Den gamla Kägelbanan på Kyrkberget ser idag ut som ett klotterplank. Dagens s k ”klotterkultur” och kulturarvet genom Kägelbanan går inte speciellt bra ihop – som synes. För några år sedan beslutades att byggnaden skulle få ett ansiktslyft, men även detta är något som gick mindre bra. Går man nära så ser man klart och tydligt att det varit sparsamt med färgen, framförallt på själva ”kägelhuset” där det ser ut som ett rent fuskjobb. Att ”artistkonstnärer” med sprayburkar sedan satt sin prägel på byggnaden, gör knappast saken bättre.
Anders Brännström berättar att det påbörjades ett restaureringsarbete – som inte kunde avslutas på grund av ekonomiska skäl. Arbetet gick under regi av kultur- och nöjesföreningen Kameleonten, som ordnat med ett projekt vars syfte var att piffa upp den gamla byggnaden. De tog hand om bland annat tak och fönster etc. Därefter tog kommunen över och målade på ett lager grundfärg för att skydda byggnaden i väntan på att ekonomiska resurser fanns för en slutgiltig renovering.
En kostnadsberäkning som tagits fram visar att kostnaderna för en total renovering skulle bli väldigt dyr, närmare 200 000 kronor. Enligt kulturchefen finns idag inte ett öre över för en sådan räddningsaktion. Vad som nu händer med byggnaden är oklart, men idéer finns. Bland annat har man talat om att flytta Kägelbanan till Fingerboäng, där vi numera har en fin minigolfanläggning. För att få folk att använda Kägelbanan för något ändamål, så krävs att den kan generera inkomster. Att låta golfbanan använda den gamla byggnaden kan därför vara ett bra alternativ på sikt, berättar Anders Brännström.
Även till detta förslag saknas dock pengar. Det är en ganska kostsam sak att flytta en byggnad av detta slag och det görs inte i en handvändning. Anders Brännström är som vanligt öppen för förslag och idéer. Kan invånarna själva komma på något bra och användbart område för den gamla Kägelbanan, så är Brännström inte den som vänder dövörat till. Kommentera, debattera och ge era förslag på debattsidan. Klicka här>>
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett pressmeddelande meddelar Liberalernas riksdagsledamot från Örebro län, Wilhelm Sundman, att han nu tar plats som ordinarie ledamot i riksdagens försvarsutskott.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här – min favoritårstid!
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan garantera att ungdomarna på Bergsmansgården får en trygg och säker vård och behandling. Ambitionen med hemmet Granhult i Gammelbo, som idag är en del av Bergsmansgården, är att istället organisera det med Sundbo ungdomshem.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.