Ett av Lindesbergs kommuns hittills största konstinköp är just nu under upphandling, meddelar Lindekultur.se under tisdagen. Totalt rör det sig om en miljon kronor som satsas när Lindbackaskolan och Brotorpsskolan ska utsmyckas.
Upphandlingen av konst till Lindbackaskolan och Brotorpsskolan genomförs med så kallade parallella skissuppdrag, under ledning av Joakim Granström, konstkonsult på arkitektkontoret Exposé i Örebro.
Den 14 maj ska en konstgrupp bestående av deltagare från verksamhet, fastighetsägare, arkitekt, konstkonsult och representanter från kommunens kulturförvaltning, välja ut de tre konstnärer som ska få utsmycka Lindbackaskolans fasad och ljusgårdar respektive Brotorpsskolan i Lindesberg. Konstgruppen har utsett tre konstnärer för varje uppdrag, som i sin tur kommer att presentera ett skissförslag var för konstgruppen den 14 maj. De tre uppdragen består av:
• Lindbackaskolan Fasad för 500.000 kr exkl moms
• Lindbackaskolan Ljusgårdar (två ljusgårdar inne i skolan) för 269.000 kr exkl moms
• Brotorpsskolan Stråket (gångvägen mellan skolorna) för 256.000 kr exkl moms
Totalt kommer Lindbackaskolan och Brotorpsskolan att kosta drygt 400 miljoner kronor att färdigställa. Enligt enprocentregeln ska fyra miljoner kronor avsättas för konstnärlig utsmyckning. Enligt kommunens ”Plan för gestaltning av det offentliga rummet i Lindesbergs kommun 2019–2022” som antogs av kommunfullmäktige i september 2018, gäller enprocentregeln både för kommun och de kommunala bolagen (i det här fallet FALAB) – dock med maxbeloppet en miljon kronor per byggprojekt.
Enprocentsregeln antogs första gången av riksdagen 1937 i syfte att skapa ett ekonomiskt utrymme för konst i planering och byggande av offentliga miljöer. Idag tillämpar 27% av Sveriges kommuner enprocentsregeln för konstnärliga gestaltningar av offentliga miljöer konsekvent (som en regel). En lika stor andel av kommunerna tillämpar enprocentsregeln som en rekommendation eller ett mål.
Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.
REPLIK: Det är helt rätt som Engstrand och Jilke påpekar i sin artikel att primärvården, det vill säga att vårdcentralerna behöver både mer resurser och fler läkare.
Onsdagsdygnet kommer att bjuda på rejält med snö. Detta flaggar SMHI för på tisdagen när en gul varning utfärdats med anledning av väderläget. På Samhällsbyggnadsförvaltningen tar man dock detta med ro.
– Vi har kört bort en hel del av den snö som kom med det förra snöfallet, både från centrala Lindesberg och områden utanför orten, för att vara förberedda om det skulle komma mer snö, berättar Mikael Dahlin, enhetschef för Gata/Trafik.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Jag startade det nya året med att åka på en fotoresa. Redan klockan 04.00 på nyårsdagen bar det iväg ut i vildmarken mitt i snöovädret som slog till på årets första dag. Men det var värt det…
Vattenleveransen har på fredagen stoppats till ett stort antal fastigheter i Storå. Detta med anledning av en vattenläcka som skall åtgärdas.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.