INSÄNDARE/DEBATT: Lindesbergs kommuns planer på ny bebyggelse i Lindesby har stoppats. Irja Gustavsson, ordförande i KS, befarar att människor ska flytta ifrån kommunen (NA 30/8). Irja Gustavssons oro för utflyttning är befogad men har koppling till den politik som bedrivs av styrande kommunpolitiker, däribland hon själv, den politik som istället för hållbar utveckling i hela kommunen leder till ohållbar avveckling av landsbygden.
En kommuninvånares benägenhet att bo kvar styrs inte enbart av möjligheten att flytta in i en nybyggd lägenhet eller villa i eller i närheten av centrala Lindesberg utan av tillgången på samhällsservice inom rimligt avstånd. När förslag till nedläggning av skolor och förskolor på landsbygden röstas igenom är risken stor att byarna förvandlas till fritidshusområden, där ägarna bor och betalar skatt i en annan kommun. Det är bara en tidsfråga innan de förmodade besparingarna slår tillbaka i form av minskade skatteintäkter. Det leder i sin tur till krav på ytterligare besparingar – en ond cirkel.
Byggplanerna i Lindesby stoppades för att kommunen inte tillräckligt väl beskrivit hur den nya bebyggelsen skulle påverka naturvärden och skyddade arter. I mina öron låter Mark- och miljödomstolens beslut helt rätt – försiktighetsprincipen måste gälla. Samtidigt förundras jag över hur det finns lagar och regler som skyddar hotade biotoper och arter men inga regler som skyddar en sexåring från att tvingas vänta på och sitta ombord på en skolbuss i flera timmar per dag.
”Undrande landsbygdsbo”
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.