Numera kan den som så önskar vara uppkopplad mot Internet från strategiska platser som t ex sommarstugan, i bilen, på ljugarbänken eller i älgtornet i ett nafs. Med mobilt bredband tar man helt enkelt nätverket med sig dit man ska, och behöver inte längre vara låst till hemmet och ett telefonjack.
Trådlösa nätverk är inget konstigt idag, det finns nära på hos var och varannan dataanvändare. Men även om dessa nätverk ger en viss frihet att surfa från olika platser inom rimligt avstånd (i eller strax utanför hemmet), så är det inget emot vad ett mobilt bredbandsnätverk kan ge.
Lindesbergs kommun har redan inlett en testperiod av den nya tjänsten mobilt bredband, vilket kommer att testköras av bland annat Linde Energi, räddningstjänsten och biblioteksbussen. Tanken är att se om tjänsten kan vara till nytta för dessa avdelningar ute på fältet.
IT-strateg Bo Bäckman har själv testat det mobila bredbandet och är mycket nöjd med resultatet så här långt.
-Det här innebär ju att man kan vara uppkopplad precis vart som helst, oavsett i vilken ände av kommunens alla hörn man befinner sig. Här gäller inte längre regeln att man måste vara inom 7-8 kilometers avstånd till en telefonstation. Istället är det ett maxavstånd på 5-6 mil till en mast som gäller, förklarar han.
Med ett till synes vanligt bredbandsmodem, har Bosse farit runt i sin bil för att provsurfa från allehanda platser. Så här långt har han inte funnit några brister och tjänsten håller vad den lovar: en hastighet mellan 0,3-1 Mbit.
-Ja, det fungerar och det innebär naturligtvis att såväl företag som privatpersoner kan ha stor nytta av det här. T ex kan man ju ta uppkopplingen med sig till sommarstugan om man så önskar, eller om man som företagare har nytta av en uppkoppling och inte alltid kan låsa sig vid kontoret och arbetsplatsen, säger Bäckman.
Fotnot: Den utlovade hastigheten upp till 1 Mbit kommer senare att uppgraderas till 2,4 Mbit. Tekniken använder sig av NMT-frekvensen som Telia nu har lämnat för nya mobila nät. Mer info och prisuppgifter finns här www.nmt.net
Idag finns ett hundratal hushåll i kommunen som inte kan surfa via ADSL pga för stort avstånd till telestation/nod. Med mobilt bredband kan även dessa numera surfa med bredbandshastighet.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större vägarna i centrala Lindesberg, och man räknar med att börja i villaområdena någon gång efter påsk.
– Kommer det ett väderomslag kan vi behöva tänka om, men som det ser ut just nu smyger vi i gång grusupptagningen då, säger Mikael Dahlin, enhetschef för gata/trafik på Samhällsbyggnadsförvaltningen.
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora investeringar för att hålla verksamheten igång. Ett problem som många av landets kommuner nu brottas med, då mycket av VA-nätet byggdes under samma tidsperiod, samtidigt som det kommer nya lagkrav.
– En familj kommer få betala mer i avgift 2040 än idag, från cirka 11 000 kronor till ungefär 27 000 kronor. Men det skiljer sig kraftigt mellan stad och landsbygd, så i Lindesberg kan det nog snarare handla om 35-40 000 kronor, berättar VA-chef Ola Vestin under ett föredrag hos Rotary på måndagen.
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.