Från och med nästa år kan Lindesberg komma att få ett helt nytt, aningen dyrare, och mer komplicerat system gällande sophantering. Det innebär att man får tre alternativ att välja mellan, att komma undan lite billigare än dagens taxa, att fortsätta betala dagens taxa eller den lite dyrare – som ännu inte är fastställd.
Detta så kallade komposteringsprojekt är ett resultat utifrån regeringens proposition gällande sophantering i landets kommuner. I Örebro tillämpas modellen redan sedan tre år tillbaka, och just Örebromodellen är den Lindesbergs kommun valt att följa.
-Det här innebär först och främst att vi byter ut säck mot kärl, vilket ger sopåkarna en mycket bättre arbetsmiljö. De tvingas idag släpa runt på säckarna, vilket inte är bra, konstaterar Katarina Erelöf på Bergslagens Kommunalteknik.
Dagens soptaxa ligger på 1150 kronor per år. För den som vill komma undan billigare finns möjlighet att göra så om det nya avfallssystemet beslutas träda i kraft i kommunfullmäktige. Det första alternativet, vilket är det billigaste, innebär att man tar hand om sitt eget hushållsavfall (hemkompostering). Det är inte fastställt exakt hur mycket billigare detta alternativ blir jämfört med dagens kostnad.
Alternativ två innebär att avfallet delas upp, matrester och komposterbart avfall för sig som sedan hämtas i vanlig ordning. Denna taxa kommer bli som dagens, det vill säga 1150 kronor.
Det sista alternativet, och det dyraste, innebär att man gör som idag och blandar avfallet. Det är oklart hur mycket det betyder i merkostnad för kunden.
Den planerade avfallshanteringen kan tidigast börja gälla i april nästa år. Då i enskilda områden. Tanken är att börja i mindre skala och sedan introducera avfallssystemet område för område.
Detta kommer innebära en del trubbel, det är Katarina Erelöf införstådd med.
-Det blir ju ofta så i en övergångsperiod. Men alla kommer att informeras mycket och väl, så det kommer säkert gå bra med vissa skavanker, menar Katarina.
”Klart olönsamt sortera avfall”
UPPDATERAD kl 16:20. Anders Persson (LPO) utreds nu av sin arbetsgivare, Lindeskolan, för en incident som ska ha skett under valrörelsen. Persson ska då, under arbetstid, åkt till ett flertal vallokaler för att fylla på röstsedlar, samt haft fyra av sina elever med sig i bilen.
– Det är ju ett pågående ärende, så jag kan inte säga så mycket. Men det kan eventuellt bli tal om att jag får en skriftlig varning, berättar han för LindeNytt.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter en stark valrörelse. I ett inlägg på sociala medier delar han med sig av sina tankar kring valet och ambitionen att fortsätta driva frågor för länets mindre orter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir efter regionvalet det tredje största partiet i Region Örebro. Samtidigt tappar både Socialdemokraterna och Moderaterna mandat, medan Miljöpartiet tar sig in i regionfullmäktige.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet om ett nytt styre i Region Örebro. Detta uppger man i ett pressmedelande under tisdagen.
INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i media har avlöst varandra.