Numera kan den som så önskar vara uppkopplad mot Internet från strategiska platser som t ex sommarstugan, i bilen, på ljugarbänken eller i älgtornet i ett nafs. Med mobilt bredband tar man helt enkelt nätverket med sig dit man ska, och behöver inte längre vara låst till hemmet och ett telefonjack.
Trådlösa nätverk är inget konstigt idag, det finns nära på hos var och varannan dataanvändare. Men även om dessa nätverk ger en viss frihet att surfa från olika platser inom rimligt avstånd (i eller strax utanför hemmet), så är det inget emot vad ett mobilt bredbandsnätverk kan ge.
Lindesbergs kommun har redan inlett en testperiod av den nya tjänsten mobilt bredband, vilket kommer att testköras av bland annat Linde Energi, räddningstjänsten och biblioteksbussen. Tanken är att se om tjänsten kan vara till nytta för dessa avdelningar ute på fältet.
IT-strateg Bo Bäckman har själv testat det mobila bredbandet och är mycket nöjd med resultatet så här långt.
-Det här innebär ju att man kan vara uppkopplad precis vart som helst, oavsett i vilken ände av kommunens alla hörn man befinner sig. Här gäller inte längre regeln att man måste vara inom 7-8 kilometers avstånd till en telefonstation. Istället är det ett maxavstånd på 5-6 mil till en mast som gäller, förklarar han.
Med ett till synes vanligt bredbandsmodem, har Bosse farit runt i sin bil för att provsurfa från allehanda platser. Så här långt har han inte funnit några brister och tjänsten håller vad den lovar: en hastighet mellan 0,3-1 Mbit.
-Ja, det fungerar och det innebär naturligtvis att såväl företag som privatpersoner kan ha stor nytta av det här. T ex kan man ju ta uppkopplingen med sig till sommarstugan om man så önskar, eller om man som företagare har nytta av en uppkoppling och inte alltid kan låsa sig vid kontoret och arbetsplatsen, säger Bäckman.
Fotnot: Den utlovade hastigheten upp till 1 Mbit kommer senare att uppgraderas till 2,4 Mbit. Tekniken använder sig av NMT-frekvensen som Telia nu har lämnat för nya mobila nät. Mer info och prisuppgifter finns här www.nmt.net
Idag finns ett hundratal hushåll i kommunen som inte kan surfa via ADSL pga för stort avstånd till telestation/nod. Med mobilt bredband kan även dessa numera surfa med bredbandshastighet.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 24 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
Den 41:a upplagan av Manskören Harmonis Caprice blev både finstämd, humoristisk och rejält svängig, med de båda artisterna Peter Jöback och Daniela Rathana som gäster. Manskören bjöd även på en bejublad hyllning till den bortgångne hårdrockslegendaren Ozzy Osbourne.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.