En musikalisk fest hade Kulturskolan Garnalia, estetiska programmet vid Lindeskolan tillsammans med Lindesbergs Storband bakat ihop åt publiken, vilken serverades med välstämda toner, saxofonsolon och ljuva sångröster. Med bara lite drygt tjugo dagar kvar till julafton hade man också en rejäl skopa julstämning att lägga till.
– I år finns det inte några treor så i år gör vi istället en specialare, säger storbandets dirigent Rickard Samuelsson om kvällens samarbete.
I Lindesberg Arenas ena hall är det dukat för en afton med mäktiga toner från Lindesbergs Storband, flertalet sång- och instrumentbegåvningar från Kulturskolan Garnalia och dessutom toppat med skickliga, musikaliska elever från Lindeskolans estetiska program. Den förväntansfulla publiken har slagit sig ner längs med stolsraderna, det är fortfarande nedsläckt och allt som hörs är de närvarandes lågmälda talande med varandra.
Scenen intas, strålkastarljuset slås på och sorlet tystnar. Och så kan därmed det första numret rivas av med rocklåten ”Here I go again”, och efterföljande trupp tar plats. De är en stor grupp, ett drygt tiotal, och lirar vanligtvis på Kulturskolan och går under namnet Soulmill. Olika musiker från Garnalia byts av och blandas med estetelever, och låtar som ”Africa”, ”This can’t be love” och ”Route 662” framförs av de unga talangerna.
Därefter får storbandet med nästa tjugo stycken musiker göra entré och inta position.
– Vi pratade här bakom och kom fram till att vi tror att storbandet bidades 1991, så det betyder att vi nästa år firar 25 år, inleder Rickard Samuelsson, storbandets orkesterledare.
– För att fira har vi tänkt att vi ska resa till Falköping och samarbeta med en annan orkester, säger Samuel.
Den här kvällens konsert är ett lite annorlunda upplägg jämtemot hur det vanligtvis brukar vara. Men bristen på sistaårselever vid estetprogrammet gjorde det här till en alldeles egen speciallösning.
– Förr om åren brukade vi göra en konsert tillsammans med årskurs tre på estetiska programmet, inför deras examen, och då har man haft en konsert med storbandet i Folkets Hus. Men i år finns det inte några treor så i år gör vi istället en specialare, förklarar Samuelsson och så drar han igång hela orkestern.
Eleverna är med storbandet och sjunger, däribland Frida Aspelin, Paulina Svanbäck och Linn Andersson, och Cassandra Hopkins Norberg framför Frank Sinatras klassiker ”Fly me to the moon”. I de olika framförandena lyckas man också få in stunder av solospel, däribland från keyboarden och Peter Kragsbjerg låter saxofonen spela loss och publiken jublar och applåderar högt.
Det blir en livad och mäktig konsert med julen som största tema, även om det blandas upp med godbitar från både rock- och soulvärlden.
Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade händelserna kring den stora gruvstrejken i Stripa för 100 år sedan. Nu fortsätter man på samma tema, men regissör Stefan Jansson är dock tydlig med att det inte är en uppföljning på den tidigare uppsättningen.
– Det är ingen uppföljning, i år det heller ingen realistisk berättelse, det här är en berättelse som är svår att beskriva på alla sätt.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan. Med hjälp av övervakningsbilder och en hundpatrull kunde mannen identifieras och gripas i närområdet.
– Han är fortsatt gripen i väntan på förhör, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson för polisen i region Bergslagen.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.