Ett av Lindesbergs kommuns hittills största konstinköp är just nu under upphandling, meddelar Lindekultur.se under tisdagen. Totalt rör det sig om en miljon kronor som satsas när Lindbackaskolan och Brotorpsskolan ska utsmyckas.
Upphandlingen av konst till Lindbackaskolan och Brotorpsskolan genomförs med så kallade parallella skissuppdrag, under ledning av Joakim Granström, konstkonsult på arkitektkontoret Exposé i Örebro.
Den 14 maj ska en konstgrupp bestående av deltagare från verksamhet, fastighetsägare, arkitekt, konstkonsult och representanter från kommunens kulturförvaltning, välja ut de tre konstnärer som ska få utsmycka Lindbackaskolans fasad och ljusgårdar respektive Brotorpsskolan i Lindesberg. Konstgruppen har utsett tre konstnärer för varje uppdrag, som i sin tur kommer att presentera ett skissförslag var för konstgruppen den 14 maj. De tre uppdragen består av:
• Lindbackaskolan Fasad för 500.000 kr exkl moms
• Lindbackaskolan Ljusgårdar (två ljusgårdar inne i skolan) för 269.000 kr exkl moms
• Brotorpsskolan Stråket (gångvägen mellan skolorna) för 256.000 kr exkl moms
Totalt kommer Lindbackaskolan och Brotorpsskolan att kosta drygt 400 miljoner kronor att färdigställa. Enligt enprocentregeln ska fyra miljoner kronor avsättas för konstnärlig utsmyckning. Enligt kommunens ”Plan för gestaltning av det offentliga rummet i Lindesbergs kommun 2019–2022” som antogs av kommunfullmäktige i september 2018, gäller enprocentregeln både för kommun och de kommunala bolagen (i det här fallet FALAB) – dock med maxbeloppet en miljon kronor per byggprojekt.
Enprocentsregeln antogs första gången av riksdagen 1937 i syfte att skapa ett ekonomiskt utrymme för konst i planering och byggande av offentliga miljöer. Idag tillämpar 27% av Sveriges kommuner enprocentsregeln för konstnärliga gestaltningar av offentliga miljöer konsekvent (som en regel). En lika stor andel av kommunerna tillämpar enprocentsregeln som en rekommendation eller ett mål.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
Lindesbergs centrum fylldes av doften av nybakade munkar, brända mandlar och en härlig marknadsstämning när klassiska Lindemarken gick av stapeln under fredagen. LindeNytt gjorde ett besök för att ta pulsen på årets Lindemarken och bjuder här på några ögonblicksbilder.
FOTOKRÖNIKA: Under den senaste veckan har jag och Patricia varit ute och letat efter svamp. Vi gillar att såväl fotografera, plocka och äta svamp. Det jag tycker är spännande med svampar är att alla är olika. Alla har olika former och färger.
Mjöl på bakbordet, händerna i pizzadegen och valfria ingredienser på pizzan. När eleverna från klassen Solen fick kliva in bakom disken på Grillköket blev det en skoldag långt från den vanliga. Det blev en uppskattad mini-prao där eleverna fick prova på livet som pizzabagare – ett besök som definitivt gav mersmak för yrket.
– Vi är så tacksamma. Det här var bland det roligaste de har varit med om, berättar elevpedagog Helena Hansson.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.