Lindesbergs handel kan kompletteras med ett köpcentra eller en galleria i framtiden. Detta är en av flera idéer som nämns av den arbetsgrupp som har fokus på näringslivet i den fördjupade översiktsplanen som Lindesbergs kommun arbetar med.-Handeln måste utvecklas! Ett köpcentra eller en galleria är en av många idéer som vi kommer att titta närmare på nu, berättar Peter Bring.
Lindesbergs handel har två stora konkurrenter att slåss mot: Örebro och E-handeln. Att bryta dessa trender är naturligtvis inte något man gör i en handvändning, men med ett längre perspektiv kan mycket göras till det bättre för att skapa mer handel och högre puls i centrum.
Just nu arbetas det med en fördjupad översiktsplan där arbetsgruppen för näringslivet har ett köpcentra som förslag bland mycket annat.
Arbetsgruppen, där bland andra Peter Bring figurerar, vill inte gärna slå på stora trumman och lova något i detta tidiga skede. Det här ligger i sin vagga och kommer arbetas med under en längre tid. Peter Bring bekräftar dock att man har med ett köpcentra eller galleria som en av flera tänkbara satsningar när man vill utveckla handeln i Lindesberg. Och det är inte tal om att lägga det utanför stan. En tänkbar plats är den stora parkeringsytan vid varuhallarna. Nuvarande parkeringsplats skulle i detta fall sänkas ned under mark som ett parkeringsplan direkt under köpcentrat.
Peter Bring berättar att arbetsgruppens utgångspunkt är dagens befintliga handel och utbud. Tanken är att förstärka detta med en kraftfull utveckling utan att släppa fram konkurrens som slår ut etablerade butiker. Med dylika satsningar skapar man nya mötesplatser för människor och med det ökar pulsen i centrum. Arbetsgruppen får stöd av enskilda butiksägare om att det är rätt väg att gå för att skapa mer liv och handel.
Handlarna tycker till:
-Det skulle vara ett riktigt lyft för stan. Jag är övertygad om att handel föder handel, så det är rätt tänkt att se över det här med ett köpcentra. Det skulle kunna skapa den puls som vi idag saknar, säger Bernt Viberg, Vibergs Sko på Kristinavägen.
-Ju fler butiker desto större attraktionskraft får stan och det ger färre orsaker åt folk att åka till Örebro och handla. Det är bra att man tar initiativ för att något skall hända, säger Thomas Eriksson på Euronics.
-Jag tycker att det är positivt. Handel föder handel, säger Helena Fernström, SkoShopen på Kungsgatan.
-Det vore riktigt roligt, bara man inte utarmar den handel vi har idag utan att man istället skapar mer handel åt alla. En sådan här satsning skapar ju dragningskraft till Lindesberg. Det ser jag bara som positivt, mycket bra, säger ICA-handlaren Per Eriksson.
FOTOKRÖNIKA: Denna veckas fotokrönika blir en liten specialare.
Strax innan klockan 03 på torsdagsmorgonen larmades räddningstjänsten till en adress i Fanthyttan, strax norr om Lindesberg, där en garagebyggnad stod i lågor. Efter släckningsarbetet spärrades platsen av, och polisen har nu inlett en förundersökning gällande mordbrand.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där politik och allmänhet gavs tillfälle att mötas, och invånarna fick möjlighet att ställa frågor. Även om uppslutningen från invånarna blev gles, var man ändå ganska nöjda i slutändan.
– Med tanke på att vi får bottenbetyg när det gäller demokrati och inflytande, så tror jag att en sådan här kväll är bra, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).