Numera kan den som så önskar vara uppkopplad mot Internet från strategiska platser som t ex sommarstugan, i bilen, på ljugarbänken eller i älgtornet i ett nafs. Med mobilt bredband tar man helt enkelt nätverket med sig dit man ska, och behöver inte längre vara låst till hemmet och ett telefonjack.
Trådlösa nätverk är inget konstigt idag, det finns nära på hos var och varannan dataanvändare. Men även om dessa nätverk ger en viss frihet att surfa från olika platser inom rimligt avstånd (i eller strax utanför hemmet), så är det inget emot vad ett mobilt bredbandsnätverk kan ge.
Lindesbergs kommun har redan inlett en testperiod av den nya tjänsten mobilt bredband, vilket kommer att testköras av bland annat Linde Energi, räddningstjänsten och biblioteksbussen. Tanken är att se om tjänsten kan vara till nytta för dessa avdelningar ute på fältet.
IT-strateg Bo Bäckman har själv testat det mobila bredbandet och är mycket nöjd med resultatet så här långt.
-Det här innebär ju att man kan vara uppkopplad precis vart som helst, oavsett i vilken ände av kommunens alla hörn man befinner sig. Här gäller inte längre regeln att man måste vara inom 7-8 kilometers avstånd till en telefonstation. Istället är det ett maxavstånd på 5-6 mil till en mast som gäller, förklarar han.
Med ett till synes vanligt bredbandsmodem, har Bosse farit runt i sin bil för att provsurfa från allehanda platser. Så här långt har han inte funnit några brister och tjänsten håller vad den lovar: en hastighet mellan 0,3-1 Mbit.
-Ja, det fungerar och det innebär naturligtvis att såväl företag som privatpersoner kan ha stor nytta av det här. T ex kan man ju ta uppkopplingen med sig till sommarstugan om man så önskar, eller om man som företagare har nytta av en uppkoppling och inte alltid kan låsa sig vid kontoret och arbetsplatsen, säger Bäckman.
Fotnot: Den utlovade hastigheten upp till 1 Mbit kommer senare att uppgraderas till 2,4 Mbit. Tekniken använder sig av NMT-frekvensen som Telia nu har lämnat för nya mobila nät. Mer info och prisuppgifter finns här www.nmt.net
Idag finns ett hundratal hushåll i kommunen som inte kan surfa via ADSL pga för stort avstånd till telestation/nod. Med mobilt bredband kan även dessa numera surfa med bredbandshastighet.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.
Hösten 2025 var mycket tung för artisten och skådespelaren Andreas Palm från Lindesberg. En aggressiv cancer tog hans mammas liv, och bara två veckor efter begravningen drabbades hans pappa plötsligt av hjärtstopp och avled. Med hjälp av musiken fick Andreas åter fotfäste och bestämde sig för att göra något gott. Tillsammans med sina tidigare lärare och elever från Estetiska programmet på Lindeskolan arrangerar han nu en insamlingskonsert där alla intäkter går till Cancerfonden.
– Det ska bli så kul, inte minst för att jag får göra det tillsammans med mitt gamla program från gymnasietiden och samtidigt bidra till Cancerfonden, säger Andreas.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.