Under en längre tid har kommunens specialtillverkade fågelfälla utsatts för sabotage. Nu har man tröttnat på skadegörelserna och polisanmält saken.
– Det är väldigt svårt att utföra uppdraget när någon eller några hela tiden förstör, menar kommunjägaren, som nu har polisanmält skadegörelserna.
De massiva flockarna av kajor fortsätter att svepa över centrum och bostadsområden. Den eftersträvade och önskade reduceringen av beståndet har uteblivit på grund av sabotage mot kommunens just nu främsta vapen i kampen mot fågelproblemet.
Redan för en månad sedan rapporterade kommunjägaren att den stora, specialtillverkade fågelfällan har utsatts för sabotage vid flera tillfällen. Dessvärre har situationen endast förvärrats och gång på gång har man kommit till platsen och mötts av en tom och sönderbruten fälla.
– Eftersom det här har fortsatt, så var jag i kontakt med kommunen och vi tillsammans beslutade att en polisanmälan måste göras. Och det har nu gjorts! Fällan har reparerats så många gånger nu, att den troligtvis inte kan lagas fler gånger om skadegörelserna fortsätter, säger kommunjägaren.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan fick jag lite tid över i vardagen, att ägna åt fotografering. Jag valde därför att åka till ett fågeltorn beläget i kommunen i hopp om att få se lärkfalkar.
INSÄNDARE: Varje år sedan Lindesbergs kommun blev ett finskt förvaltningsområde (2012) har finländare vid varje samråd med kommunen berättat om sin oro för att inte göra sig förstådda på finska då de blir äldre. Som erkänd nationell minoritet har man lagstadgad rätt att få äldreomsorg helt eller till väsentlig del på finska. Frågan om finskspårig personal/avdelning har varit på tapeten under de senaste 6-8 åren utan att något hänt.
REPLIK: Willhelm Sundman, (L), påstår att Socialdemokraterna monterar ner vården i norra länsdelen. Det stämmer inte.
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo – men ibland, om det är en lång promenad till den plats jag valt att besöka, så kan det vara väldigt bra att ha en mobiltelefon med en bra kamera nära till hands.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Onsdagen den 17 juni bjuder Lindesbergs kommun in till Demokratikväll i Lindeskolans aula, där politik och allmänhet får tillfälle att mötas, och invånarna ges möjlighet att ställa frågor.
– Vi är för anonyma, vi är för inlåsta, men nu bjuder vi upp till dans och vill ha det personliga mötet, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
I ett absolut strålande försommarväder gick årets stora motorfest, Vårmönstringen, av stapeln på lördagen. På Lindeskolans grönområde syntes blankpolerade bilar och motorcyklar så långt ögat kunde nå – och stämningen var minst sagt på topp. Vid lunchtid var trycket så stort att hela området var fullt med utställare, och man fick tillämpa insläpp vid utsläpp. LindeNytt var på plats och fångade flera härliga ögonblick från utställningen, som vi delar med oss av i bildspelet ovan.