Ett telefonsamtal från kommunens miljökontor – det är allt som krävs för att hjälpa företagare att informeras om vilka årliga kontroller som måste göras av företagets lokaler eller anläggningar. Men detta samtal kommer sällan upp och istället ”informeras” företagaren om kontrollkravet genom att tvingas betala en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr. Denna näsbränna ska lära företagaren att veta hut, bryskt tolkat.
Årligen ska lokaler med kyl-, frys-, värmepumpaggregat kontrolleras av ackrediterat kontrollorgan och dessutom måste företagaren lämna in en årlig kontrollrapport till tillsynsmyndigheten. Sker inte detta tvingas företaget att betala en avgift på 5000 kr.
Det låter på papper helt sunt och ur miljöaspekt betryggande. Men baksidan är att inte alla företag känner till reglerna – eller ens blir informerade om kontrollkraven. Istället kommer informationen dem till känna i samma stund som de rapporteras för utebliven kontroll – och tvingas betala en straffavgift på 5000 kr.
Rune Gustafsson är en av många företagare som drabbats genom åren. När företaget Gustafssons Parkett & Golv sålde sin fastighet och flyttade in i nya lokaler, så var han inte informerad om vilka regler som gällde förrän det var för sent. Det saknades en kontrollrapport för deras kylanläggning. Till saken hör att företaget använt denna kylanläggning i 25 år – utan några kontrollkrav. Det var först efter flytten som kravet blev ett faktum.
-Vi har ju kontrollerat hela kylanläggningen men inte vetat om att vi skulle skicka in en rapport. Det har vi inte behövt göra under de 25 åren anläggningen använts i vår gamla fastighet. Istället blev vi informerade om det när det redan var för sent. Det tycker jag känns så fel att jag var tvungen att gå vidare med ärendet, säger Rune Gustafsson som nu skickat in en skrivelse till Lindesbergs kommun.
Reglerna är bra, men de slår lätt fel. Det bör vara bättre information till företagarna, menar han.
-Jag hoppas man kan bli lite bättre på det här med att informera. Informationen bör ju komma innan det är för sent så man åtminstone får chansen att göra rätt för sig. Det tycker jag är rent bondförnuft.
Enligt reglerna idag måste företagare skicka in kontrollrapporten innan slutet av året. Gustafssons Parkett & Golv informerades om 2003 års uteblivna rapport i april 2004.
Nyligen har ytterligare två företagare fått samma avgiftskrav för uteblivna kontrollrapporter.
Ingen förbättring i kommunens bemötande av företagare>>
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.