Från och med fredag 17 april slås kommunens tre vårdcentraler samman, och kommer därefter att samlokaliseras på Lindesbergs vårdcentral. Detta görs för att frigöra personal till andra delar inom sjukvården där man har ett ökat behov av förstärkning. Det meddelade Elisabeth Liljekvist, områdeschef närsjukvårdsområde norr under en presskonferens på tisdagen.
Anledningen till samlokaliseringen är att frigöra personal som kan bemanna de verksamheter som kan behöva förstärkning för att klara den vård som förväntas öka i takt med att allt fler personer insjuknar i covid-19, och även får symptom som kräver vård vid sjukhus.
– Därför behöver vi ge ett ökat stöd till den kommunala vården där den största riskgruppen finns, där behövs vårdcentralernas medicinska stöd allt mer och vi förstärker framförallt läkarkompetensen i de kommunala vård- och omsorgsboendena och i hemsjukvården. Genom att tillfälligt samordna vårdcentralerna kan vi också säkra bemanningen av vården på den medicinavdelning som har öppnat vårdplatser för just patienter med covid-19, förklarade Liljekvist.
Patienter vid Storå samt Freja vårdcentral i Frövi/Fellingsbro hänvisas därför från och med fredag till Lindesbergs vårdcentral vid sina fysiska besök, men vårdcentralerna kommer dock fortfarande att nås på sina respektive telefonnummer.
– Nu är det extra viktigt att ta kontakt via telefon inför besök för att vi ska kunna göra en individuell bedömning om vilken vård man behöver. De allra sköraste individerna kan i vissa fall få hembesök för att inte behöva åka till vårdcentralen, avslutade Elisabeth Liljekvist.
Samlokaliseringen av vårdcentralerna gäller från fredag 17 april till som längst 20 september.
Med exakt en månad kvar till valet är det säkerligen många som ännu inte har bestämt sig för vilket parti som deras röst ska falla på. För att försöka räta ut en del av frågetecknen ger nu LindeNytt sina läsare möjligheten att ställa just era hetaste valfrågor till kommunpolitikerna.
Nu är det dags att nominera kandidater till Manskören Harmonis årliga Kulturstipendium. Detta stipendium är instiftat till minne av Gudrun Persson, som 2017 testamenterade en betydande summa pengar till kören för att främja kultur inom Lindesberg kommun.
Imorgon, onsdag, väntar först en partiell solförmörkelse under kvällen, följt av ett meteorregn under natten mot torsdag. Solförmörkelsen, som i Sverige kommer täcka cirka 80 procent av solskivans yta, är den mest omfattande sedan 2015. Nästa gång Sverige får uppleva en solförmörkelse av samma magnitud är 2039.
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta menar Tåg i Bergslagen, som nu riktar hård kritik mot staten.
– Det är inte ett hållbart sätt att styra samhällsviktig kollektivtrafik, säger Nina Höijer, styrelseordförande i Tåg i Bergslagen.
Redan innan Kotten & Co öppnade i den nya lokalen på Charlottenlunds Handelsområde, strax innan jul, föddes tanken om ett eget hunddagis. Efter mycket funderande och en ökad efterfrågan från kunder har nu Charlotte Lundell bestämt sig för att göra verklighet av idén, och redan i september är det tänkt att de första dagishundarna ska kunna tas emot.
– För oss handlar det främst om att kunna erbjuda en helhet, då vi redan har ett stort utbud av både produkter och tjänster, så det är den sista pusselbiten, säger Charlotte.