Efter ett uppehåll förra året, är Thomas Rydén åter aktuell med en decemberutställning i sitt hem på Hagavägen i Lindesberg. Den här gången blir utställningen en mix av två helt skilda bildvärldar. Det som kommit att bli hans signum, traditionella Bergslagsmotiv, blandas friskt med abstrakt konst.
– Det är lite som att folkmusik möter jazz, om man säger så, ler Thomas Rydén.
Det har blivit en tradition för Thomas Rydén, att hålla en decemberutställning i sitt hem på Hagavägen i Lindesberg. Utställningen har alltid varit ett uppskattat vinterljus i decembermörkret, men i fjol uteblev den plötsligt – men av förståeliga skäl.
– Min mor gick bort och jag hade varken tid eller inspiration att skapa en utställning då, berättar Thomas.
Under 2017 har han dock återfått den rätta känslan och har hunnit måla flera stora akvareller, som tillsammans med några äldre alster nu ingår i utställningen som innehåller 25 målningar totalt. Vernissage håller han enligt traditionen hemma i villan på Hagavägen i Lindesberg.
– De nya målningarna är inspirerade av det tidigare Stripaprojektet, där jag målade abstrakta motiv hämtade från miljön jag möttes av i gruvområdet. De här abstrakta målningarna kommer visas tillsammans med motiv som jag är mest förknippad med, det vill säga Bergslagsmotiv. Det blir en mix av två helt olika bildvärldar och det är faktiskt första gången jag gör så här. Det är lite som att folkmusik möter jazz, där det abstrakta naturligtvis är jazzen, ler Thomas Rydén.
Stripaprojektet har inte bara varit en stark konstrast till det hans namn tidigare varit synonymt med, utan har också utvecklat hans förkärlek för Bergslagsmotiven.
– Det abstrakta krävde starkare färger. Det här har jag tagit till mig när jag målar mina traditionella motiv, som nu får en mer mättad färgskala än tidigare. Det ger ännu mer liv åt motivet, förklarar han.
I årets decemberutställning kommer också en rad så kallade digigrafier ställs ut. Enkelt beskrivet kan man säga att det är utskrifter av originalmålningar, men måste uppfylla en rad hårda kriterier. Det räcker alltså inte med att trycka på ”print” på en ordinär fotoskrivare hemma i datarummet.
– Det är varumärkesskyddat av Epson och måste därför göras enligt de regler som gäller. Till exempel måste det göras med en Epson-skrivare med 10 färger. Det här garanterar att utskriften blir så nära originalet som möjligt. Först då får det kallas digigrafi, påpekar Rydén.
Utställningen pågår 16-21 december. Plats: Hagavägen 16, Lindesberg.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under mina senaste fotoäventyr. Bland annat i två naturreservat i närområdet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
INSÄNDARE/DEBATT: Många av er som läser mina artiklar och får mina brev hör då och då av er via mejl eller telefon, det är mycket uppskattat. Hela mitt engagemang grundar sig i att lyssna på er och göra vardagen lite bättre för dig. Därför blir jag upprörd när jag gång efter annan ser hur boende i norra länsdelen, särskilt i Lindesberg, blir lurade av de som styr.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
INSÄNDARE/DEBATT: Den styrande majoriteten i Region Örebro län har under den senaste mandatperioden systematiskt vänt ryggen åt dem som bor utanför de stora städerna. Trots ett lagstiftat uppdrag att främja utvecklingen i hela länet, har service, kollektivtrafik och sjukvård på landsbygden monterats ner i en alarmerande takt. Vi i Miljöpartiet kan inte acceptera att de boende i länets mindre kommuner reduceras till andra klassens medborgare.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.