Kontio är tillbaka i kuskchampionats-toppen

Jorma Kontio är svårslagen på Fornaboda, något han bevisade under Fornabodas åttonde tävlingsdag för säsongen, ”den flygande finländaren” som han kallas för visade upp körhänderna på nytt där han efter tre segrar under samma kväll tog ett grepp om körsvenschampionatet på Fornaboda, motstånd kan dock vara på väg.

Dammet har precis lagt sig från den stora travdagen på Fornaboda där det bjöds på stjärnfyllda lopp och ett nytt banrekord från en deltagare av årets Elitlopp, säsongen på ”Sveriges Grönaste Travbana” är dock inte slut då man under tisdagskvällen arrangerade sin åttonde tävlingsdag för 2020.

Nio lopp fanns med i startlistorna och redan i det första loppet bjöds man på en imponerande vinnare där den återkommande duon Timo Nurmos och Jorma Kontio visade upp en treåring som kan bli ett namn för framtiden.

Segrande Keira de Veluwe inledde tidigt loppet som tredje häst i andra spår, en position som körande Jorma Kontio snabbt valde bort och körde med varvet kvar till mål fram till ”dödspositionen” som första häst i andra spår, utvändigt ledande Beware Kronos som kördes av Erik Adielsson.
Efter ett långsamt inledande varv började stjärnkuskarna att öka tempot och in mot upploppet visade det sig att Jorma hade mest att köra med och de lyckades avgöra en bra bit innan mållinjen skulle passeras.

– Vi körde ett snällare lopp med henne på Örebro senast i debuten och hade planen på att ge henne ett lite tuffare lopp idag, jag körde på i 11-tempo det sista halvvarvet men det kändes samtidigt bra under upploppet, menar körande Jorma Kontio om segrade Keira de Veluwe som delar moder med den tidigare elitloppshästen Brad de Veluwe.

– Fornaboda är en jättefin bana, bra bana och är alltid trevlig att besöka, den är ännu mysigare när publiken får vara på plats, berömmer Jorma som laddar mot en ledig dag under morgondagen.

Mot dagens slut stod Jorma med tre segrar för kvällen och såg, tillsammans med tränare Timo Nurmos som tränat in en fyrling, ut att bli dagens huvudpersoner, den titeln lyckades dock den 23-åriga kusken Marcus Lilius att utmana om.

Dalakusken som har haft ett riktigt rekordår med snart över två miljoner inkört kom till Fornabodas tävlingar för att köra två hästar i de två sista loppen, något som slutade med succé då Marcus körde in två segrar och blev hundraprocentig för kvällen.

– Det här var häftigt, jag har tagit en dubbel förut med hjälp av Solvallatränaren Erik Svensson och den dubbeln var nog lite häftigare då det var lite större tävlingar men det är klart att det känns härligt när man vinner dubbelt oavsett vart det görs, berättar Marcus Lilius som med sina segrar lägger sig på körsvensligans fjärde plats bakom Jorma Kontio, Magnus A Djuse och Oskar J Andersson, som även han tog en dubbel under dagen.

– Jäklar, då tar vi dem, skrattar Marcus när han får ta del av körsvensligans aktuella ställning.

Fem hemmahästar deltog under kvällen och även om det inte blev någon hemmaseger så fick tre av dessa med sig en prispeng till sina stall där Inger Olssons Running Coktail höll den högst placeringen och slutade 6:a efter en vild spurt tillsammans med Örebrokusken Fredrik Söderberg.

– Hästen låg sist under hela loppet och lyckades ändå spurta sig till en 6:e plats trots att det gick rätt fort mot slutet, jag är jättenöjd, menar Inger Olsson efter loppet.

Kvällens vinnare:
Lopp 1: Keira de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 4,86
Lopp 2: Readly Lavec – Oskar J Andersson – 1,85
Lopp 3: One Kind Of Art – Oskar J Andersson (Timo Nurmos) – 1,76
Lopp 4: G.K. Trixy – Emilia Leo (Ulf Stenströmer) – 2,26
Lopp 5: Firstclass U.M. – Erik Adielsson (Svante Båth) – 5,34
Lopp 6: Arizona Dream – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,86
Lopp 7: Bottnas Fantom – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,66
Lopp 8: Havana Boko – Marcus Lilius (Diederik Meilink) – 2,16
Lopp 9: Hadrianos – Marcus Lilius (Jörgen Westholm) – 1,30

Ställningen i körsvensligan:
1. Jorma Kontio (5 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Magnus A Djuse (4 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 segrar, 1 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 4 andra)

Nästa tävlingsdag: Tisdagen 14:e juli med första start kl. 12.20 (utan publik)

Publicerad 7 juli 2020 klockan 23:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

20-årige Artin Ahmeti satsar på fastighetsskötsel. Foto: Jennie Einarsson

Från UF-företag till eget fastighetsserviceföretag

Att driva ett eget företag har alltid varit drömmen för 20-årige Artin Ahmeti från Lindesberg. Efter att ha samlat erfarenheter genom ett UF-företag, och några år ute i arbetslivet, har han nu gjort slag i saken och satsat på fastighetsskötsel och bygguppdrag. LindeNytt träffade honom en regnig novemberdag. I ur och skur åtar han sig uppdrag med stor variation. Det handlar om allt från häckklippning till snöskottning, fönsterputsning och mindre byggjobb.
– Det här med fastighetsservice är något som jag fastnade för. Det är ett väldigt varierande arbete och det passar mig bra, förklarar Artin.

2 december 2025 klockan 11:30 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Vaperökande elever utlöste brandlarm på Lindbackaskolan

Klockan 13:35 på måndagen larmades räddningstjänsten till Lindbackaskolan i Lindesberg, efter att ...

Klart: Så blir nästa års hyra för LIBO:s hyresgäster

Hyrorna för LIBO:s hyresgäster höjs med 3,37 procent från och med den 1 januari 2026. Detta står ...

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Lindesberg – kommunen där medborgarkontakt verkar vara en extremsport

INSÄNDARE/DEBATT: Jag försökte nyligen nå en tjänsteperson i Lindesbergs kommun, men det visade sig snabbt att detta är Sveriges kanske mest otillgängliga arbetsplats. Här svarar man inte i telefon – man evakuerar från den.

1 december 2025 klockan 09:16 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Denna artikel innehåller annonslänkar
Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Ny bilbrand på samma plats – polisen tittar på samband

Natten till lördag larmades räddningstjänsten till en adress i Gusselby där boende hade upptäckt en bil som brann på en parkering. Branden skall även ha orsakat skador på andra bilar som stod i närheten. Detta var den andra bilbranden i samma område på kort tid. Polisen tittar nu på ett eventuellt samband mellan de två händelserna.
– Det är självklart något vi tittar på, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

29 november 2025 klockan 11:02 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

FotoFredag: Första snön och mina första snösparvar
I skrivande stund har nog den första snön redan hunnit smälta bort hemma hos de allra flesta, men när årets första snö väl anlände så var ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Peter tilldelades ”Den gyllene pistolen”: ”Suktat länge”
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det ...
28 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Föräldrar efter ännu ett inrymningslarm: ”Måste finnas en lösning på det här”
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad ...
27 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan. Foto: Camilla Lagerman

Larmet på Lindbacka: ”Fipplat med kortläsaren”

Under torsdagsförmiddagen utlöstes ytterligare ett inrymningslarm på en skola i Lindesberg – denna gång på Lindbackaskolan. Man kunde dock snabbt konstatera att det rörde sig om ett falsklarm, orsakat av elever.
– Det här får bara inte inträffa. Det skapar oro och dålig tillit till hela vårt larmsystem, säger Staffan Hörnberg, kommunikatör för Lindbackaskolan.

27 november 2025 klockan 12:03 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Foto: Fredrik Norman

Inrymningslarm på skola – polisen: ”Slarv eller felhantering”

Elever och personal på Lindbackaskolan blev på torsdagen inrymda i skolans lokaler.
– Vi vet ännu inte vad det gäller, men det stämmer att inrymningslarmet har utlösts, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.

27 november 2025 klockan 10:42 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Linda öppnade butik där allt kostar 10 eller 20 kronor

Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar...

bildspel Martin Stenmarck: ”Lindesberg är vackert”

Efter Marcus och Martinus repetition i Lindesberg arena, är det dags för Martin Stenmarck att inta ...

bildspel Det blir en Strålande Jul – med en touch av Ernst

Ja, det blir sannerligen en strålande jul i år. I takt med att kön utanför Lindesberg arena ringlade...

Foto: Jennie Einarsson

bildspel Premiär för butiksägaren Charlotte Lundell på Charlottenlund: ”Jag blir väldigt känslosam”

Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.

25 november 2025 klockan 19:45 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Marcus och Martinus: ”Vi känner oss som hemma”

På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande ...

bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

bildspel Inspelningen igång – första bilderna från Strålande Jul

Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade ...

Björn Persson blir hedersgäst under Strålande Jul

Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Bj...

bildspel Bra snurr på julmarknaden i Frövi – trots ruggväder

Tomtar, kälkar, brända mandlar, fina hantverk och mycket mer fanns att hitta på Frövifors ...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Varnar för plötslig ishalka
SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i stora delar av länet - bland annat i norra länsdelen.
22 november 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Här demonstrerar anhöriga och personal för äldreomsorgen
Anhöriga och anställda inom äldreomsorgen slöt samman under fredagsförmiddagen i en demonstration utanför kommunhuset i Lindesberg. Anledningen...
21 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Att jobba med naturligt ljus i skogen
Då har vintern anlänt och direkt när den första snön hade landat så började jag planera för fotografering ute i skogen.
21 november 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-21

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-20

2025-11-19

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-18

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-17

2025-11-15

2025-12-03 08:04