Den gamla Kägelbanan på Kyrkberget ser idag ut som ett klotterplank. Dagens s k ”klotterkultur” och kulturarvet genom Kägelbanan går inte speciellt bra ihop – som synes. För några år sedan beslutades att byggnaden skulle få ett ansiktslyft, men även detta är något som gick mindre bra. Går man nära så ser man klart och tydligt att det varit sparsamt med färgen, framförallt på själva ”kägelhuset” där det ser ut som ett rent fuskjobb. Att ”artistkonstnärer” med sprayburkar sedan satt sin prägel på byggnaden, gör knappast saken bättre.
Anders Brännström berättar att det påbörjades ett restaureringsarbete – som inte kunde avslutas på grund av ekonomiska skäl. Arbetet gick under regi av kultur- och nöjesföreningen Kameleonten, som ordnat med ett projekt vars syfte var att piffa upp den gamla byggnaden. De tog hand om bland annat tak och fönster etc. Därefter tog kommunen över och målade på ett lager grundfärg för att skydda byggnaden i väntan på att ekonomiska resurser fanns för en slutgiltig renovering.
En kostnadsberäkning som tagits fram visar att kostnaderna för en total renovering skulle bli väldigt dyr, närmare 200 000 kronor. Enligt kulturchefen finns idag inte ett öre över för en sådan räddningsaktion. Vad som nu händer med byggnaden är oklart, men idéer finns. Bland annat har man talat om att flytta Kägelbanan till Fingerboäng, där vi numera har en fin minigolfanläggning. För att få folk att använda Kägelbanan för något ändamål, så krävs att den kan generera inkomster. Att låta golfbanan använda den gamla byggnaden kan därför vara ett bra alternativ på sikt, berättar Anders Brännström.
Även till detta förslag saknas dock pengar. Det är en ganska kostsam sak att flytta en byggnad av detta slag och det görs inte i en handvändning. Anders Brännström är som vanligt öppen för förslag och idéer. Kan invånarna själva komma på något bra och användbart område för den gamla Kägelbanan, så är Brännström inte den som vänder dövörat till. Kommentera, debattera och ge era förslag på debattsidan. Klicka här>>
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Tycker du att det är svårt att veta var du ska slänga ditt avfall när du besöker en återvinningscentral? Det är något som ungdomarna från ReScan UF vill råda bot på. Under torsdagen presenterade Daniel Flodström, Simon Svensson och Elis Hallström deras prisade innovation för besökare vid Södra Måle återvinningscentral. Med hjälp av en handscanner ser man direkt var avfallet ska slängas – snabbt och rätt.
– Majoriteten av skräpet hamnar rätt, så vi är väldigt nöjda med resultatet, säger Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.