Även den här vår- och sommarsäsongen skall skyddsjakt på Kanadagäss bedrivas på och i direkt anslutning till Loppholmarna. Insatserna kommer att göras i likhet med hur jakten genomfördes i fjol, vilket anses ha fått en tillfredställande effekt.
Tidigare i veckan gav Lindesbergs kommun en arbetsorder till kommunjägaren, även kallad stadsjägaren, att fortsätta skjuta Kanadagäss i den utsträckning det krävs för att hålla fåglarna borta från rekreationsområdet Loppholmarna.
Under förra säsongen sköts ett 20-tal gäss – varav 14 vid ett och samma tillfälle. Kommunjägaren uppger för LindeNytt, att betydligt fler gäss än så har förekommit i området, men att det inte alltid behövs verkanseld för att stävja problemet.
– Det är ganska effektivt att bara skrämmas genom att skjuta av ett skott och på sådant sätt få gässen att flyga bort från området, förklarar kommunjägaren.
Han förtydligar att skrämselmetoden inte efterföljs när det handlar om gäss som väljer att ”etablera” sig uppe på Loppholmarna. Dessa skjuts omgående eftersom de annars återvänder relativt snabbt.
Sedan ett par dagar har Kanadagässens trumpetande börjat höras ute i Lindessjön, varför man redan till veckoslutet kommer att inleda jakten.
– Jag skall fara ner i helgen och kolla läget. Det kan bli aktuellt att smälla av ett skott redan då, säger kommunjägaren.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.
Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta scenen. Med gitarren i ett stadigt grepp sjunger han en av sina nyaste låtar, som han skrivit tillsammans med sin bror David. I pausen mellan repetition och föreställning ska han dricka kaffe hemma hos sin pappa, som bor i Lindesberg, men innan dess får LindeNytt en pratstund.
Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade sig allt längre, singlade ett lätt snöfall ner från himlen. Inne i arenan bjöd artisterna på en fullkomligt magisk föreställning, som kommer sprida glädje i många hem på julafton. LindeNytt kan här bjuda på några smakprov från det kommande programmet.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet – bland annat i norra länsdelen.
Nu har ”Fallen Rocks” tagit plats på grönområdet vid Strandpromenaden, bakom badhuset. Ett 40 ton tungt konstverk, bestående av 39 stenar i olika bergarter och storlekar, som tillsammans bildar en labyrint. Stenarna härstammar från Zinkgruvan och var ursprungligen tänkta att installeras i Askersund, men har till sist hamnat i Lindesberg.
– Det blev verkligen en jättefin plats som passar väldigt bra. Lindesberg är en klassisk bergslagsmiljö med både nuvarande och historisk gruvdrift, säger Lotta Sartz från föreningen Bergskraft Bergslagen.