Kulturskolans mellanstadiekör Sing it under ledning av körledare Evelina Balke. Foto: Jennie Einarsson
Konsert med Astrid Lindgrens sånger när ”Eeeemiiil!” fyller 60
I år är det 60 år sedan den älskade barnboksklassikern Emil i Lönneberga publicerades. Detta firas på söndag med en stor allsångskonsert för barn där blåsorkestern Linde Symphonic tillsammans med Kulturskolans tre körer framför kända sånger ur Astrid Lindgrens värld.
– Musikarrangemanget är skapat av GöteborgsMusiken och Brunnsbo Musikklasser och är specialarrangerat för orkester-, kör- och musikklasser, berättar Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde Symphonic band.
Just nu pågår repetitionerna för fullt inför söndagens allsångskonsert där blåsorkestern Linde Symphonic tillsammans med Kulturskolans tre körer: Barnkören, Sing it och Voices framför 15 av Astrid Lindgrens mest kända sånger.
Moa, Leah, Olle, Ellen och Emma från körgruppen Sing it har tränat inför konserten sedan terminsstarten. Foto: Jennie Einarsson
– Eftersom att det är svårt att få ihop rent logistiskt så har vi i orkestern faktiskt inte repat ihop med körerna innan, vi träffas först ett par timmar innan konserten på söndag. Det är mycket som ska klaffa då, så på ett sätt blir det en tokchansning, skrattar Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde Symphonic band.
– Vi har gjort på det här sättet tidigare så jag är helt övertygad om att det kommer bli toppen, tillägger han betryggande.
Scenen kommer att fyllas med omkring 50 barn och ungdomar från Kulturskolans körer och 28 från blåsorkestern Linde Symphonic i ett brett åldersspann med åldrar från 5 år upp till 92 år.
– Det blir så fina möten över generationsgränserna, vi har bland annat en äldre pensionerad musiklärare i orkestern som fyller 93 år nästa år och sedan har vi de yngsta nu från barnkören som är fem år. Det är väldigt värdefullt att se att man kan jobba så bra över generationsgränserna, det är fint att de äldre lär de yngre hur det fungerar och skolar in dem i orkestervärlden och körvärlden, säger Rickard.
Rickard Hägerstrand, orkesterledare och dirigent för Linde symphonic band. Foto: Privat
Musikarrangemanget är skapat av GöteborgsMusiken och Brunnsbo Musikklasser som gjorde musikalbumet med namnet Favoritsånger från Pippi, Emil, Madicken. Ett album som går att lyssna på via exempelvis Spotify.
-Det var så vi först fick höra talas om arrangemanget, det är specialarrangerat för orkester-, kör- och musikklasser, och vi köpte det 2015. Då gjorde vi en konsert tillsammans med Guldsmedshyttans Musikkår och Lindesbergs storband, det är första gången vi framför detta i Lindesberg sedan dess, berättar Rickard.
Under hösten har musiklärare från Kulturskolan besökt elever i förskoleklass upp till årskurs tre i Lindesbergs kommuns skolor för att sjunga låtar ur repertoaren. Dessa elever har man även bjudit in att deltaga under söndagens konsert vilket innebär att de 500 sittplatserna i Lindeskolans aula riskerar att snabbt ta slut.
– Vi tror att det kommer väldigt mycket folk så vi är tyvärr tveksamma till att alla kommer att få plats. Det är begränsat antal stolar i aulan så man måste komma i god tid om man vill man vara säker på att få en plats. Konserten är på söndag 22 oktober och börjar klockan 16:00 men man bör se till att vara där senast 15:20, informerar Rickard.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Zonordförande William Flormo tillsammans med systrarna Alva och Lydia Carlsson. Foto: Jennie Einarsson
För familjen Carlsson från Kumla blev helgen i Kloten ett välkommet avbrott från vardagen med diabetes. Tillsammans med andra familjer fick de fiska, paddla kanot, klättra i höghöjdsbana och möta andra i samma situation.
– Det roligaste är aktiviteterna och sedan är det roligt att få träffa andra barn med diabetes. Jag känner inte så många som har det, säger 11-åriga Lydia Carlsson.
INSÄNDARE/DEBATT: För oss handlar sjukvården om hur vi ska göra den bättre. Vi vill att fler invånare ska få vård snabbare, närmare hemmet och med hög kvalitet. Därför vill vi se fler läkare på vårdcentralerna, kontakt samma dag och kortare väntetider. Det förutsätter att vi fortsätter att utveckla och satsa på Lindesbergs lasarett och tillsammans med övrig sjukvård i länet.
FOTOKRÖNIKA: För några dagar sedan, när jag planerade vad jag skulle sikta på i denna veckas fotokrönika, så bestämde jag mig för att jag skulle försöka fotografera motiv som är mer omringade av naturen och därmed skapar en starkare känsla av just naturen.
Redan i tredje klass på lågstadiet bestämde sig Charlie Axelsson för att rymdgymnasiet i Kiruna var det han skulle sträva mot. Även om mamma Elin i början hoppades att det bara var en fas, visade det sig att intresset för rymden var alldeles för stort. I helgen går flytten till Kiruna, då han som en av totalt 30 elever kommit in på rymdgymnasiet.
– Jag tror inte riktigt det har sjunkit in, jag ska flytta 120 mil hemifrån! säger han.
Tåg i Bergslagen riktar hård kritik mot staten
Sena besked om finansiering av den interregionala tågtrafiken innebär att det är omöjligt att planera trafiken på ett ansvarsfullt sätt. Detta ...
Den tidigare polisen och prisbelönte föreläsaren Nadim Ghazale gästar Lindesbergs bibliotek onsdagen den 19 augusti. I föreläsningen ”Vägen från utmaningar till samhällsengagemang” delar han med sig av sina erfarenheter och nycklar till integration och hur stöd, vägledning och ansvar kan förändra livsbanor.
Restaurangen Trattoria Lagom i centrala Lindesberg har hållit stängt i flera veckor. Nu har bolaget bakom verksamheten, Lotus Restaurant AB, försatts i konkurs vid Göteborgs tingsrätt – på egen begäran
Har du saknat Pavlovan? Eller Key lime pie? Då kommer ett glädjande besked – Lindesbergs mysiga sommarcafé på Kungsgatan 16 är tillbaka. Den här gången har Amelie Boson en ny medarbetare vid sin sida – Emilia Nylin. Tillsammans bjuder de in till en ny säsong av ”Eftermiddagskaffe i trädgården”.
– De gäster som har varit här tidigare blir så lyckliga och glada när de kommer hit igen, det blir lite av en samlingsplats, säger Amelie Boson.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
Fullspäckad Pridevecka väntar i Lindesberg
Lindesbergs kommun har laddat upp för en fullspäckad Pridevecka under vecka 33 - fylld med aktiviteter för alla åldrar. Det väntas glitterdisco, ...
Vänsterpartiets löften är inte vatten värt
REPLIK: Man ska inte lova något man inte kan hålla. Den regeln gäller även politiska partier. Vänsterpartiet i Lindesberg säger nu att det är ...