Ett telefonsamtal från kommunens miljökontor – det är allt som krävs för att hjälpa företagare att informeras om vilka årliga kontroller som måste göras av företagets lokaler eller anläggningar. Men detta samtal kommer sällan upp och istället ”informeras” företagaren om kontrollkravet genom att tvingas betala en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr. Denna näsbränna ska lära företagaren att veta hut, bryskt tolkat.
Årligen ska lokaler med kyl-, frys-, värmepumpaggregat kontrolleras av ackrediterat kontrollorgan och dessutom måste företagaren lämna in en årlig kontrollrapport till tillsynsmyndigheten. Sker inte detta tvingas företaget att betala en avgift på 5000 kr.
Det låter på papper helt sunt och ur miljöaspekt betryggande. Men baksidan är att inte alla företag känner till reglerna – eller ens blir informerade om kontrollkraven. Istället kommer informationen dem till känna i samma stund som de rapporteras för utebliven kontroll – och tvingas betala en straffavgift på 5000 kr.
Rune Gustafsson är en av många företagare som drabbats genom åren. När företaget Gustafssons Parkett & Golv sålde sin fastighet och flyttade in i nya lokaler, så var han inte informerad om vilka regler som gällde förrän det var för sent. Det saknades en kontrollrapport för deras kylanläggning. Till saken hör att företaget använt denna kylanläggning i 25 år – utan några kontrollkrav. Det var först efter flytten som kravet blev ett faktum.
-Vi har ju kontrollerat hela kylanläggningen men inte vetat om att vi skulle skicka in en rapport. Det har vi inte behövt göra under de 25 åren anläggningen använts i vår gamla fastighet. Istället blev vi informerade om det när det redan var för sent. Det tycker jag känns så fel att jag var tvungen att gå vidare med ärendet, säger Rune Gustafsson som nu skickat in en skrivelse till Lindesbergs kommun.
Reglerna är bra, men de slår lätt fel. Det bör vara bättre information till företagarna, menar han.
-Jag hoppas man kan bli lite bättre på det här med att informera. Informationen bör ju komma innan det är för sent så man åtminstone får chansen att göra rätt för sig. Det tycker jag är rent bondförnuft.
Enligt reglerna idag måste företagare skicka in kontrollrapporten innan slutet av året. Gustafssons Parkett & Golv informerades om 2003 års uteblivna rapport i april 2004.
Nyligen har ytterligare två företagare fått samma avgiftskrav för uteblivna kontrollrapporter.
Ingen förbättring i kommunens bemötande av företagare>>
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
INSÄNDARE/DEBATT: Vad är det dom pågår inom äldrevården i Lindesberg? Efter att ha läst insändare och pågående artiklar i NA är frågan befogad. Den 14 oktober var rubriken ”Äldreomsorgen är ett sjunkande skepp”. Där beskrivs en ohållbar arbetsmiljö med ändrade arbetstider var 4:e vecka. Att planera sin fritid beskrivs som otänkbart. Det är personalbrist samtidigt som bemanningsenheten har dubbla chefer på varje boende. Insändaren är underskriven av. ”Mycket trötta undersköterskor.” Fullt förståeligt om anonymitet då de vid avslöjande av sina namn drabbas av repressalier. Hur kan det vara möjligt?
Knappt en månad efter att inrymningslarmet gick på Brotorpsskolan, då både insatsstyrkan och helikoptrar sattes in, var det dags igen. Runt klockan 12:30 på tisdagen aktiverades inrymningslarmet återigen, även denna gång ett falsklarm.
– Att man inte, efter det förra scenariot, pausar systemet helt, när det inte fungerar som det ska. Istället bara låter man det vara och fortsätter testa det på våra barn, säger en mycket upprörd förälder till LindeNytt.
Samhällsbyggnadsförvaltningen har beslutat att sluta producera den almanacka som under flera års tid har delats ut till hushållen. Almanackan, som har prytts av bilder inskickade av kommuninvånare, har även innehållit nyttig information om återvinningscentraler och avfallssortering. Nu tackar man för den tid som varit och meddelar samtidigt att all viktig information även fortsättningsvis kommer att publiceras bland annat på kommunens hemsida.
Redan som ung fick Markus Virta chansen att stå på scen – tack vare de farser som Lindesbergs revymakare Stefan Jansson skrev och satte upp. Där och då väcktes ett starkt intresse som snabbt skulle växa till en djup och varaktig passion. Med åren har han nu etablerat sig som ett välkänt namn inom musikalvärlden och är just nu aktuell aktuell med den stjärnspäckade musikalen Dear Evan Hansen, som spelas för andra gången på Intiman i Stockholm – med artister som Clara Henry, Martin Stokke Mathiesen och nytillskottet Emil Henrohn.
– Det är så kul när man upptäcker att ”du är ju ljuvlig” – och så var det verkligen med Emil Henrohn. Det var ”a match made in heaven”, skrattar Markus Virta.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.