Med en dag kvar att anmäla sig något av de första åtta lägren som Lindesbergs kommun anordnar för sommarlovslediga barn har det redan kommit nästan 500 anmälningar, ungefär hälften av barnen är från Lindesberg medan resterande halvan är från de kringliggande orterna.
I början av april kunde LindeNytt berätta att kommunen skulle erbjuda gratis sommarlovsaktiviteter för barn i åldrarna 7-15 år. Sammanlagt 19 läger med varierande längd och innehåll gick det att anmäla sig till, och imorgon onsdag går anmälningstiden ut för de första åtta. Resterande läger har anmälningstid fram till 15 juni.
– Redan nu har vi sammanlagt cirka 500 anmälda till sommarens alla läger, och en majoritet är faktiskt flickor i år. Men vi har fått en väldigt bra spridning, både bland pojkar och flickor, men även geografiskt sett, berättar Jonas Andersson som är fritidskonsulent på Lindesberg kommun.
– Det absolut mest populära lägret är Äventyrslägret i Kloten för 10-12-åringar, där är det dubbelt så många anmälda som det finns platser. Men förhoppningsvis kan de barnen som inte får plats där komma med på något av sina andrahandsval, fortsätter han.
– Sen finns det så klart många läger där det fortfarande finns platser kvar, t ex så är det ju alltid lite svårare att locka tonåringarna. Både Tekniklägret och Danslägret för 13-15-åringar finns det platser kvar till!
Förhoppningsvis får alla barnen med sig många ljusa minnen hem från sommaren, avslutar Jonas glatt.
Jag vill börja med att önska alla en god fortsättning – hoppas att julen har varit bra. I denna veckas fotokrönika har det blivit dags att rösta fram årets bild 2025.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Rotarys insamling för det krigsdrabbade Ukraina fick rejält med stöttning i samband med Manskören Harmonis årliga julkonsert i onsdags kväll. Tack vare generösa bidrag från 30 personer denna afton, har man nu nått hela 120 000 kronor, vilket kommer att möjliggöra inköp av 40 elverk till Ukraina.
– Jag vill rikta ett varmt tack till alla som har varit med och bidragit. Elverken betyder väldigt mycket och det är mycket uppskattat av det ukrainska folket att veta att människor tänker på dem, säger Anders Svensson från Rotaryklubben.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med artister som Marcus och Martinus, Dolly Style och Martin Almgren – inspelat i Lindesberg.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
En tjej i övre tonåren blev på måndagen påkörd av en bilist vid ett övergångsställe i Lindesberg. Enligt polisen har hon avförts med ambulans till sjukhus.
– Hon har fått en huvudskada och en skada på ett ben, uppger polisens presstalesperson, Anders Dahlman.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.