöra om målet får prövningstillstånd.