Kulturskolans mellanstadiekör Sing it under ledning av körledare Evelina Balke. Foto: Jennie Einarsson
Konsert med Astrid Lindgrens sånger när ”Eeeemiiil!” fyller 60
I år är det 60 år sedan den älskade barnboksklassikern Emil i Lönneberga publicerades. Detta firas på söndag med en stor allsångskonsert för barn där blåsorkestern Linde Symphonic tillsammans med Kulturskolans tre körer framför kända sånger ur Astrid Lindgrens värld.
– Musikarrangemanget är skapat av GöteborgsMusiken och Brunnsbo Musikklasser och är specialarrangerat för orkester-, kör- och musikklasser, berättar Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde Symphonic band.
Just nu pågår repetitionerna för fullt inför söndagens allsångskonsert där blåsorkestern Linde Symphonic tillsammans med Kulturskolans tre körer: Barnkören, Sing it och Voices framför 15 av Astrid Lindgrens mest kända sånger.
Moa, Leah, Olle, Ellen och Emma från körgruppen Sing it har tränat inför konserten sedan terminsstarten. Foto: Jennie Einarsson
– Eftersom att det är svårt att få ihop rent logistiskt så har vi i orkestern faktiskt inte repat ihop med körerna innan, vi träffas först ett par timmar innan konserten på söndag. Det är mycket som ska klaffa då, så på ett sätt blir det en tokchansning, skrattar Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde Symphonic band.
– Vi har gjort på det här sättet tidigare så jag är helt övertygad om att det kommer bli toppen, tillägger han betryggande.
Scenen kommer att fyllas med omkring 50 barn och ungdomar från Kulturskolans körer och 28 från blåsorkestern Linde Symphonic i ett brett åldersspann med åldrar från 5 år upp till 92 år.
– Det blir så fina möten över generationsgränserna, vi har bland annat en äldre pensionerad musiklärare i orkestern som fyller 93 år nästa år och sedan har vi de yngsta nu från barnkören som är fem år. Det är väldigt värdefullt att se att man kan jobba så bra över generationsgränserna, det är fint att de äldre lär de yngre hur det fungerar och skolar in dem i orkestervärlden och körvärlden, säger Rickard.
Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde symphonic band. Foto: Privat
Musikarrangemanget är skapat av GöteborgsMusiken och Brunnsbo Musikklasser som gjorde musikalbumet med namnet Favoritsånger från Pippi, Emil, Madicken. Ett album som går att lyssna på via exempelvis Spotify.
-Det var så vi först fick höra talas om arrangemanget, det är specialarrangerat för orkester-, kör- och musikklasser, och vi köpte det 2015. Då gjorde vi en konsert tillsammans med Guldsmedshyttans Musikkår och Lindesbergs storband, det är första gången vi framför detta i Lindesberg sedan dess, berättar Rickard.
Under hösten har musiklärare från Kulturskolan besökt elever i förskoleklass upp till årskurs tre i Lindesbergs kommuns skolor för att sjunga låtar ur repertoaren. Dessa elever har man även bjudit in att deltaga under söndagens konsert vilket innebär att de 500 sittplatserna i Lindeskolans aula riskerar att snabbt ta slut.
– Vi tror att det kommer väldigt mycket folk så vi är tyvärr tveksamma till att alla kommer att få plats. Det är begränsat antal stolar i aulan så man måste komma i god tid om man vill man vara säker på att få en plats. Konserten är på söndag 22 oktober och börjar klockan 16:00 men man bör se till att vara där senast 15:20, informerar Rickard.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Hunden på bilden har inget med den aktuella händelsen att göra. Genrebild.
En kvinna i 50-årsåldern, hemmahörande i Lindesberg, har fått djurförbud efter att Länsstyrelsen noterat upprepade brister i hennes djurhållning. Bland annat ska kvinnan ha bedrivit osund avel, haft bristande tillsyn över sina djur, samt inte vetat hur många hundar hon haft. Djurförbudet gäller tills vidare och avser alla slags djur.
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka åkte jag iväg på en lite längre fotorunda. Vid sådana tillfällen brukar jag först tänka ut vad jag vill fotografera för typ av motiv. När jag väl har bestämt mig så skapar jag mig en rutt som är anpassad efter de motiv jag önskar kunna fotografera. Häng med så får ni se hur det gick…
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Paul och Lara ger publiv till ”Hytta” igen
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av ...
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 – fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, biovisning, författarbesök, kreativt skapande, Pridetåg och mycket mer – allt i regnbågens färger.
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ett vallöfte för dem att behålla akutkirurgin på Lindesbergs lasarett, ett löfte de inte kan hålla.
Det började med en 12-årig lastbilsentusiasts stora intresse med en stöttande pappa vid sin sida. Det har nu resulterat i att Lindesberg får ett helt nytt evenemang denna sommar. En motorträff för riktigt tunga fordon. Över 100 lastbilar är redan anmälda och intresset fortsätter att växa. Den 7–8 augusti arrangeras Truckmeet Bergslagen vid Fornaboda travbana, där glänsande lastbilar, livemusik och aktiviteter för hela familjen ska lägga grunden för en ny tradition.
– För mig handlar det om att få göra något för Lindesberg och samtidigt göra någonting som min son verkligen gillar, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
Martin Almgren blir programledare – i radio
Den 3 augusti är det premiär för radiokanalen Go Countrys nya morgonshow, Country In The Morning, där Lindesbergs egen sångfågel Martin Almgren...