Numera kan den som så önskar vara uppkopplad mot Internet från strategiska platser som t ex sommarstugan, i bilen, på ljugarbänken eller i älgtornet i ett nafs. Med mobilt bredband tar man helt enkelt nätverket med sig dit man ska, och behöver inte längre vara låst till hemmet och ett telefonjack.
Trådlösa nätverk är inget konstigt idag, det finns nära på hos var och varannan dataanvändare. Men även om dessa nätverk ger en viss frihet att surfa från olika platser inom rimligt avstånd (i eller strax utanför hemmet), så är det inget emot vad ett mobilt bredbandsnätverk kan ge.
Lindesbergs kommun har redan inlett en testperiod av den nya tjänsten mobilt bredband, vilket kommer att testköras av bland annat Linde Energi, räddningstjänsten och biblioteksbussen. Tanken är att se om tjänsten kan vara till nytta för dessa avdelningar ute på fältet.
IT-strateg Bo Bäckman har själv testat det mobila bredbandet och är mycket nöjd med resultatet så här långt.
-Det här innebär ju att man kan vara uppkopplad precis vart som helst, oavsett i vilken ände av kommunens alla hörn man befinner sig. Här gäller inte längre regeln att man måste vara inom 7-8 kilometers avstånd till en telefonstation. Istället är det ett maxavstånd på 5-6 mil till en mast som gäller, förklarar han.
Med ett till synes vanligt bredbandsmodem, har Bosse farit runt i sin bil för att provsurfa från allehanda platser. Så här långt har han inte funnit några brister och tjänsten håller vad den lovar: en hastighet mellan 0,3-1 Mbit.
-Ja, det fungerar och det innebär naturligtvis att såväl företag som privatpersoner kan ha stor nytta av det här. T ex kan man ju ta uppkopplingen med sig till sommarstugan om man så önskar, eller om man som företagare har nytta av en uppkoppling och inte alltid kan låsa sig vid kontoret och arbetsplatsen, säger Bäckman.
Fotnot: Den utlovade hastigheten upp till 1 Mbit kommer senare att uppgraderas till 2,4 Mbit. Tekniken använder sig av NMT-frekvensen som Telia nu har lämnat för nya mobila nät. Mer info och prisuppgifter finns här www.nmt.net
Idag finns ett hundratal hushåll i kommunen som inte kan surfa via ADSL pga för stort avstånd till telestation/nod. Med mobilt bredband kan även dessa numera surfa med bredbandshastighet.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Skolgården på Storåskolan är tråkig, saknar gungor och är anpassad för högstadiet. Därför bestämde sig årskurs 5 för att skriva ett medborgarförslag, och överlämna det personligen till Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman (M).
– Det är inte varje dag jag får så här fint besök, sade Bodman (M).
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. Vallokalerna är öppna fram till klockan 20.00, och LindeNytt uppdaterar kontinuerligt under dagen. Maila in era egna bilder från dagen och kvällen till info@lindenytt.com.