Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Syftet är att man vill få den yngre generationen att få upp ögonen för teknik redan vid ung ålder, speciellt med tanke på att kommunen i framtiden behöver personalförsörjning inom området.
Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Tanken är att ett 20-tal barn och ungdomar i kommunen ska få testa på teknik på ett roligt sätt. Verksamheten vänder sig till elever i årskurs 3-6. Gruppen ska bestå av lika många tjejer som killar. Elever vid Lindeskolans Teknikprogram kommer att engageras i projektet, men de huvudsakliga ledarna kommer att komma hit från Örebro under den tid som försöksverksamheten pågår.
– Vi har många industriföretag i kommunen, och genom Handelskammaren Bergslagen har vi fått höra att man är oroliga för personalförsörjningen i framtiden. Så vi vill väcka ett intresse tidigt och göra en kul teknikgrej tidigt i åldrarna, och då blev det KomTek, berättar Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S)
Visar det sig att ett intresse finns är tanken att kunna starta upp ett eget KomTek i kommunen framöver.
– Fungerar det bra vill vi jobba vidare med egna handledare, säger Svahn.
Tanken är att informationen ska nå ut till alla de barn och ungdomar i rätt ålder, och om betydligt fler än 20 vill vara med får man fundera ut en lösning.
– Vi får titta på det då. 20 klarar vi av, och blir det många fler så får vi se hur vi gör då, i värsta fall får man ställa de i kö, säger Linda.
KomTek är den kommunala teknik- och entreprenörskolan, och dit kommer man för att ha roligt. Barn, ungdomar och vuxna skapar, experimenterar och löser tekniska utmaningar. Meningen är att teknikintresset ska väckas, fördjupas och få kreativiteten att utvecklas. Det ska, enligt pressmeddelande, ge ett tekniskt självförtroende och KomTek jobbar för att bryta traditionella könsroller och öka flickors teknikintresse.
– Varför fanns inte det här när jag var liten?!, frågar sig Linda.
KomTek i Lindesberg kommer att bedrivas på Lindeskolan efter skoltid och man räknar med att starta upp verksamheten i oktober.
Polisen i region Bergslagen uppmanar nu ägare till skogsmaskiner till större vaksamhet med anledning av förhöjd stöldrisk.
Under en helt vanlig vinterpromenad med hundarna fick Agneta Segerfelt syn på något helt oväntat. Längs sänkan där vattnet rinner från Vretsjön in mot byn hade mängder av jättelika isformationer i bärnstensfärg bildats och fångade solljuset på ett nästan magiskt sätt. Nu vill hon dela upplevelsen med fler.
– Det var väldigt vackert och spektakulärt, så jag tänkte att det kunde vara kul om fler fick se det än bara vi som bor här i Ramsberg, säger Agneta Segerfelt.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Lindesbergs kommun får en ny kulturchef från och med den första mars. Hon heter Helena Randefelt och arbetar i dag som utvecklingsstrateg på Tillväxtförvaltningen.
– För mig är kultur en viktig pusselbit i att göra kommunen mer attraktiv – både att bo i, besöka och verka i. Det är en kärna i vår Vision 2040 som jag vill lyfta ännu mer, säger Helena Randefelt i ett pressmeddelande.