Kontio är tillbaka i kuskchampionats-toppen

Jorma Kontio är svårslagen på Fornaboda, något han bevisade under Fornabodas åttonde tävlingsdag för säsongen, ”den flygande finländaren” som han kallas för visade upp körhänderna på nytt där han efter tre segrar under samma kväll tog ett grepp om körsvenschampionatet på Fornaboda, motstånd kan dock vara på väg.

Dammet har precis lagt sig från den stora travdagen på Fornaboda där det bjöds på stjärnfyllda lopp och ett nytt banrekord från en deltagare av årets Elitlopp, säsongen på ”Sveriges Grönaste Travbana” är dock inte slut då man under tisdagskvällen arrangerade sin åttonde tävlingsdag för 2020.

Nio lopp fanns med i startlistorna och redan i det första loppet bjöds man på en imponerande vinnare där den återkommande duon Timo Nurmos och Jorma Kontio visade upp en treåring som kan bli ett namn för framtiden.

Segrande Keira de Veluwe inledde tidigt loppet som tredje häst i andra spår, en position som körande Jorma Kontio snabbt valde bort och körde med varvet kvar till mål fram till ”dödspositionen” som första häst i andra spår, utvändigt ledande Beware Kronos som kördes av Erik Adielsson.
Efter ett långsamt inledande varv började stjärnkuskarna att öka tempot och in mot upploppet visade det sig att Jorma hade mest att köra med och de lyckades avgöra en bra bit innan mållinjen skulle passeras.

– Vi körde ett snällare lopp med henne på Örebro senast i debuten och hade planen på att ge henne ett lite tuffare lopp idag, jag körde på i 11-tempo det sista halvvarvet men det kändes samtidigt bra under upploppet, menar körande Jorma Kontio om segrade Keira de Veluwe som delar moder med den tidigare elitloppshästen Brad de Veluwe.

– Fornaboda är en jättefin bana, bra bana och är alltid trevlig att besöka, den är ännu mysigare när publiken får vara på plats, berömmer Jorma som laddar mot en ledig dag under morgondagen.

Mot dagens slut stod Jorma med tre segrar för kvällen och såg, tillsammans med tränare Timo Nurmos som tränat in en fyrling, ut att bli dagens huvudpersoner, den titeln lyckades dock den 23-åriga kusken Marcus Lilius att utmana om.

Dalakusken som har haft ett riktigt rekordår med snart över två miljoner inkört kom till Fornabodas tävlingar för att köra två hästar i de två sista loppen, något som slutade med succé då Marcus körde in två segrar och blev hundraprocentig för kvällen.

– Det här var häftigt, jag har tagit en dubbel förut med hjälp av Solvallatränaren Erik Svensson och den dubbeln var nog lite häftigare då det var lite större tävlingar men det är klart att det känns härligt när man vinner dubbelt oavsett vart det görs, berättar Marcus Lilius som med sina segrar lägger sig på körsvensligans fjärde plats bakom Jorma Kontio, Magnus A Djuse och Oskar J Andersson, som även han tog en dubbel under dagen.

– Jäklar, då tar vi dem, skrattar Marcus när han får ta del av körsvensligans aktuella ställning.

Fem hemmahästar deltog under kvällen och även om det inte blev någon hemmaseger så fick tre av dessa med sig en prispeng till sina stall där Inger Olssons Running Coktail höll den högst placeringen och slutade 6:a efter en vild spurt tillsammans med Örebrokusken Fredrik Söderberg.

– Hästen låg sist under hela loppet och lyckades ändå spurta sig till en 6:e plats trots att det gick rätt fort mot slutet, jag är jättenöjd, menar Inger Olsson efter loppet.

Kvällens vinnare:
Lopp 1: Keira de Veluwe – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 4,86
Lopp 2: Readly Lavec – Oskar J Andersson – 1,85
Lopp 3: One Kind Of Art – Oskar J Andersson (Timo Nurmos) – 1,76
Lopp 4: G.K. Trixy – Emilia Leo (Ulf Stenströmer) – 2,26
Lopp 5: Firstclass U.M. – Erik Adielsson (Svante Båth) – 5,34
Lopp 6: Arizona Dream – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 1,86
Lopp 7: Bottnas Fantom – Jorma Kontio (Timo Nurmos) – 2,66
Lopp 8: Havana Boko – Marcus Lilius (Diederik Meilink) – 2,16
Lopp 9: Hadrianos – Marcus Lilius (Jörgen Westholm) – 1,30

Ställningen i körsvensligan:
1. Jorma Kontio (5 segrar, 1 andra, 1 tredje)
2. Magnus A Djuse (4 segrar, 3 andra, 1 tredje)
3. Oskar J Andersson (4 segrar, 2 andra, 2 tredje)
4. Marcus Lilius (4 segrar, 1 andra)
5. Torbjörn Jansson (2 segrar, 4 andra)

Nästa tävlingsdag: Tisdagen 14:e juli med första start kl. 12.20 (utan publik)

Publicerad 7 juli 2020 klockan 23:32

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Vd Mikael Karlsson och Therese Larsson som ansvarar för livsmedelsavdelningen. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Mejk firar ett år med sin livsmedelsavdelning: ”Gått jättefort”

Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.

13 mars 2026 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Bilden är ett montage. Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Span på vårfåglar

Våren anlänt och då är det hög tid att spana efter fåglar igen. Häng med i veckans fotokrönika och se vad jag lyckades fånga i bild.

13 mars 2026 klockan 18:32 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Nu avgörs framtiden för klassiska föreningslokalerna

Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Trafikolycka vid södra infarten till Lindesberg

Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovä...

Foto: Lindesbergs kommun

Nu kan ungdomar söka feriejobb inom kommunen

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.

11 mars 2026 klockan 13:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Projektledare Simon Tullstedt, museichef Mikael Tiderman och samhällsutvecklingschef Isabella Lohse. Foto: Lindesbergs kommun

Kraftsamling för Frövis framtid – nu startar projektet ”Vi är Frövi”

Det är mycket på gång i Frövi. Tomatodlingen är i färd med att uppföra ytterligare ett växthus, fler nyetableringar planeras och strandpromenaden är under utveckling. Nu vill Lindesbergs kommun göra en ”kraftsamling” under projektnamnet ”Vi är Frövi” tillsammans med invånarna för samhällsplaneringen av orten.
– Jag håller tummarna för ett stort engagemang från mina 2 500 grannar i Frövi. Då kan vi få bra saker att hända framåt, säger Simon Tullstedt, projektledare för kraftsamlingen och själv frövibo, i ett uttalande på kommunens hemsida.

11 mars 2026 klockan 12:27 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Beslut: Nej till utredning om möjligheter till etablering av kärnkraft i Lindesberg
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att ...
10 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här inviger Linde Energi sin del av industriutställningen
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde ...
9 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Han tar över Frövi hotell: ”Ett fantastiskt vackert hus”
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt ...
9 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

De tre närvarande från Ramsbergs Ryttarkamrater som emottog priset är från vänster Inger Zanders, Margareta Sundman och längst till höger Carina Lundkvist. Foto: Anna Hedrén

Trio överraskades med att prisas Årets Ramsbergare

I samband med Vinterspår, under lördagen, offentliggjordes det vem som utsetts till Årets Ramsbergare år 2025. I ett fullsatt församlingshem i Ramsberg överlämnade Britt Davidsson, ordförande i Ramsbergs Hembygdsförening ut diplom till tre närvarande representanter för Ramsbergs Ryttarkamrater, Inger Zanders, Margareta Sundman och Carina Lundkvist, som hade svårt att hålla tårarna tillbaka.
– Det var applåder och hurrarop från alla i församlingshemmet, berättar Anna Hedrén, Ramsbergs Hembygdsförening.

9 mars 2026 klockan 14:11 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Gunilla Borensjö visade upp sina fantasifulla blommor gjorda av kräppapper. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Vinterspår 2026

Under lördagen drog Lindesbergs kommuns största kulturevenemang, Vinterspår, igång – i år med rekordmånga utställare. 155 utställare på 33 platser fanns utmärkta på Vinterspårs karta och lockade mängder av besökare som gav sig ut för att ta del av konst och hantverk av alla dess slag – allt från blommor i kräppapper till koreanska kläder och en lektion i bridge. LindeNytt var på plats för att kunna bjuda på ett bildspel från evenemanget.

8 mars 2026 klockan 14:44 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

”Stickmaja” prisades till minne av Gunilla Dovsten: ”Hedrande”

Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av ...

Nytt förslag: Utred möjligheterna till etablering av kärnkraft i Lindesberg

Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka mö...

Lindesbergs lasarett först bland Sveriges regioner med robotassisterade höftoperationer

Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det g...

Geten Pelle vid Lindesbergs lasarett. Foto: Jennie Einarsson. Allan Runefelt. Foto: Privat.

Inför Vinterspår: Han är konstnären bakom de kända skulpturerna i Lindesberg

Det är nog många som vid något tillfälle har hälsat på geten Pelle, som stod utanför den tidigare vårdcentralen vid strandpromenaden i Lindesberg. Numera står han stolt i parken vid Lindesbergs lasarett. Pelle, som är gjuten i brons, är en av de många skulpturer som skapats av den kända konstnären Allan Runefelt, som var verksam i Lindesberg fram till sin död 2005. Under helgens Vinterspår ges möjligheten att besöka hans ateljé i Björkhyttans skola och uppleva hans unika skulpturer i framförallt terrakotta och trä.
– Vi tänkte att det kan vara kul att vara med igen och visa att huset lever, säger Allans dotter Lili Runefelt.

5 mars 2026 klockan 17:06 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Ellen tog över VD-posten efter pappa Stefan

En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba ...

Region Örebro län satsar vidare på gratis livemusik

För andra året i rad gör Region Örebro län livemusik tillgänglig för fler genom satsningen ”...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Undersköterskornas larm: ”Hemtjänstens brister är större än ni tror”

Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

VA-satsning på 400 miljoner påverkar taxan i Lindesberg
Det planeras för ett nytt vatten- och reningsverk i Lindesberg. Byggstarten för den nya anläggningen är beräknad till 2027. Eftersom verksamheten...
2 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-27

2026-02-27

2026-02-26

2026-02-26

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-25

2026-02-24

2026-02-24

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-03-14 05:20