Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Syftet är att man vill få den yngre generationen att få upp ögonen för teknik redan vid ung ålder, speciellt med tanke på att kommunen i framtiden behöver personalförsörjning inom området.
Barn- och utbildningsnämnden har beslutat att KomTek ska startas på försök i Lindesberg under hösten. Tanken är att ett 20-tal barn och ungdomar i kommunen ska få testa på teknik på ett roligt sätt. Verksamheten vänder sig till elever i årskurs 3-6. Gruppen ska bestå av lika många tjejer som killar. Elever vid Lindeskolans Teknikprogram kommer att engageras i projektet, men de huvudsakliga ledarna kommer att komma hit från Örebro under den tid som försöksverksamheten pågår.
– Vi har många industriföretag i kommunen, och genom Handelskammaren Bergslagen har vi fått höra att man är oroliga för personalförsörjningen i framtiden. Så vi vill väcka ett intresse tidigt och göra en kul teknikgrej tidigt i åldrarna, och då blev det KomTek, berättar Barn- och utbildningsnämndens ordförande Linda Svahn (S)
Visar det sig att ett intresse finns är tanken att kunna starta upp ett eget KomTek i kommunen framöver.
– Fungerar det bra vill vi jobba vidare med egna handledare, säger Svahn.
Tanken är att informationen ska nå ut till alla de barn och ungdomar i rätt ålder, och om betydligt fler än 20 vill vara med får man fundera ut en lösning.
– Vi får titta på det då. 20 klarar vi av, och blir det många fler så får vi se hur vi gör då, i värsta fall får man ställa de i kö, säger Linda.
KomTek är den kommunala teknik- och entreprenörskolan, och dit kommer man för att ha roligt. Barn, ungdomar och vuxna skapar, experimenterar och löser tekniska utmaningar. Meningen är att teknikintresset ska väckas, fördjupas och få kreativiteten att utvecklas. Det ska, enligt pressmeddelande, ge ett tekniskt självförtroende och KomTek jobbar för att bryta traditionella könsroller och öka flickors teknikintresse.
– Varför fanns inte det här när jag var liten?!, frågar sig Linda.
KomTek i Lindesberg kommer att bedrivas på Lindeskolan efter skoltid och man räknar med att starta upp verksamheten i oktober.
Hundratals ungdomar med A-traktorer och bilar har börjat samlas kring Circle K och parkeringen vid minigolfen i centrala Lindesberg. I samband med detta har polisen gjort flera omhändertaganden av minderåriga som varit redlöst berusade, samt ingripit mot eldning, fyrverkerier och rökning på stationsområdet i närheten av bensinpumpar. Nu riktar polisen och socialtjänsten en skarp uppmaning till vuxna, föräldrar och vårdnadshavare i Lindesberg, Nora och omkringliggande tätorter att ta ansvar för sina ungdomar.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
Från och med tisdag 21 april är bron över järnvägen (Gusselbyvägen) stängd för biltrafik. Anledningen är ett planerat renoveringsarbete. Först i augusti öppnas sträckan igen, informerar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Löa friskola fortsätter att imponera på juryn och går för fjärde året i rad till final i fågelholks-SM. Med sina kreativa skapelser ”Arne Alligator” och ”Olika är bra” har holkmästarna lyckats ta två av de totalt 15 finalplatserna i tävlingen, som i år haft fler bidrag än någonsin – hela 977 inskickade bidrag.
– Idéerna till holkarna kom sig av att någon målade en holk grön. Då blev det självklart att det var Arne Alligator. ”Olika är bra” kommer med inspiration från Rocka sockorna, berättar Annette Alexandre, klasslärare för förskoleklassen och projektledare för fågelholksbygget på Löa friskola.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.