Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Syftet är att man vill få den yngre generationen att få upp ögonen för teknik redan vid ung ålder, speciellt med tanke på att kommunen i framtiden behöver personalförsörjning inom området.
Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Tanken är att ett 20-tal barn och ungdomar i kommunen ska få testa på teknik på ett roligt sätt. Verksamheten vänder sig till elever i årskurs 3-6. Gruppen ska bestå av lika många tjejer som killar. Elever vid Lindeskolans Teknikprogram kommer att engageras i projektet, men de huvudsakliga ledarna kommer att komma hit från Örebro under den tid som försöksverksamheten pågår.
– Vi har många industriföretag i kommunen, och genom Handelskammaren Bergslagen har vi fått höra att man är oroliga för personalförsörjningen i framtiden. Så vi vill väcka ett intresse tidigt och göra en kul teknikgrej tidigt i åldrarna, och då blev det KomTek, berättar Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S)
Visar det sig att ett intresse finns är tanken att kunna starta upp ett eget KomTek i kommunen framöver.
– Fungerar det bra vill vi jobba vidare med egna handledare, säger Svahn.
Tanken är att informationen ska nå ut till alla de barn och ungdomar i rätt ålder, och om betydligt fler än 20 vill vara med får man fundera ut en lösning.
– Vi får titta på det då. 20 klarar vi av, och blir det många fler så får vi se hur vi gör då, i värsta fall får man ställa de i kö, säger Linda.
KomTek är den kommunala teknik- och entreprenörskolan, och dit kommer man för att ha roligt. Barn, ungdomar och vuxna skapar, experimenterar och löser tekniska utmaningar. Meningen är att teknikintresset ska väckas, fördjupas och få kreativiteten att utvecklas. Det ska, enligt pressmeddelande, ge ett tekniskt självförtroende och KomTek jobbar för att bryta traditionella könsroller och öka flickors teknikintresse.
– Varför fanns inte det här när jag var liten?!, frågar sig Linda.
KomTek i Lindesberg kommer att bedrivas på Lindeskolan efter skoltid och man räknar med att starta upp verksamheten i oktober.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.