Med en dag kvar att anmäla sig något av de första åtta lägren som Lindesbergs kommun anordnar för sommarlovslediga barn har det redan kommit nästan 500 anmälningar, ungefär hälften av barnen är från Lindesberg medan resterande halvan är från de kringliggande orterna.
I början av april kunde LindeNytt berätta att kommunen skulle erbjuda gratis sommarlovsaktiviteter för barn i åldrarna 7-15 år. Sammanlagt 19 läger med varierande längd och innehåll gick det att anmäla sig till, och imorgon onsdag går anmälningstiden ut för de första åtta. Resterande läger har anmälningstid fram till 15 juni.
– Redan nu har vi sammanlagt cirka 500 anmälda till sommarens alla läger, och en majoritet är faktiskt flickor i år. Men vi har fått en väldigt bra spridning, både bland pojkar och flickor, men även geografiskt sett, berättar Jonas Andersson som är fritidskonsulent på Lindesberg kommun.
– Det absolut mest populära lägret är Äventyrslägret i Kloten för 10-12-åringar, där är det dubbelt så många anmälda som det finns platser. Men förhoppningsvis kan de barnen som inte får plats där komma med på något av sina andrahandsval, fortsätter han.
– Sen finns det så klart många läger där det fortfarande finns platser kvar, t ex så är det ju alltid lite svårare att locka tonåringarna. Både Tekniklägret och Danslägret för 13-15-åringar finns det platser kvar till!
Förhoppningsvis får alla barnen med sig många ljusa minnen hem från sommaren, avslutar Jonas glatt.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.