I våras kunde LindeNytt rapportera att det fanns en idé och vision om att Lindesbergs centrum skulle ha ett köpcentra eller en galleria i framtiden. Detta som motvärn för handelns negativa utveckling där konsekvensen är alarmerande med alla tomma butikslokaler. Sedan i våras har man gått från idé till handling genom att bilda ett konsortium med avsikt att genomföra byggplanen.
Lindesbergs Kommun, Bergslagens Sparbank, Sparbanksstiftelsen Bergslagen och TA Byggproduktion AB har gått samman och bildat ett konsortium med avsikt att kunna genomföra byggplanerna. Målet är att upprätta en citygalleria, en satsning som man anser är nödvändig för att skapa den handelsplats man önskar att Lindesberg skall vara. Men etableringen får inte ske på bekostnad på redan befintlig handel. Gallerian skall snarare verka som en vitamininjektion för dem.
Enligt uppgift har man därför inlett ett nära samarbete med företaget Centrumutveckling Sverige AB som har över 40 års erfarenhet av dylika satsningar. Företaget har genomfört 500 etableringsprojekt i 17 olika länder. Deras arbete handlar om att skapa attraktiva centrummiljöer med fokus på konsumenten.
Samtliga parter arbetar i denna stund med en utredning som skall presenteras vid årets slut. Detta samfinansieras av parterna i konsortiet samt FALAB:
Lindesbergs kommun och det kommunala bolaget FALAB erlägger tillsammans 200 000 kr. Även Bergslagens Sparbank och Sparbanksstiftelsen erlägger 200 000 kr. TA Byggproduktion AB erlägger resterande del av totalkostnaden. I runda slängar räknar man med att totalkostnaden för utredningen landar på en miljon kronor.
Tommy Allström, VD för TA Byggproduktion AB, är som många andra oroad för Lindesbergs framtid när handeln sakta med säkert somnar in.
-Vi måste göra något för att rädda handeln och Lindesberg, säger han.
Tommy menar att det inte finns några andra bra alternativ som kan ge den där skjutsen som måste till. Och att bara fortsätta låtsas som att det regnar är en strategi som tydligt tar död på såväl handel som centrumpuls. Det vill säga: görs inget konstruktivt åt saken idag, är det nog få som vill uppleva morgondagens Lindesberg.
-En galleria är mer än bara handel, det är också en mötesplats och det är sådant vi verkligen behöver. Vi måste ju få folk att vilja vistas i stan, då skapar vi liv – och handel, förklarar Tommy Allström.
Senare idag (tisdag 14 augusti) kommer konsortiet träffas för genomgång. Under utredningstiden, som alltså sträcker sig till årets slut, skall färdigställas ett underlag innehållande ritningar och plan för den nya gallerian. Hittills har man huvudsakligen talat om den stora parkeringen vid ICA Supermarket när det talats om lämpligast plats för gallerian. Detta huvudspår håller man fast vid.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas fotokrönika kommer jag att fortsätta på temat vår.