Den gamla Kägelbanan på Kyrkberget ser idag ut som ett klotterplank. Dagens s k ”klotterkultur” och kulturarvet genom Kägelbanan går inte speciellt bra ihop – som synes. För några år sedan beslutades att byggnaden skulle få ett ansiktslyft, men även detta är något som gick mindre bra. Går man nära så ser man klart och tydligt att det varit sparsamt med färgen, framförallt på själva ”kägelhuset” där det ser ut som ett rent fuskjobb. Att ”artistkonstnärer” med sprayburkar sedan satt sin prägel på byggnaden, gör knappast saken bättre.
Anders Brännström berättar att det påbörjades ett restaureringsarbete – som inte kunde avslutas på grund av ekonomiska skäl. Arbetet gick under regi av kultur- och nöjesföreningen Kameleonten, som ordnat med ett projekt vars syfte var att piffa upp den gamla byggnaden. De tog hand om bland annat tak och fönster etc. Därefter tog kommunen över och målade på ett lager grundfärg för att skydda byggnaden i väntan på att ekonomiska resurser fanns för en slutgiltig renovering.
En kostnadsberäkning som tagits fram visar att kostnaderna för en total renovering skulle bli väldigt dyr, närmare 200 000 kronor. Enligt kulturchefen finns idag inte ett öre över för en sådan räddningsaktion. Vad som nu händer med byggnaden är oklart, men idéer finns. Bland annat har man talat om att flytta Kägelbanan till Fingerboäng, där vi numera har en fin minigolfanläggning. För att få folk att använda Kägelbanan för något ändamål, så krävs att den kan generera inkomster. Att låta golfbanan använda den gamla byggnaden kan därför vara ett bra alternativ på sikt, berättar Anders Brännström.
Även till detta förslag saknas dock pengar. Det är en ganska kostsam sak att flytta en byggnad av detta slag och det görs inte i en handvändning. Anders Brännström är som vanligt öppen för förslag och idéer. Kan invånarna själva komma på något bra och användbart område för den gamla Kägelbanan, så är Brännström inte den som vänder dövörat till. Kommentera, debattera och ge era förslag på debattsidan. Klicka här>>
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Brasseri All In i Lindesberg fick sitt serveringstillstånd för alkohol indraget av kommunen i slutet av april. Efter att krogen överklagat beslutet har Förvaltningsrätten tillfälligt stoppat verkställandet och därmed återinfört tillståndet i väntan på besked. Nu hoppas krogägaren kunna rädda sommarsäsongen – samtidigt som man skärper säkerheten inför helgens Vårfest, där bland annat det norska dragplåstret Kuselofte är kvällens huvudakt.
– Vi vill visa att vi tar det här seriöst, så det kommer bli hårdare både vid dörren och vid serveringen. Det ska vara tryggt för både gäster och personal, så nu skärper vi rutinerna, säger krogens ägare, Oliver Lindberg.
UPPDATERAD KL. 09.57: En arbetsplatsolycka har inträffat på en industri i Lindesberg. En kvinna i 60-årsåldern är avförd med ambulans för vård av en skadad hand.
Den 1 oktober 2025 tog Emilia och Martin över den lilla livsmedelsbutiken 24Livs i Vedevåg. Kort därefter – i november – började en stöldvåg mot butiken, där man blivit av med varor för tusentals kronor. Den senaste stölden ägde rum för några dagar sedan och var den största hittills. Nu vädjar butiksägarna om hjälp från allmänheten för att stoppa stölderna.
– Det är så tråkigt när det innebär att vi går back på de här stölderna, berättar Emilia Johansson uppgivet.
Räddningstjänsten befinner sig just nu (kl. 19.00) i ett område strax utanför Fellingsbro med anledning av en mindre skogsbrand i en ungskog. Räddningstjänsten, tillsammans med frivilliga från allmänheten, har nu lyckats ringa in branden som uppskattas vara cirka 20 x 50 meter stor. Räddningstjänsten beräknar att släckningsarbetet pågår 1-2 timmar ytterligare.