Som vi tidigare har kunnat berätta finns ett starkt intresse att utveckla rastplatsen vid mellersta infarten till Lindesberg, så denna plats blir ett naturligt stopp för såväl yrkeschaufförer som vanliga bilister och turister. Kommunalrådet säger idag att kommunen välkomnar entreprenörer med öppen famn.
Men det får inte bli något halvdant försök. Ska rastplatsen kunna utvecklas så är det inte tal om att placera en ”korvmoj” där. Det är endast seriösa försök till ett regelrätt matställe som känns intressant, menar Anders Ceder.
-Det är viktigt att redan från grunden låta rätt person med rätt idé och ambition få chansen att försöka, säger han.
Vad kommunen önskar är ett matställe i första hand. Men denna får gärna kombineras med en bensinstation, förklarar Ceder.
-Det har funnits en vilja om det här ganska länge nu. Jag minns att vi haft några seriösa intressenter, men det har inte gått hela vägen. Jag vill minnas att det var bensinbolaget som drog sig ur i sista stund och att idén föll av den anledningen då.
Räknar långtradare
Underlaget, det vill säga mängden förbipasserande fordon per dygn, är mer än tillräckligt att driva en bärande affärsrörelse där. Anders Ceder, som själv pendlar från Storå till Lindesberg varje dag och så har gjort sedan urminnes tider, berättar att bland annat den tunga trafiken är mycket frekvent. Det bekräftar även den statistik från Vägverket som vi kunde redovisa häromdagen. Av ca 6300 fordon utgörs 14 procent av tunga fordon.
-Jag brukar roa mig med att räkna långtradare ibland när jag åker mellan Lindesberg och Storå. Jag minns att jag en gång mötte 24 långtradare varav nio åkte på rad. Men normalt sett, i snitt räknat, så brukar jag möta mellan 10-15 stycken. Och det är alltså bara under ca 15 minuters färd, eller vad det nu brukar ta i tid att åka sträckan, berättar Anders Ceder.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Miljontals svenska pass löper ut under 2027. Därför uppmanar Polisen nu alla resenärer att förnya sina pass i god tid för att undvika långa köer.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.