Kommunen snabba att ge företagare en ”stjälpande hand”

Ett telefonsamtal från kommunens miljökontor – det är allt som krävs för att hjälpa företagare att informeras om vilka årliga kontroller som måste göras av företagets lokaler eller anläggningar. Men detta samtal kommer sällan upp och istället ”informeras” företagaren om kontrollkravet genom att tvingas betala en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr. Denna näsbränna ska lära företagaren att veta hut, bryskt tolkat.

Årligen ska lokaler med kyl-, frys-, värmepumpaggregat kontrolleras av ackrediterat kontrollorgan och dessutom måste företagaren lämna in en årlig kontrollrapport till tillsynsmyndigheten. Sker inte detta tvingas företaget att betala en avgift på 5000 kr.
Det låter på papper helt sunt och ur miljöaspekt betryggande. Men baksidan är att inte alla företag känner till reglerna – eller ens blir informerade om kontrollkraven. Istället kommer informationen dem till känna i samma stund som de rapporteras för utebliven kontroll – och tvingas betala en straffavgift på 5000 kr.

Rune Gustafsson är en av många företagare som drabbats genom åren. När företaget Gustafssons Parkett & Golv sålde sin fastighet och flyttade in i nya lokaler, så var han inte informerad om vilka regler som gällde förrän det var för sent. Det saknades en kontrollrapport för deras kylanläggning. Till saken hör att företaget använt denna kylanläggning i 25 år – utan några kontrollkrav. Det var först efter flytten som kravet blev ett faktum.
-Vi har ju kontrollerat hela kylanläggningen men inte vetat om att vi skulle skicka in en rapport. Det har vi inte behövt göra under de 25 åren anläggningen använts i vår gamla fastighet. Istället blev vi informerade om det när det redan var för sent. Det tycker jag känns så fel att jag var tvungen att gå vidare med ärendet, säger Rune Gustafsson som nu skickat in en skrivelse till Lindesbergs kommun.
Reglerna är bra, men de slår lätt fel. Det bör vara bättre information till företagarna, menar han.
-Jag hoppas man kan bli lite bättre på det här med att informera. Informationen bör ju komma innan det är för sent så man åtminstone får chansen att göra rätt för sig. Det tycker jag är rent bondförnuft.
Enligt reglerna idag måste företagare skicka in kontrollrapporten innan slutet av året. Gustafssons Parkett & Golv informerades om 2003 års uteblivna rapport i april 2004.
Nyligen har ytterligare två företagare fått samma avgiftskrav för uteblivna kontrollrapporter.

Ingen förbättring i kommunens bemötande av företagare>>

Publicerad 28 september 2004 klockan 16:36

Fredrik Norman , 0581-61 71 71

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Niclas Bryngelson och Johanna Reidarsdotter står bakom Lindesbergs nya Solotek. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nu öppnar Lindesbergs nya Solotek: ”En stunds vardagslyx”

På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.

27 februari 2026 klockan 17:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Till och från jobbet

Under åren har jag insett att jag ofta har passerat fantastiska fototillfällen och spännande djurmöten på vägen till och från jobbet. Därför har jag sedan en längre tid tillbaka alltid kamerautrustningen med mig. Nu tänkte jag passa på att dela med mig av ett par bilder som nyligen tagits under dessa turer till och från min arbetsplats.

27 februari 2026 klockan 15:39 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Vy över Rådhusparken. Bild: LIBO

Därför dröjer bygget av nya centrala bostäder

Byggstarten för det planerade bostadsprojektet med 69 lägenheter i Rådhuskvarteret var planerad till maj 2025. På grund av ett överklagande har projektet blivit försenat och beslutet vilar nu hos Mark- och miljödomstolen. På det kommunala fastighetsbolaget finns ändå goda förhoppningar om att snart kunna sätta spaden i marken.
– Vi står startklara med entreprenörer så fort vi får besked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.

25 februari 2026 klockan 15:31 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilist hamnade i villaträdgård

På tisdagskvällen larmades polis till området Rya utanför Lindesberg med anledning av en singelolycka. På plats kunde patrullen konstatera att fordonet åkt av vägen och hamnat i en privat villaträdgård.
– Föraren skall ha missbedömt korsningen, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

25 februari 2026 klockan 09:25 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Öppet för ansökan till årets Drömjobb
Nu öppnar ansökan till ”Drömjobbet” för femtonde året i rad. Sparbanken Bergslagen söker dig som är mellan 17 och 22 år och har en halvfä...
24 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Då startar Höjdpunkten – en fritidsgård för seniorer
Med start i mars blir tidigare Mötesplats Linden i Lindesberg en del av Höjdpunkten, en verksamhet som riktar sig till alla seniorer i kommunen. Tv...
24 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Mello-peppen i Frövi är stekhet: ”Sprider glädje”

På lördag deltar örebrobandet Smash Into Pieces för tredje gången i Melodifestivalen, den h...

FotoFredag: En isande kall natt med ett värmande norrsken

FOTOKRÖNIKA: Förra helgen, på lördagen, följde jag norrskensprognoserna och hoppades på en trä...

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

Ett taggat gäng som ser fram emot StreetWeek i Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.

20 februari 2026 klockan 11:21 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

Efter 24 år på Garnalia – Stefan Jansson byter scen

Han är en av Lindesbergs mest kända kulturprofiler – revymakare, estradör och ett mycket vä...

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK ...

Polisen stöldvarnar ägare till skogsmaskiner

Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhö...

Artikel innehåller bildspel Iskonst i vintersolen – ett oväntat skådespel i Ramsberg

Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat...

Varför göra det enkelt när man kan göra det så underbart komplicerat?

INSÄNDARE/DEBATT: Det ska kosta att bo i Lindesberg – lite mer än kommunalskatten...

Veronica och Alex skickar kärlek och kramar till föräldrarna. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Alla hjärtans dag – Lindesberg visar kärlek

I veckan var LindeNytt ute och fotograferade ortsbor som ville skicka en hälsning till nära och kära på Alla hjärtans dag. Det blev många fina möten, och framförallt många fina hälsningar

14 februari 2026 klockan 15:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

FotoFredag: Fågelmix
FOTOKRÖNIKA: Under den gångna veckan har jag passat på att fotografera lite fåglar, något jag verkligen uppskattar att göra. Här hemma i Nora ...
13 februari 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Linde Energi och Örebro Universitet sätter fokus på unga innovatörer
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var v...
13 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när ...
13 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-13

2026-02-12

2026-02-11

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-10

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-06

2026-02-06

2026-02-05

2026-02-04

2026-02-28 12:30