Ett telefonsamtal från kommunens miljökontor – det är allt som krävs för att hjälpa företagare att informeras om vilka årliga kontroller som måste göras av företagets lokaler eller anläggningar. Men detta samtal kommer sällan upp och istället ”informeras” företagaren om kontrollkravet genom att tvingas betala en så kallad miljösanktionsavgift på 5000 kr. Denna näsbränna ska lära företagaren att veta hut, bryskt tolkat.
Årligen ska lokaler med kyl-, frys-, värmepumpaggregat kontrolleras av ackrediterat kontrollorgan och dessutom måste företagaren lämna in en årlig kontrollrapport till tillsynsmyndigheten. Sker inte detta tvingas företaget att betala en avgift på 5000 kr.
Det låter på papper helt sunt och ur miljöaspekt betryggande. Men baksidan är att inte alla företag känner till reglerna – eller ens blir informerade om kontrollkraven. Istället kommer informationen dem till känna i samma stund som de rapporteras för utebliven kontroll – och tvingas betala en straffavgift på 5000 kr.
Rune Gustafsson är en av många företagare som drabbats genom åren. När företaget Gustafssons Parkett & Golv sålde sin fastighet och flyttade in i nya lokaler, så var han inte informerad om vilka regler som gällde förrän det var för sent. Det saknades en kontrollrapport för deras kylanläggning. Till saken hör att företaget använt denna kylanläggning i 25 år – utan några kontrollkrav. Det var först efter flytten som kravet blev ett faktum.
-Vi har ju kontrollerat hela kylanläggningen men inte vetat om att vi skulle skicka in en rapport. Det har vi inte behövt göra under de 25 åren anläggningen använts i vår gamla fastighet. Istället blev vi informerade om det när det redan var för sent. Det tycker jag känns så fel att jag var tvungen att gå vidare med ärendet, säger Rune Gustafsson som nu skickat in en skrivelse till Lindesbergs kommun.
Reglerna är bra, men de slår lätt fel. Det bör vara bättre information till företagarna, menar han.
-Jag hoppas man kan bli lite bättre på det här med att informera. Informationen bör ju komma innan det är för sent så man åtminstone får chansen att göra rätt för sig. Det tycker jag är rent bondförnuft.
Enligt reglerna idag måste företagare skicka in kontrollrapporten innan slutet av året. Gustafssons Parkett & Golv informerades om 2003 års uteblivna rapport i april 2004.
Nyligen har ytterligare två företagare fått samma avgiftskrav för uteblivna kontrollrapporter.
Ingen förbättring i kommunens bemötande av företagare>>
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!