Med en dag kvar att anmäla sig något av de första åtta lägren som Lindesbergs kommun anordnar för sommarlovslediga barn har det redan kommit nästan 500 anmälningar, ungefär hälften av barnen är från Lindesberg medan resterande halvan är från de kringliggande orterna.
I början av april kunde LindeNytt berätta att kommunen skulle erbjuda gratis sommarlovsaktiviteter för barn i åldrarna 7-15 år. Sammanlagt 19 läger med varierande längd och innehåll gick det att anmäla sig till, och imorgon onsdag går anmälningstiden ut för de första åtta. Resterande läger har anmälningstid fram till 15 juni.
– Redan nu har vi sammanlagt cirka 500 anmälda till sommarens alla läger, och en majoritet är faktiskt flickor i år. Men vi har fått en väldigt bra spridning, både bland pojkar och flickor, men även geografiskt sett, berättar Jonas Andersson som är fritidskonsulent på Lindesberg kommun.
– Det absolut mest populära lägret är Äventyrslägret i Kloten för 10-12-åringar, där är det dubbelt så många anmälda som det finns platser. Men förhoppningsvis kan de barnen som inte får plats där komma med på något av sina andrahandsval, fortsätter han.
– Sen finns det så klart många läger där det fortfarande finns platser kvar, t ex så är det ju alltid lite svårare att locka tonåringarna. Både Tekniklägret och Danslägret för 13-15-åringar finns det platser kvar till!
Förhoppningsvis får alla barnen med sig många ljusa minnen hem från sommaren, avslutar Jonas glatt.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av lastbilarna. Bland annat gillar vi den rosa här bakom, Ladytruck, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
Pedagogerna på anpassad grundskola på Lindbackaskolan i Lindesberg ville ge sina fritidselever ett sommarlov fyllt med roliga och minnesvärda aktiviteter utöver det vanliga. Man skickade därför in en spontanansökan till Odd Fellow Bergsmannen, där man förklarade sin vision, och fick 5 000 kronor i donation.
– Vi är väldigt tacksamma för stödet, som har gjort det möjligt att skapa fina sommarupplevelser och minnen för våra elever, säger Tara Corcoran.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag fortsätta på mitt blandade tema med olika motiv som jag lyckats fånga under veckan.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.