På torsdag ska framtiden för byskolorna i Ramsberg och Rockhammar diskuteras på nytt under ett extrainsatt möte i kommunfullmäktige. Under tisdagen gick kommunstyrelsen till röstning i frågan, som med en rösts övervikt slutade med ett ”ja” till nedläggning.
Byskolornas vara eller icke vara har diskuterats flitigt under många år, och under hösten blossade den heta debatten upp på nytt då kommunstyrelsen lade fram förslaget att lägga ner enheterna i Ramsberg och Rockhammar. Efter ett beslut om återremittering i kommunfullmäktige i november var det under tisdagen dags för ny hantering av frågan i kommunstyrelsen.
Resultatet av en jämn omröstning blev ”ja” till nedläggning med en rösts majoritet. Partierna var därmed långt ifrån överens, då Moderaterna och Socialdemokraterna röstade för förslaget, medan Sverigedemokraterna, Vänsterpartiet, Centerpartiet och Kristdemokraterna röstade emot. Frågan ska dock avgöras av kommunfullmäktige under ett extrainsatt sammanträde på torsdag med start kl 17.00 i Lindeskolans aula.
– Vi hade hoppats på att kunna komma fram till en bra lösning, men jag har förstått under de senaste två veckorna att Barn- och utbildningsnämnden står fast vid sitt förslag om nedläggning, säger Jonas Kleber (C) och fortsätter:
– Det finns en möjlighet att kunna finansiera det här året genom att ta från vårt eget kapital, kommunen gick trots allt 48 miljoner plus förra året. Vi anser fortfarande att det är en landsbygdsfråga snarare än en skolfråga, och vi vill ha kvar de här tre enheterna.
Efter 37 år inom polisen har Ulf Andersson tagit sig an en ny roll som kommunpolis i Lindesberg, med fokus på samverkan, trygghet och beredskapsfrågor.
– Jag ser fram emot att vara en länk mellan medborgarna och lokalpolisområdet, säger Ulf Andersson.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
På måndagskvällen hölls det första sammanträdet i kommunfullmäktige för den nya mandatperioden. Dock valdes inget nytt presidium eller ordförande, då det politiska landskapet fortfarande är oklart. Istället flyttades den frågan framåt och det blev åldermannen Arnold Bengtsson (S) som fick leda mötet.