En musikalisk fest hade Kulturskolan Garnalia, estetiska programmet vid Lindeskolan tillsammans med Lindesbergs Storband bakat ihop åt publiken, vilken serverades med välstämda toner, saxofonsolon och ljuva sångröster. Med bara lite drygt tjugo dagar kvar till julafton hade man också en rejäl skopa julstämning att lägga till.
– I år finns det inte några treor så i år gör vi istället en specialare, säger storbandets dirigent Rickard Samuelsson om kvällens samarbete.
I Lindesberg Arenas ena hall är det dukat för en afton med mäktiga toner från Lindesbergs Storband, flertalet sång- och instrumentbegåvningar från Kulturskolan Garnalia och dessutom toppat med skickliga, musikaliska elever från Lindeskolans estetiska program. Den förväntansfulla publiken har slagit sig ner längs med stolsraderna, det är fortfarande nedsläckt och allt som hörs är de närvarandes lågmälda talande med varandra.
Scenen intas, strålkastarljuset slås på och sorlet tystnar. Och så kan därmed det första numret rivas av med rocklåten ”Here I go again”, och efterföljande trupp tar plats. De är en stor grupp, ett drygt tiotal, och lirar vanligtvis på Kulturskolan och går under namnet Soulmill. Olika musiker från Garnalia byts av och blandas med estetelever, och låtar som ”Africa”, ”This can’t be love” och ”Route 662” framförs av de unga talangerna.
Därefter får storbandet med nästa tjugo stycken musiker göra entré och inta position.
– Vi pratade här bakom och kom fram till att vi tror att storbandet bidades 1991, så det betyder att vi nästa år firar 25 år, inleder Rickard Samuelsson, storbandets orkesterledare.
– För att fira har vi tänkt att vi ska resa till Falköping och samarbeta med en annan orkester, säger Samuel.
Den här kvällens konsert är ett lite annorlunda upplägg jämtemot hur det vanligtvis brukar vara. Men bristen på sistaårselever vid estetprogrammet gjorde det här till en alldeles egen speciallösning.
– Förr om åren brukade vi göra en konsert tillsammans med årskurs tre på estetiska programmet, inför deras examen, och då har man haft en konsert med storbandet i Folkets Hus. Men i år finns det inte några treor så i år gör vi istället en specialare, förklarar Samuelsson och så drar han igång hela orkestern.
Eleverna är med storbandet och sjunger, däribland Frida Aspelin, Paulina Svanbäck och Linn Andersson, och Cassandra Hopkins Norberg framför Frank Sinatras klassiker ”Fly me to the moon”. I de olika framförandena lyckas man också få in stunder av solospel, däribland från keyboarden och Peter Kragsbjerg låter saxofonen spela loss och publiken jublar och applåderar högt.
Det blir en livad och mäktig konsert med julen som största tema, även om det blandas upp med godbitar från både rock- och soulvärlden.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
I december 2025 genomförde Arbetsmiljöverket en inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i Lindesberg. Vid inspektionen framkom en rad olika brister, bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Söndagen den 1 februari öppnade Ridde Demiri sin nya barbershop i Frövi. Efter att tidigare ha delat lokal med gymmet i några månader valde han att satsa, och öppna sin salong i helt egen regi.
– Det här är en nystart för mig, det känns jätteskönt, säger han.
FOTOKRÖNIKA; Under den gångna veckan har jag varit ute och letat efter skogsvägar där jag kan ta mig fram med bilen. Det är samma historia varje år – mina favoritvägar är otillgängliga på grund av snö eller dåligt väglag. Trots det fick veckan ett ljusare inslag i form av ett kärt återseende med ett mycket vackert djur.