Lindesbergs handel kan kompletteras med ett köpcentra eller en galleria i framtiden. Detta är en av flera idéer som nämns av den arbetsgrupp som har fokus på näringslivet i den fördjupade översiktsplanen som Lindesbergs kommun arbetar med.-Handeln måste utvecklas! Ett köpcentra eller en galleria är en av många idéer som vi kommer att titta närmare på nu, berättar Peter Bring.
Lindesbergs handel har två stora konkurrenter att slåss mot: Örebro och E-handeln. Att bryta dessa trender är naturligtvis inte något man gör i en handvändning, men med ett längre perspektiv kan mycket göras till det bättre för att skapa mer handel och högre puls i centrum.
Just nu arbetas det med en fördjupad översiktsplan där arbetsgruppen för näringslivet har ett köpcentra som förslag bland mycket annat.
Arbetsgruppen, där bland andra Peter Bring figurerar, vill inte gärna slå på stora trumman och lova något i detta tidiga skede. Det här ligger i sin vagga och kommer arbetas med under en längre tid. Peter Bring bekräftar dock att man har med ett köpcentra eller galleria som en av flera tänkbara satsningar när man vill utveckla handeln i Lindesberg. Och det är inte tal om att lägga det utanför stan. En tänkbar plats är den stora parkeringsytan vid varuhallarna. Nuvarande parkeringsplats skulle i detta fall sänkas ned under mark som ett parkeringsplan direkt under köpcentrat.
Peter Bring berättar att arbetsgruppens utgångspunkt är dagens befintliga handel och utbud. Tanken är att förstärka detta med en kraftfull utveckling utan att släppa fram konkurrens som slår ut etablerade butiker. Med dylika satsningar skapar man nya mötesplatser för människor och med det ökar pulsen i centrum. Arbetsgruppen får stöd av enskilda butiksägare om att det är rätt väg att gå för att skapa mer liv och handel.
Handlarna tycker till:
-Det skulle vara ett riktigt lyft för stan. Jag är övertygad om att handel föder handel, så det är rätt tänkt att se över det här med ett köpcentra. Det skulle kunna skapa den puls som vi idag saknar, säger Bernt Viberg, Vibergs Sko på Kristinavägen.
-Ju fler butiker desto större attraktionskraft får stan och det ger färre orsaker åt folk att åka till Örebro och handla. Det är bra att man tar initiativ för att något skall hända, säger Thomas Eriksson på Euronics.
-Jag tycker att det är positivt. Handel föder handel, säger Helena Fernström, SkoShopen på Kungsgatan.
-Det vore riktigt roligt, bara man inte utarmar den handel vi har idag utan att man istället skapar mer handel åt alla. En sådan här satsning skapar ju dragningskraft till Lindesberg. Det ser jag bara som positivt, mycket bra, säger ICA-handlaren Per Eriksson.
Hon har stått på scen, arbetat som pedagog och projektledare. Nu tar Eira Fuglstad med sig sina erfarenheter in i rollen som ny kulturutvecklare i Lindesbergs kommun – med målet att aktivera hela kommunen.
– Jag brinner för att kultur ska vara lättillgängligt och inte bara i tätorten. Vi ska aktivera hela kommunen, säger Eira Fuglstad.
Valmyndigheten har analyserat det fel som uppstått i samband med förtidsröstningen. Av de omkring 4 000 röster som först bedömdes vara berörda återstår nu högst 500 röster som myndigheten sannolikt inte kommer att kunna identifiera. Man uppmanar att avvakta tills Valmyndigheten kan ge mer information om vilka lokaler och tidpunker som berörs.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.